Przedstawiciele PIG-PIB na międzynarodowych warsztatach geotermalnych w Słowenii

W dniach 3 – 8 lipca 2023 r. w stolicy Słowenii – Lublanie - odbyło się szkolenie International Summer School in Thermogeology. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Islandzką Szkołę Energetyki (ISE) oraz European Cooperation of Science and Technology (COST) w ramach projektów INFO-GEOTHERMAL oraz akcji COST CA18219 pod nazwą Geothermal-DHC - Research network for including geothermal technologies into decarbonized heating and cooling grids (Sieć badawcza aplikacji technologii geotermalnych dla dekarbonizacji sieci grzewczo-chłodniczych).

Szkolenie zgromadziło ponad 30 specjalistów w dziedzinie geotermii z całego świata, w tym przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego, wykładowców akademickich oraz studentów studiów doktoranckich. Gospodarzami wydarzenia byli: Wydział Nauk Przyrodniczych i Inżynierii w Lublanie (NTF UL) oraz Słoweńska Służba Geologiczna (GeoZS).

 uczestnicy International Summer School in Thermogeology

Uczestnicy i wykładowcy International Summer School in Thermogeology w siedzibie Wydziału Geologii Uniwersytetu w Lublanie (UL)

Program szkolenia obejmował serię referatów oraz warsztatów laboratoryjnych i terenowych na temat metod eksploracji wykorzystywanych do scharakteryzowania zasobów geotermalnych oraz innowacyjnych technologii ich wykorzystania w celach rekreacyjnych, ogrzewania sieci miejskich, produkcji i magazynowania ciepła, chłodzenia budynków oraz wytwarzania energii elektrycznej.

Państwowy Instytut Geologiczny – PIB reprezentowały Adrianna Jankowska z Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Aleksandra Łukawska z Zakładu Geologii Inżynierskiej w Warszawie.

Adrianna Jankowska i Aleksandra Łukawska

Delegatki PIG-PIB: Adrianna Jankowska i Aleksandra Łukawska w trakcie wycieczki terenowej na tle instalacji odwiertu geotermalnego

Jednym z elementów wydarzenia była konferencja, podczas której Aleksandra Łukawska przedstawiła działalność Centrum Badań Gruntów i Skał (CBGS) w Zakładzie Geologii Inżynierskiej PIG-PIB w obszarze badań geotermii niskotemperaturowej. Jej prezentacja pt. "Laboratory Measurements of soil and rocks’ Thermal Properties for Shallow Geothermal Potential Mapping" spotkała się z uznaniem słuchaczy i organizatorów, czego wyrazem było wyróżnienie w postaci drugiego miejsca w konkursie na najlepszą prezentację.

Wyróżnienie dla prezentacji Aleksandry Łukawskiej Fot. 3.

Innowacyjna aparatura i metodyka badania właściwości termicznych wdrażana w laboratorium CBGS PIG-PIB spotkała się z międzynarodowym uznaniem, czego dowodem jest wyróżnienie w konkursie prezentacji uczestników kursu

Rozwój laboratorium CBGS jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii oraz konieczność transformacji energetycznej w Polsce. Działalność laboratorium w zakresie badania właściwości termicznych gruntów i skał wspiera rozwój technologii wykorzystania ciepła ziemi i promuje wykorzystanie zrównoważonych rozwiązań energetycznych w naszym kraju.

Aktualnie laboratorium stara się o akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań właściwości termicznych gruntów. Dzięki uczestnictwie w kursach takich jak International Summer School in Thermogeology możemy zapewnić zgodność metod badawczych wdrażanych w CBGS z aktualnymi trendami światowymi.

 TK04

Przykład aparatury stosowanej w CBGS - pomiar kalibracyjny przewodności termicznej z użyciem dysku termicznego typu HLQ w aparaturze TK04

Prezentacje


Tekst: Aleksandra Łukawska
Zdjęcia: Aleksandra Łukawska, materiały organizatorów