Dyrektor PIG-PIB na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

„Krajowe i lokalne bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o technologie geotermalne – odnawialne źródła energii” – pod takim hasłem 9 kwietnia 2024 r. obradowała Rada do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju. Posiedzenie odbyło się w Belwederze, a jednym z uczestników obrad był prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.

Najważniejszym punktem programu było wystąpienie Głównego Geologa Kraju prof. Krzysztofa Galosa, które stanowiło wstęp do późniejszej dyskusji.

posiedzenie w dużej sali

Uczestnicy prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju. Pierwszy z lewej - prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG-PIB

Geotermia to technologia wykorzystywania ciepła Ziemi do produkcji energii. W Polsce jest ona stosowana od ponad 100 lat. Na tle innych odnawialnych źródeł energii, wykorzystanie energii geotermalnej pozwala osiągać szczególne korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Ciepłownia geotermalna jest stabilna w eksploatacji i zapewnia stałą produkcję w czasie. Ingerencja inwestycji w krajobraz i środowisko jest bardzo ograniczona, co powoduje, że jest „czystym” źródłem energii. Ponadto istnieje także możliwość wykorzystania zmineralizowanych wód termalnych do innych celów, na przykład w balneoterapii i rekreacji.

Ostatnie dziesięciolecia to intensywny wzrost wykorzystania ciepła Ziemi. Obecnie to cenne źródło produkcji energii oraz coraz ważniejszy element polityki bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie w Polsce funkcjonuje 8 ciepłowni geotermalnych. Ośrodki te zlokalizowane są w obszarach charakteryzujących się najkorzystniejszymi warunkami występowania i ujmowania wód termalnych.

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że projekty geotermalne dają wiele korzyści i są społecznie akceptowane. Mają także kluczowa rolę w dekarbonizacji ciepłownictwa. Podczas dyskusji szczegółowo omówiono wykorzystanie źródeł geotermalnych w systemach ciepłowniczych na przykładzie Gminy Szaflary.

posiedzenie w dużej sali

Posiedzenie Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju w Belwederze

Opracowanie: Artur Baranowski
Fot.: Kancelaria Prezydenta RP