GEOPARKI KRAJOWE

 

Europejski Geopark Łuk Mużakowa

luk muz min2Łuk Mużakowa to jedna z najpiękniejszych na świecie moren czołowych, spiętrzona pod naporem lodowca. Turystycznymi atrakcjami parku są wyrobiska górnicze z XIX i XX wieku i kwaśne jak ocet, różnokolorowe jeziorka.

Więcej >>

 

Góra Św. Anny

anna geopark-mini

Jeszcze 15 mln lat temu Góra Św. Anny była dymiącym wulkanem, podobnym do Wezuwiusza. Dziś jest jednym z ważniejszych punktów geoturystycznych w Polsce. W bliskim otoczeniu góry znajdują się ciekawe typy skał, skamieniałości, przejawy metamorfizmu, działalności wód i lodowców.

Więcej >>

Karkonoski Park Narodowy z otuliną

karkonosze miniOdsłonięcia skalne na obszarze geoparku umożliwiają poznanie wielu skał metamorficznych i magmowych oraz składających się na nie minerałów, a także zjawisk geologicznych dokumentujących spektakularne wydarzenia, które zdarzyły się tu podczas ostatnich 500 milionów lat.

Więcej >>

 

PROJEKTY NOWYCH GEOPARKÓW

 

Dolina Kamiennej

fot11-mini2Malowniczy przełom rzeki Kamiennej słynie z naturalnych odsłonięć i starych kamieniołomów skał mezozoicznych, zawierających bogatą faunę kopalną organizmów morskich oraz tropy dinozaurów pozostawione w okresach wynurzeń.

Więcej >>

Dolina Wisłoka – Polski Teksas

teksas2-miniDolina Wisłoka jest kolebką światowego przemysłu naftowego. Są tu najstarsze na świecie kopalnie ropy naftowej, np. w Bóbrce, Krośnie i Turzym Polu, wkomponowane w malowniczy krajobraz pogórza karpackiego, z licznymi odsłonięciami skał fliszowych i zabytkami kultury łemkowskiej.

Więcej >>

Kanał Augustowski - Augustowskie Sandry

augustow Geopark projektowany na obszarze Równiny Augustowskiej. Znajduje się tu wiele form krajobrazu pochodzenia lodowcowego, m.in. rynny jezior przekształcone w niecki wytopiskowe, wzgórza kemów i ozów, formy szczelinowe oraz wydmy pochodzenia eolicznego, a także liczne atrakcje kulturowe z Kanałem Augustowskim na czele.

Więcej >>

Łysogórski

lysogory miniRejon łysogórski słynie z licznych odsłonięć skał paleozoicznych ze stanowiskami paleontologicznymi i tektonicznymi. Są też na nim zachowane ślady osadnictwa od epoki żelaza okresu rzymskiego, poprzez wczesne średniowiecze, aż po Staropolski Okręg Przemysłowy.

Więcej >>

Moryń

logo geoparkuGeopark Moryń powstaje na obszarze pogranicza polsko-niemieckiego po obu stronach Odry w okolicy powiatu gryfińskiego. W tym malowniczym miejscu można będzie podziwiać efekty działalności lądolodu. Zostanie m.in. utworzona ścieżka wokół jeziora morenowego, szlak tropem plejstoceńskich zwierząt i ekspozycja macew z XIX kirkutu...

Więcej >>