I Festiwal Geologiczny w Wieluniu


W dniach 27 i 28 września odbył się w Wieluniu I Festiwal Geologiczny. Głównym celem imprezy była popularyzacja wiedzy przyrodniczej i promocja regionu. W bogatym programie festiwalu, który został zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Wieluń, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Wieluński Dom Kultury, znalazło się wiele atrakcji.


Festiwal otworzyła konferencja naukowa Jura na bursztynowym szlaku – geoturystyczne wykorzystanie Wyżyny Wieluńskiej, podczas której prof. Andrzej Wierzbowski opowiedział o krainie skałek jurajskich, dr Ditta Kicińska o zjawiskach krasowych i jaskiniach, a dr Adam Szynkiewicz zaprezentował najciekawsze stanowiska geologiczne Wyżyny Wieluńskiej. Referat dr Błażeja Błażejowskiego dotyczył ciekawych odkryć geologicznych w okolicach Sławna. Z kolei mgr Monika Krzeczyńska i mgr Paweł Woźniak starali się odpowiedzieć na pytanie, czy należy bać się geologii. Ich wykład miał zachęcić nauczycieli geografii i środowiska do atrakcyjnego i przystępnego przedstawiania zagadnień geologicznych.


Po konferencji nastąpiło otwarcie wystawy Życie w czasie i przestrzeni, prezentującej eksponaty z kolekcji Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie na tle przepięknych obrazów autorstwa Agaty Olszyńskiej, malarki będącej pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego. Wystawa będzie czynna do 1 grudnia 2013 r.

 

wystawa

Fragment ekspozycji „Życie w czasie i przestrzeni". Fot. P. Szrek


Pod wieczór odbyła się projekcja filmu przyrodniczego Taki pejzaż „Krajobrazy Jurajskie", traktującego m.in. o rezerwacie Węże i Jaskini Ewy. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu było spotkanie z jednym z autorów filmu – prof. Andrzejem Wierzbowskim z Państwowego Instytutu Geologicznego.


Drugiego dnia w Muzeum Wsi Wieluńskiej były wygłaszane referaty popularnonaukowe, m.in. o największym w Europie środkowej deszczu meteorytów żelaznych Morasko, który spadł w okolicach Poznania, a także o niedźwiedziu jaskiniowym, tajemniczym świecie jaskiń i zachodzących w nich procesach krasowych. Ponadto odbyły się warsztaty geologiczne oraz poświęcone technologii GIS, zorganizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny i firmę ESRI. Najmłodsi uczestnicy mogli także obejrzeć film w minikinie 3D albo zajrzeć do wnętrza dinozaura.


Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyła się towarzysząca festiwalowi wycieczka geologiczna do kamieniołomu w Lisowicach, gdzie każdy mógł znaleźć skamieniałość do prywatnej kolekcji, np. amonita albo gąbkę. Wycieczkę poprowadził prof. Andrzej Wierzbowski.


W tym samym czasie na plantach przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej przez dwa dni odbywał się Piknik Geologiczny. Placówki naukowe oraz regionalne stowarzyszenia, muzea i samorządy, zaprezentowały na nim ekspozycje ukazujące historię i oblicze okolic Wielunia sprzed milionów lat. Do grona wystawców należały m.in.: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Miasta i Gminy Wieluń wraz z Wieluńskim Domem Kultury, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie, Urząd Miasta Bełchatowa – realizator ekspozycji PGE Giganty Mocy, Oddział Jurajski PTTK, Urząd Miasta i Gminy Działoszyn oraz działające na terenie gminy kopalnie.


Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Można w nim było obejrzeć okazy polskich skał i wziąć udział w konkursie ich rozpoznawania. Najwięcej uwagi goście stoiska poświęcali skamieniałościom wielkich jurajskich amonitów, które licznie występują w mezozoicznych skałach okolic Wielunia.

 

rozpoznawanie skal

Nauka rozpoznawania skał w stoisku Państwowego Instytutu Geologicznego. Fot. M. Kowalska


Festiwal Geologiczny był efektem bardzo owocnej współpracy Urzędu Miasta i Gminy Wieluń z Państwowym Instytutem Geologicznym Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie.


Tekst: Maja Kowalska