Zapraszamy na spotkanie z geologią.
Bogatą ofertę edukacyjną i wystawienniczą, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak również do nauczycieli, instytucji i firm, oferuje Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB).
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Geologicznego PIG-PIB.
Szczegółowe informacje: https://www.pgi.gov.pl/muzeum/
Kontakt:
Tel.: (+48) 22 45 92 348
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zachęcamy nauczycieli do wzbogacenia swoich lekcji geografii o prezentacje, zawierające ciekawostki geologiczne z Polski. Materiały przygotowane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy były prezentowane na wystawach plenerowych, które pokazują geologię i geoturystykę Polski, najbliższe środowisko, dzieje Ziemi, surowce mineralne.
Udostępnione szerokiej grupie odbiorców materiały, można wykorzystać na zasadzie licencji CC-BY (oznacza to, że autor PIG-PIB pozwala na kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie, pod warunkiem, że za każdym razem oznaczymy jego autora, czyli źródło – PIG-PIB).
Wystawa „Szlakiem geologii”.
Podziwiane przez nas góry, doliny, jeziora, nadmorskie klify czy jaskinie i ostańce skalne – mimo, że tak różne, łączy jedno – wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, które zachodziły w minionych epokach i zachodzą do dzisiaj. Najstarsze z nich miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Przeważającą część krajobrazu Polski modelowały procesy związane z działalnością lądolodu, który kilkakrotnie nasuwał się na obszar Polski w ciągu ostatniego miliona lat. Jego aktywność miała wymiar twórczy i destrukcyjny. Na planszach prezentujemy miejsca atrakcyjne zarówno pod względem geologicznym, jak i turystycznym.
Morze, góry, jeziora łączy jedno. Są efektem procesów geologicznych.
Zapraszamy na film "Georóżnorodność polskich krajobrazów".
Wystawa „Historie spisane w skałach”.
Fenomenalny, zapierający dech w piersiach wygląd wielu obiektów należy przypisać twórcy, obdarzonemu największym talentem i wielkiemu architektowi w jednej osobie. Mowa o naturze. Wyjątkowe piękno przyrody zaskakuje nas praktycznie na każdym kroku. Miejsca znane i nieznane, zapomniane kamieniołomy, kopalnie, odkrywki i odsłonięcia – to właśnie w niuch spisane są warstwami skał pasjonujące historie. Wystarczy nauczyć się je odczytywać.
Wystawa „Surowce mineralne Polski”.
W Polsce udokumentowanych jest prawie 14 tysięcy złóż. Wśród nich dominują złoża kopalin, które po wydobyciu stają się surowcami niezbędnymi do rozwoju infrastruktury i budownictwa. Są wśród nich surowce piaskowo-żwirowe i surowce ilaste ceramiki budowlanej. Surowce energetyczne: węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. Wydobywamy rudy miedzi i srebra, rudy cynku i ołowiu, sól kamienną, siarkę, gips oraz kamienie ozdobne: bursztyn, krzemień pasiasty, chryzopraz.
HISTORIA ZIEMI
14,5 tysiąca lat temu rozpoczął się tworzyć Bałtyk. Jego początki związane są z okresem plejstocenu i obecnością lądolodu skandynawskiego. Sprawdźmy co na Ziemi działo się wcześniej? jaka jest historia naszej planety?
DINOZAURY to niezwykła grupa wymarłych zwierząt, która fascynuje ludzi od wielu lat.
Prezentacja Dinozaury - co, jak, kiedy i dlaczego, przybliży nam życie dinozaurów oraz historię badania tych gadów. Wykład prowadzi dr Robert Bronowicz z Muzeum Geologicznego PIG-PIB
Wystawa „Bałtyk i Pomorze w geologicznej odsłonie”.
Bałtyk jest morzem śródlądowym, głęboko wciśniętym w kontynent europejski. To młode, płytkie i mało zasolone morze. Średnia głębokość to 56 m, średnie zasolenie wód powierzchniowych Bałtyku to 7,8 g/kg. Długość linii brzegowej – 22 000 km, a powierzchnia Bałtyku bez Cieśnin Duńskich – 385 000 km2.
Kartografia – modele geologiczne 3D.
Geologia z natury rzeczy opisuje obiekty trójwymiarowe. Zaawansowane narzędzia IT umożliwiają nam coraz precyzyjniejsze odwzorowanie geologii dowolnego obszaru, na dowolnej głębokości, w postaci wirtualnych obiektów 3D.