Rozpoczęły się wakacje, więc tłumnie ruszyliśmy nad Bałtyk. Choć nasze morze nie rozpieszcza nas ciepłą wodą, to wynagradza sowicie pięknymi plażami i… geologicznymi skarbami. O tym, co ciekawego można znaleźć na plaży rozmawiamy z Bartoszem Glinką, pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB i posiadaczem największej w Polsce kolekcji skamieniałości znalezionych na bałtyckim wybrzeżu.

Strefy przybrzeżne mórz i oceanów stanowią duże wyzwanie dla badaczy czwartorzędu ze względu na szczególną podatność na zmiany. W świecie kształtowanym przez zjawiska ekstremalne przebieg tych zmian może wywierać istotny wpływ na ludność i infrastrukturę. Na przestrzeni ostatnich 24 tysięcy lat obszar Polski podlegał szeregowi procesów geologicznych, kształtujących rzeźbę terenu do obecnej postaci.

W dniach 14-16 lutego 2022 r. w Sopocie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona danym oceanicznym – „International Ocean Data Conference 2022”. Jej gospodarzem i współorganizatorem był Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Konferencja była zorganizowana pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Wymiany Danych i Informacji Oceanograficznych (IODE), powołanego w 1961 r. przez „Międzyrządową Komisję Oceanograficzną” (IOC) UNESCO.

W dobie pandemii, w dniach 14 – 17 grudnia 2021 roku w Guangzhou (Chiny) odbyła się międzynarodowa, wirtualna konferencja „Marine Geology: Marginal Seas - Past and Future”. Gospodarzem i głównym organizatorem była Chińska Służba Geologiczna (China Geological Survey, Guangzhou Marine Geological Survey).