Zajecia geoedukacyjne w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB

8 kwietnia 2024 r. w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB w Kielcach odbyły się warsztaty geoedukacyjne dla uczniów klasy trzeciej i czwartej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jędrzejowie. Obejmowały one lekcję muzealną i zajęcia dydaktyczne.

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi minerałów skałotwórczych, klasyfikacji skał a także geologii regionu świętokrzyskiego i niecki nidziańskiej, uczniowie wyrazili szczególne zainteresowanie historią rozwoju życia na Ziemi. Szczególnie podobała im się część wystawy dotycząca okresu triasu i jury, ze względu na modele i skamieniałe tropy dinozaurów. Ogromne zainteresowanie naszych gości wzbudziły również: modele pierwszych tetrapodów, których tropy znaleziono w kamieniołomie Zachełmie, skamieniały szkielet wieloryba z Pińczowa (Pinocetus polonicus) sprzed 15 mln lat oraz kości zwierząt z czasu plejstocenu znalezione w Jaskini Raj.

grupa dzieci w muzeum

Uczestnicy zajęć geoedukacyjnych

Dużym zaciekawieniem cieszyła się najnowsza atrakcja muzealna - interaktywna piaskownica. W niej, dzięki oświetleniu piasku w różnych kolorach-symbolizujących wysokość terenu, mogli w praktyczny sposób tworzyć mapy hipsometryczne, poznając przy okazji procesy kształtowania się krajobrazu.

Podczas warsztatów edukacyjnych uczniowie zgłębiali procesy tworzenia się odcisków muszli i skamieniałości śladowych. Zanurzyli się w interesujący świat mikro- i makroskamieniałości, które można znaleźć w regionie świętokrzyskim. Uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach, robiąc odciski skamieniałości w gipsie. Zapoznali się także z różnorodnymi właściwościami filtrującymi niektórych osadów i samodzielnie przetestowali poziom kwasowości niektórych artykułów spożywczych.

 

Tekst: E. Bąk, A. Mader, W. Wesołowski
Zdjęcia: P. Rutkiewicz