Troszcząc się o wody podziemne, będące najlepszym źródłem wody pitnej, Międzynarodowe Stowarzyszenie Hydrogeologów (IAH) od lat podejmuje szereg inicjatyw, by upowszechnić wiedzę na temat zasobów wód podziemnych, ich zrównoważonego wykorzystania oraz ochrony. Stowarzyszenie zrzesza naukowców, inżynierów, zarządców wód i innych specjalistów zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką wód podziemnych. W 2021 r. IAH zorganizowało aż dwa kongresy: w sierpniu 2021 r. odbył się 47. kongres IAH w São Paulo w Brazylii, a we wrześniu 2021 r. 48. kongres IAH w Brukseli w Belgii.

W dniach 6-14 grudnia 2021 roku w Kingston na Jamajce odbyła się 26 Sesja Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISA). Po dwuletniej przerwie w bezpośrednich spotkaniach Rada i Zgromadzenie ISA spotkały się ponownie w trybie hybrydowym, aby kontynuować prace związane z zarządzaniem zasobami złóż głębokomorskich znajdującymi się na dnie oceanów obszarów poza jurysdykcją państwową. Spotkanie było podsumowaniem prac prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch latach w formie korespondencyjnej, a zgodnie z przyjętymi zasadami decyzje podjęte zdalnie wymagały zatwierdzenia na spotkaniu osobistym. Polska od 2018 roku posiada kontrakt na poszukiwanie siarczków masywnych na Oceanie Atlantyckim, zatem uczestniczenie w Sesjach ISA i wpływ na decyzje Organizacji jest dla naszego kraju szczególnie ważny.

Polscy delegaci: Piotr Nowak i Bartosz Jasiński (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Tomasz Abramowski (InterOceanMetal) oraz delegaci Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB – Mateusz Damrat i Agata Kozłowska-Roman, ze względów bezpieczeństwa wzięli udział w spotkaniach zdalnie. Mimo odległości, delegacja brała czynny udział w pracy Rady oraz Zgromadzenia, a dokumenty przygotowane i zatwierdzone podczas spotkań ISA, jak również wygłoszone oświadczenia polskiej delegacji dostępne są na stronie internetowej www.isa.org.jm.