Zwiększanie zasobu cyfrowego Centralnej Bazy Danych Geologicznych

W połowie 2023 r. zakończył się pierwszy etap projektu pt. Zwiększanie zasobu cyfrowego Centralnej Bazy Danych Geologicznych. Zadanie ciągłe PSG.

Centralna Baza Danych Geologicznych jest jednym z głównych narzędzi do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych państwowej służby geologicznej. Odbiorcami danych są główni interesariusze działań służby geologicznej – resort środowiska, pozostałe resorty i administracja, uczelnie oraz kluczowe przedsiębiorstwa geologiczne.

W trakcie trwania projektu zaktualizowano zasób Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG) (pod względem ilościowym i jakościowym) o nowe metadane i dane geologiczne, pochodzące z dokumentacji zgromadzonych w NAG, opracowań służby geologicznej i opracowań naukowych. Zakres prac dotyczył następujących grup danych: dokumenty, dane otworowe, dane analityczne, dane geofizyczne (np. dane sejsmiczne, geofizyka wiertnicza, grawimetria, magnetyka, magnetotelluryka, pomiary elektrooporowe) oraz kolekcje geologiczne. Poprawiano również jakość i kompletność zgromadzonych wcześniej danych.

Rocznie do NAG wpływa od 6 do ok 11 tys. różnego rodzaju dokumentacji geologicznych. W ramach tematu opracowywano ok. 3600 dokumentacji, głównie dokumentacje zawierające dane o otworach wiertniczych: dokumentacje wynikowe otworów, dokumentacje otworów wiertniczych niezwiązanych z dokumentowaniem złóż, karty otworów i dokumentacje likwidacji otworów oraz dokumentacje zawierające dane geofizyczne takie jak dokumentacje geofizyczne, dokumentacje wynikowe badań geofizycznych, dokumentacje z bieżącego dokumentowania przebiegu prac geologicznych i dokumentacje niekończące się udokumentowaniem zasobów. W ramach zadania zaktualizowano procesy zasilania danymi poszczególnych podsystemów CBDG.

grafika ilustracyjna

Proces wprowadzania danych do Podsystemu CBDG Otwory wiertnicze

W ramach zadania wprowadzono do CBDG ponad 185 tys. wydzieleń litologicznych w otworach wiertniczych, dla ponad 100 tys. otworów dowiązano skany kart otworów, wprowadzono ok. 2,5 tys. analiz w otworach, prawie 3 tys. plików z pomiarami geofizyki wiertniczej w otworach, ponad 1,7 tys. profili sejsmicznych 2D i zdjęć sejsmicznych 3D, prawie 45 tys. pomiarów magnetycznych, grawimetrycznych i magnetotellurycznych oraz ponad 6,7 tys. okazów z kolekcji geologicznych, W zakresie danych przestrzennych utworzono nową usługę mapową „Dokumentacje geofizyczne”, prezentującą lokalizację dokumentacji geofizycznych.

Wyniki projektu prezentowane są w dedykowanych aplikacjach CBDG:

oraz w serwisie mapowym Geologia pod adresem: https://geologia.pgi.gov.pl/ i aplikacji mobilnej GeoLOG pod adresem https://geolog.pgi.gov.pl/.

grafika ilustracyjna

Serwis mapowy Geologia

Większość danych udostępniona jest również w postaci usług WMS i WFS oraz w postaci plików *.shp (shapefile) do pobrania w aplikacji Menedżer pobierania pod adresem https://dm.pgi.gov.pl/.

Zwiększanie zasobu cyfrowego CBDG i poprawa jakości danych zgromadzonych w poszczególnych podsystemach bazy przekłada się intensywne korzystanie z zasobów CBDG. Jest to zauważalne m.in. poprzez częstotliwość przeszukiwania danych prezentowanych w aplikacjach internetowych CBDG i liczbę pobieranych plików w aplikacji Menedżer pobierania.