Państwowy Instytut Geologiczny jest koordynatorem i głównym wykonawcą cyfrowych seryjnych map geologicznych w skali 1:50 000:

Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski Mapy Litogenetycznej Polski Mapa Geośrodowiskowa Polski w skali 1: 50 000 Mapy Hydrogeologicznej Polski Szczegółowej Mapy Geologicznej Sudetów w skali 1:25 000

Instytut, w imieniu Skarbu Państwa, gromadzi dane geologiczne z terenu całego kraju. Dane te, w większości w postaci cyfrowej, udostępniane są przez Narodowe Archiwum Geologiczne i kilkanaście specjalistycznych baz danych (CBDG, Midas, Infogeoskarb, Rejestr Obszarów Górniczych, Bank Hydro). Instytut aktywnie podejmuje działania w celu wdrożenia dyrektywy INSPIRE, której zadaniem jest standaryzacja informacji przestrzennych państw Unii Europejskiej.

kamieniołom gęsica 

 grafika ilustracyjna

  pdf załącznik (986 KB)

grafika ilustracyjna

  1. W Państwowym Instytucie Geologicznym znajdują się specjalistyczne laboratoria: Laboratorium Chemiczne, Laboratorium Analiz w Mikroobszarze i Centrum Badań Gruntów i Skał. Wyposażone są one w nowoczesną aparaturę badawczą wiodących światowych producentów. Laboratorium Chemiczne, Centrum Badań Gruntów i Skał oraz Zespół Poboru Próbek Środowiskowych posiadają akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 283 na badania chemiczne i właściwości fizycznych wód, osadów, skał, obiektów i materiałów biologicznych, produktów rolnych oraz na pobieranie próbek wody i gleby. Laboratorium Analiz w Mikroobszarze, wyposażone w mikrosondę jonową SHRIMP IIe/MC i mikrosondę elektronową CAMECA SX 100, prowadzi badania pierwiastków śladowych w mikroobszarze oraz analizy izotopowe, mające szerokie zastosowanie m.in. w datowaniu skał i procesów geologicznych, a także w ochronie środowiska, materiałoznawstwie, mikropaleontologii, mikrobiologii oraz archeologii.

I pdf nstytut współpracuje (448 KB) z ośrodkami geologicznymi w kilkudziesięciu krajach świata. Jako członek EuroGeoSurveys, organizacji zrzeszającej europejskie służby geologiczne, uczestniczy w przygotowaniu opracowań realizowanych pod jej patronatem oraz bierze czynny udział w pracach grup eksperckich, których celem jest doradzanie odpowiednim strukturom Komisji Europejskiej.

 

  pdf Artykuł do wywalenia (1.75 MB)