Maraton imprez plenerowych

Piknik Naukowy i festyn z okazji Dnia Ziemi już na trwałe wpisały się w kalendarz imprez plenerowych w stolicy. Ponieważ w tym roku oba wydarzenia poświęcone były wiedzy o Ziemi, nie mogło zabraknąć nas – geologów – którzy o niebieskiej planecie wiemy, no może nie wszystko, ale bardzo dużo. Bilans tych imprez to: dobra zabawa, tysiące odwiedzających i przede wszystkim dużo geologii w łatwostrawnej formie.

W ostatni weekend w Warszawie dużo się działo! Trzy imprezy plenerowe – Piknik Naukowy (PGE Narodowy), piknik z okazji Dnia Dziecka (ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) i festyn z okazji Dnia Ziemi (Pole Mokotowskie). Pogoda wspaniała, wszędzie tłumy, i... nasze stoiska wystawiennicze przygotowane przez Muzeum Geologiczne. Skały, minerały, skamieniałości, wybuchający wulkan, konkursy, quizy jak zwykle przyciągały rzesze odwiedzających. Każdy chciał dotknąć olbrzymiej kości mamuta włochatego z Pyskowic, zęba trzonowego mamuta znalezionego na terenie Garwolina, tropu dinozaura kolczastego czy najstarszego na świecie tropu lądowego czworonoga z Gór Świętokrzyskich. Piaskownice geologiczne, pełne skamieniałości, przyciągały najmłodszych jak magnes. Dużą frajdą dla całych rodzin okazało się złożenie szkieletu mamuta.

Atrakcyjne nagrody zachęcały do wzięcia udziału w konkursach, które przygotowaliśmy zarówno dla tych najmłodszych, jak i dorosłych. I tutaj duża niespodzianka. Młodzież i dzieci stanęli na wysokości zadania! Bardzo dobrze poradzili sobie z konkursami – co nas bardzo cieszyło. Trochę gorzej wypadli ci, którzy lata edukacji mają już za sobą. Ale są też dobre strony – mamy jeszcze dużo do zrobienia w zakresie edukacji geologicznej.

Tym, którzy odwiedzili nasze stoiska, serdecznie dziękujemy. Pozostałych zapraszamy za rok, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia zdjęć – one najlepiej oddadzą klimat tych wydarzeń.

 

Tekst: Anna Bagińska
Zdjęcia: Piknik Naukowy – Marlena Świło, Izabela Ploch; Dzień Dziecka – Anna Bagińska; Dzień Ziemi – Gerard Gierliński