Rozpoczynamy współpracę geologiczną z Wietnamem

W dniach 4-11 listopada 2023 r. delegacja z PIG-PIB wzięła udział w konferencji naukowej w Hanoi w Wietnamie pod hasłem „New Opening”, związanej z intensyfikacją współpracy na polu geologii. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich znaczących instytucji naukowych z Polski, w tym z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Polskiej Akademii Nauk oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

PIG-PIB reprezentował dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju, Sekretarz Naukowy Instytutu.

Podczas pierwszego dnia konferencji miały miejsce rozmowy kuluarowe i zapoznawcze z kierownikami i dyrektorami podmiotów wietnamskich (Vietnamese Institute of Geology and Mineral Resources, Vietma Union of Geological Sciences i Hanoi University of Mining and Geology) i polskich (PIG-PIB, Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz ambasady RP w Hanoi).

Dzień drugi stanowił formalne, publiczne przedstawienie wszystkich podmiotów biorących udział w wydarzeniu w formie kilkunastominutowych prezentacji oraz dyskusję nad współpracą z lat ubiegłych (lata ’70, ’80 i ’90 XX wieku) w kontekście nowo zawieranych relacji.

Prezentacja PIG-PIB była ukierunkowana na obszary działalności, które w toku rozmów przed wyjazdem zostały ocenione jako najbardziej interesujące pod względem ewentualnych wspólnych projektów i została przedstawiona w trzech wystąpieniach. Pierwsze z nich zostało wygłoszone przez dr. hab. Piotra Szreka i dotyczyło działalności całego Instytutu ze szczególnym uwzględnieniem obszarów mogących mieć zastosowanie we współpracy polsko-wietnamskiej, a więc możliwości datowań wieku bezwzględnego, poszukiwań złóż metodami geofizycznymi, badań obszarów zagrożonych powierzchniowymi ruchami masowymi, i geochemicznych badań środowiskowych.

Kolejnego dnia miała miejsce część naukowa z referatami na temat poszukiwań złóż surowców mineralnych w Polsce oraz osuwisk. Swoje referaty ze strony Instytutu przedstawili dr inż. Olga Rosowiecka (Usage of geophysical methods for mineral prospection of Poland) oraz Mateusz Parafiniuk (Geohazards – implementation of the Polisch Geological Institute-National Research Institute).

Kolejne dni były poświęcone na rozmowy dotyczące szczegółowych pomysłów odnośnie możliwych wspólnych ro zrealizowania przedsięwzięć, w tym naukowych i w zakresie rozwoju kadry naukowej. Podpisania Memorandum of Understanding dokonał Piotr Szrek ze swoim wietnamskim odpowiednikiem.

grupa osób stoi, dwie osoby siedzą i podpisują umowę

Podpisanie Memorandum of Understanding, w ramach którego odbywać się będzie współpraca PIG-PIB z Wietnamem

Zapewniono stronę wietnamską o determinacji co do realizacji jego postanowień i wyrażono nadzieję na omówienie konkretnych działań podczas kolejnego spotkania, być może już w Polsce. Obecnie podtrzymywane są również kontakty drogą elektroniczną. W interesie Polski jest stała współpraca z Wietnamem, który jest bardzo obiecującym partnerem do współpracy w zakresie poszukiwań i eksploatacji pierwiastków ziem rzadkich. Szczególnie interesujące są tu złoża tych surowców w laterytach, przede wszystkim w północnej części państwa.

Podpisanie Memorandum of Understanding jest dobrym krokiem w kierunku otwarcia się tego rynku dla naszych specjalistów, Partnerzy wietnamscy zadeklarowali dalszą współpracę na bazie już zawartych porozumień i podniesienie tych relacji mogłoby mieć miejsce podczas rewizyty Wietnamczyków w Polsce, co powinno być następnym krokiem.

PIG-PIB będzie utrzymywać relacje z partnerami wietnamskimi na poziomie planowania wspólnych projektów przy zachowaniu współpracy z pozostałymi polskimi instytucjami, które brały udział w spotkaniu w Hanoi.