Minister Infrastruktury zatwierdził sprawozdanie z działalności państwowej służby hydrogeologicznej w 2022 r.

Zadania realizowane w ramach państwowej służby hydrogeologicznej (PSH) zostały pozytywnie ocenione przez ministra ds. gospodarki wodnej, który zgodnie z art. 360 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne pełni nadzór nad działalnością PSH. Tematyka zadań obejmowała szerokie spektrum zagadnień związanych z rozpoznawaniem, bilansowanie i ochroną wód podziemnych.

W 2022 r. w ramach działalności państwowej służby hydrogeologicznej (PSH) Państwowy Instytut Geologiczny – PIB (PIG-PIB) realizował 38 zadań, zorganizowanych w sześciu grupach tematycznych, których zakres wynikał z przepisów ustawy Prawo wodne. Zadania te w większości dotyczyły obszaru całego kraju, a ich nadrzędnym celem było zapewnienie skutecznej ochrony ilościowej i jakościowej wód podziemnych oraz dążenie do prawidłowego gospodarowania zasobami wód podziemnych, stanowiącymi podstawę zaopatrzenia w wodę do spożycia ok. 70% ludności Polski.

Prowadzone w 2022 r. prace obejmowały wykonywanie pomiarów, obserwacji i badań hydrogeologicznych, opracowywanie bieżących analiz i ocen sytuacji hydrogeologicznej, opracowywanie map hydrogeologicznych pierwszego poziomu wodonośnego, reambulację dokumentacji hydrogeologicznych ustalających zasoby dyspozycyjne wód podziemnych, prowadzenie i aktualizację hydrogeologicznych baz danych, a także udostępnianie danych hydrogeologicznych. Wyniki wielu z nich zostały przekazywane Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska jako wkład do dokumentów planistycznych w obszarze gospodarki wodnej.

O to, które z realizowanych w 2022 r. zadań PSH było najważniejsze zapytaliśmy Andrzeja Głuszyńskiego – dyrektora ds. służby geologicznej:

"Zadania prowadzone w ramach PSH są ze sobą powiązane – merytorycznie i organizacyjnie – i oczywiście wszystkie są ważne. Jeśli jednak miałbym wskazać te najistotniejsze to z pewnością jest to zakończenie reambulacji dokumentacji hydrogeologicznych ustalających zasoby dyspozycyjne wód podziemnych dla trzech obszarów bilansowych – zlewnia Dziwny, zlewnia Gowienicy, zlewnia górnej Wisły, Soły, Skawy i Czadeczki.

Kolejne zadanie to opracowanie 20 arkuszy Mapy Hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000. Łącznie dla obszaru o powierzchni około 6 200 km2 określiliśmy warunki hydrogeologiczne pierwszych od powierzchni terenu poziomów wodonośnych. Po zakończeniu w 2023 r. aktualnie realizowanej transzy, do pełnego objęcia obszaru Polski pozostaną jeszcze 102 arkusze tej mapy.

Trudno nie wskazać także prac prowadzonych w ramach monitoringu ilościowego wód podziemnych. Obserwacje wód podziemnych niemal w 1200 punktach badawczych dostarczyły nam blisko 280 tysięcy danych o głębokości występowania wód podziemnych. Były one podstawą oceny bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w kraju oraz prognozowania jej zmian, co nabiera szczególnego znaczenia w okresie występowania niżówki hydrogeologicznej.

Ostatnia grupa zadań, które wymaga wzmianki to prowadzenie baz danych i udostępnianie informacji hydrogeologicznych. W 2022 r. użytkownicy wygenerowali m.in. łącznie około 200 tys. raportów na temat obiektów hydrogeologicznych."

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem Sprawozdania z działalności Państwowej Służby Hydrogeologicznej w 2022 roku.

synteza psh

Tekst: A. Bagińska, M. Woźnicka