O współpracy polsko – ukraińskiej podczas Geologicznego Poleskiego Seminarium Transgranicznego

W dniach 12-14 czerwca 2023 r. w Urszulinie (woj. lubelskie, powiat włodawski) odbyło się Geologiczne Poleskie Seminarium Transgraniczne, będące podsumowaniem projektu grantowego prof. Leszka Marksa pt. "Regionalne profile wzorcowe plejstocenu środkowego na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim”.

Efektem rzeczowym tego projektu jest Mapa Geologiczna Pogranicza Polsko-Białorusko-Ukraińskiego w skali 1: 250 000 rejon Włodawy (mapa zakryta i odkryta oraz objaśnienia tekstowe).

W Seminarium brali udział naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Rektorem prof. dr. hab. Radosławem Dobrowolskim, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz Uniwersytetu Narodowego im. Franko we Lwowie z profesorem Andrejem Boguckim i Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Wodnej i Zarządzenia Zasobami Naturalnymi w Równym na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi byli pracownicy naukowi Poleskiego Parku Narodowego z oraz jego dyrektor Jarosław Szymański. Poleski Park Narodowy (PPN) znajduje się na terenie objętym wykonaną Mapą...

Uczestnicy Geologicznego Poleskiego Seminarium Transgranicznego, 12-14.06.2023 Fot. E. Gruszczyńska

Uczestnicy Geologicznego Poleskiego Seminarium Transgranicznego. Fot. Elżbieta Gruszczyńska

Obrady kameralne odbywały się 12 czerwca 2023 r. w Hotelu Drob. Prof. Leszek Marks wygłosił słowo wstępne o projekcie badawczym, a nieco później przedstawił zagadnienie zlodowaceń plejstoceńskich na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. Dyrektor Jarosław Szymański zapoznał uczestników seminarium z walorami przyrodniczymi Poleskiego Parku Narodowego.

Katarzyna Pochocka - Szwarc i Marcin Żarski z Zakładu Kartografii Geologicznej PIG - PIB przedstawili budowę geologiczną Polesia na pograniczu trzech państw. Najważniejszym wnioskiem z tego wystąpienia była teza o nie pokryciu obszaru Polesia Zachodniego lądolodem zlodowacenia Odry.

W kolejnym wystąpieniu Anna Orłowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przedstawiła wyniki badań sedymentologicznych w reperowych stanowiskach opracowanych w ramach grantu. Anna Hrynowiecka z Oddziału Geologii Morza PIG - PIB omówiła wyniki badań paleobotanicznych; sukcesje roślinne w stanowiskach dokumentujących kopalne jeziora z okresów interglacjalnych (na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim), w tym wyniki swojej rewizji stratygraficznej w stanowiskach archiwalnych.

Analizę paleośrodowiskową w środkowym plejstocenie na podstawie wyników badań skorupek mięczaków przedstawił Marcin Szymanek z Uniwersytetu Warszawskiego. Aleksandra Majecka, również z Uniwersytetu Warszawskiego, omówiła wyniki badań palinologicznych rdzenia pobranego z zatoki jeziora Świtaź (Pojezierze Szackie na Ukrainie).

Pierwszym punktem terenowej wycieczki, która odbyła się 13 czerwca 2023 r. było Bagno Bubnów z przejściem ścieżki edukacyjnej Czachory, znajdującej się w granicach PPN. Prowadzącymi byli: Jarosław Pietruczuk oraz Radosław Dobrowolski, którzy omawiali zagadnienia procesów, jakie miały miejsce na przełomie plejstocenu i holocenu; roztopienie wieloletniej zmarzliny spowodowało uruchomienie denudacji chemicznej (procesy krasowe). W ten sposób powstało obniżenie Bagna Bubnów – o skomplikowanej morfologii dna, wypełnione gytiami jeziornymi i torfami (późnovistuliańskimi i holoceńskimi).

Widok na Bagno Bubnów na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Fot. M. Żarski

Widok na Bagno Bubnów na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Fot. M. Żarski

W stanowisku Karczunek Katarzyna Pochocka-Szwarc przedstawiła odsłonięcie piasków i żwirów wodnolodowcowych (zlodowacenia Sanu 2 ) wypełniających stropową część głębokiej rynny polodowcowej. Obecne wzgórze w Karczunku uważane jest jako ostaniec powstały na przełomie vistulianu i holocenu, w wyniku nierównomiernej denudacji chemicznej (zjawiska krasowe) pobliskich wychodni skał węglanowych.

Budowę geologiczną Krowiego Bagna przedstawiła Katarzyna Pochocka-Szwarc w kolejnym punkcie terenowym. To rozległe obniżenie o powierzchni ponad 36 ha, wypełnione torfami, też ma genezę krasową, podobnie jak prezentowane wcześniej Bagno Bubnów.

Prezentacja stanowiska przez Katarzynę Pochocką – Szwarc i Jarosława Pietruczuka. Fot.M.Żarski

Prezentacja stanowiska przez Katarzynę Pochocką – Szwarc i Jarosława Pietruczuka. Fot.M.Żarski

Anna Hrynowiecka na podstawie wyników analizy palinologicznej przedstawiła historię roślinności okolic Krowiego Bagna: od późnego vistulianu przez okres Holocenu. Marcin Żarski omówił historię wczesnośredniowiecznego grodziska Okop (Okopy Szwedzkie). Grodzisko to posadowione jest na niewielkim ostańcu kredowym, wznoszącym się ponad powierzchnię torfów.

W Sosnowicy, po przerwie obiadowej, uczestnicy zapoznali się z punktem o tematyce historycznej. Przy pobliskich stawach sosnowickich Marcin Żarski omówił budowę geologiczną tego rejonu, a Katarzyna Pochocka - Szwarc zaprezentowała odsłonięcie, dokumentujące osady bardzo bliskiej obecności lądolodu w tym miejscu. Są to osady moreny czołowej z okresu zlodowacenia Sanu 2. Omówiona została też budowa geologiczna Garbu Włodawskiego.

14 czerwca 2023 r. w czasie krótkiego spotkania kameralnego, podsumowano główne problemy geologii pogranicznego obszaru Polesia. 

Uczestnicy Geologicznego Poleskiego Seminarium Transgranicznego, 12-14.06.2023 Fot. E. Gruszczyńska

Odsłonięcie osadów budujących morenę czołową w Mariance na Garbie Włodawskim. Fot. Elżbieta Gruszyńska

Tekst: M. Żarski (PIG-PIB), K. Pochocka-Szwarc (PIG-PIB).