Geoturystyczne wystawy we Wrocławiu i w Warszawie

Dla mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających ten region przygotowaliśmy w sezonie letnim geologiczną atrakcję. Do 31 lipca 2023 r. na ulicy Świdnickiej, tuż przy Rynku we Wrocławiu prezentujemy plenerową ekspozycję pod tytułem „Szlakiem geologii. On the Geology Trail”.

Zapraszamy do zapoznania się z pięknymi i atrakcyjnymi turystycznie miejscami w Polsce, które - mimo, że tak różne – łączy jedno: wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, zachodzących w minionych epokach i trwających do dzisiaj.

Wystawa jest dostępna także w wersji online: https://bit.ly/3Jczmzn

Zachęcamy, aby po obejrzeniu plansz wystawy udać się w jedno z przedstawionych miejsc. Województwo dolnośląskie reprezentuje aż siedem lokalizacji: Wodospad Kamieńczyka niedaleko Szklarskiej Poręby, Śnieżne Kotły w Karkonoszach, Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Organy Wielisławskie u stóp wzniesienia Wielisławka nad Kaczawą, Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna w Masywie Śnieżnika, Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach – Rudawy Janowickie i Błędne Skały w Górach Stołowych.

wystawa Szlakiem geologii we Wrocławiu

Wystawa "Szlakiem geologii" we Wrocławiu


W Warszawie polecamy z kolei wystawę pt. „Zjednoczeni w georóżnorodności”. Do 31 lipca 2023 r. ekspozycja umieszczona jest na ogrodzeniu siedziby Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4.

Od 1 sierpnia 2023 r. wystawa znajdzie się na ogrodzeniu Ogrodu Ujazdowskiego.

Prezentowana ekspozycja proponuje niezwykłą podróż po Europie, pokazując wybrane obiekty należące do grona Światowych Geoparków UNESCO. Wystawa jest próbą pokazania piękna i bogactwa form krajobrazu Europy, ukształtowanego w wyniku procesów geologicznych. Wśród wielu regionów starego kontynentu, które zachwycają nas swoim pejzażem, wyodrębniliśmy 20 miejsc, w 19 krajach, które są szczególnie cenne, zarówno pod względem geologicznym, przyrodniczym, jak i archeologicznym oraz kulturowym. Każdy z tych obszarów jest wyjątkowy.

sfinansowanie nfosigw

 

Wystawy zostały przygotowane w ramach projektu pn. „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021 – 2023 (zadanie ciągłe PSG)” , finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.