Maraton imprez plenerowych

Piknik Naukowy i festyn z okazji Dnia Ziemi już na trwałe wpisały się w kalendarz imprez plenerowych w stolicy. Ponieważ w tym roku oba wydarzenia poświęcone były wiedzy o Ziemi, nie mogło zabraknąć nas - geologów - którzy o niebieskiej planecie wiemy, no może nie wszystko, ale bardzo dużo. Bilans tych imprez to: dobra zabawa, tysiące odwiedzających i przede wszystkim dużo geologii w łatwostrawnej formie.

W ostatni weekend w Warszawie dużo się działo! Trzy imprezy plenerowe - Piknik Naukowy (PGE Narodowy), piknik z okazji Dnia Dziecka (ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) i festyn z okazji Dnia Ziemi (Pole Mokotowskie). Pogoda wspaniała, wszędzie tłumy, i ..nasze stoiska wystawiennicze, przygotowane przez Muzeum Geologiczne. Skały, minerały, skamieniałości, wybuchający wulkan, konkursy, quizy, jak zwykle przyciągały rzesze odwiedzających. Każdy chciał dotknąć olbrzymiej kości mamuta włochatego z Pyskowic, zęba trzonowego mamuta znalezionego na terenie Garwolina, tropu dinozaura kolczastego czy najstarszego na świecie tropu lądowego czworonoga z Gór Świętokrzyskich. Piaskownice geologiczne, pełne skamieniałości przyciągały najmłodszych jak magnes. Dużą frajdą dla całych rodzin okazało się złożenie szkieletu mamuta.

Atrakcyjne nagrody zachęcały do wzięcia udziału w konkursach, które przygotowaliśmy zarówno dla tych najmłodszych, jak i dorosłych. I tutaj duża niespodzianka. Młodzież i dzieci stanęli na wysokości zadania! Bardzo dobrze poradzili sobie z konkursami – co nas bardzo cieszyło. Trochę gorzej wypadli ci, którzy lata edukacji mają już za sobą. Ale są też dobre strony – mamy jeszcze dużo do zrobienia w zakresie edukacji geologicznej.

Tym którzy odwiedzili nasze stoiska serdecznie dziękujemy. Pozostałych zapraszamy za rok, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia zdjęć – one najlepiej oddadzą klimat tych wydarzeń.

 

Tekst: Anna Bagińska
Zdjęcia: Piknik Naukowy - Marlena Świło, Izabela Ploch; Dzień Dziecka - Anna Bagińska; Dzień Ziemi - Gerard Gierliński