Przetwarzanie danych geologicznych
- Obsługa systemu informacji geologicznej INFOGEOSKARB.
Celem prowadzenia systemu informacji geologicznej INFOGEOSKARB jest gromadzenie danych o uprawnieniach do korzystania z informacji geologicznej zawartej w dokumentacjach geologicznych złóż kopalin oraz dokumentacjach hydrogeologicznych, a także o ile to możliwe kosztach jej pozyskania i udostępniania.
W obecnym stanie system został niemal całkowicie wypełniony dostępnymi danymi archiwalnymi i wymaga ich kompleksowej harmonizacji. Wymagane jest bieżące wprowadzanie danych, przede wszystkim o nowych i zmienianych dokumentacjach geologicznych złóż kopalin oraz dokumentacjach hydrogeologicznych i dokumentacjach geologiczno – inwestycyjnych dotyczących złóż węglowodorów, spływających na bieżąco do Narodowego Archiwum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.
- Przetwarzanie podstawowych informacji o wierceniach z zatwierdzonych dokumentacji złożowych i dokumentacji niekończących się udokumentowaniem złoża.
Celem przedsięwzięcia jest bieżące uzupełnianie zasobów podsystemu „Otwory wiertnicze” o podstawowe dane przestrzenne i opisowe o wierceniach z przekazywanych do NAG PIG-PIB zatwierdzonych dokumentacji złożowych i dokumentacji niekończących się udokumentowaniem złoża kopaliny. Wprowadzanie na bieżąco informacji o otworach i w miarę możliwości informacji o otworach archiwalnych będzie miało na celu zdecydowaną poprawę jakości prezentowanych i zgromadzonych danych. Wprowadzone informacje będą na bieżąco udostępniane w postaci serwisów internetowych i plików shp dostępnych publicznie na stronie internetowej Instytutu.
- Aktualizacja map koncesji z uwzględnieniem aktualnych granic złóż objętych własnością górniczą.
Celem aktualizacji map koncesji geologicznych z uwzględnieniem aktualnych granic złóż objętych własnością górniczą jest przedstawienie i udostępnienie aktualnych danych o koncesjach geologicznych w Polsce. Wykonanie opracowania służyć ma właściwemu prowadzeniu polityki surowcowej i koncesyjnej przez organy administracji geologicznej głównie na szczeblu centralnym. Opracowanie jest również wykorzystywane przez okręgowe urzędy górnicze do kontroli działalności górniczej, a także przez inwestorów krajowych i zagranicznych prowadzących działalność regulowaną ustawą.
- System gromadzenia, przetwarzania, archiwizowania i udostępniania danych geologiczno-inżynierskich (SPDGI).
Jednym z realizowanych zadań jest projekt pn. Prowadzenie i aktualizacja Bazy Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI) wraz ze sporządzeniem Atlasu geologiczno-inżynierskiego wybranych obszarów kraju w skali 1:10 00.
Działania państwowej służby geologicznej związane z rozwijaniem bazy BDGI i systemu SPDGI są zgodne z ideą „Smart City” – czyli miast, które wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne, w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców.
Powstająca baza BDGI jest cennym zasobem informacji geologicznej, który został umieszczony na serwerach CBDG w formacie danych Oracle. W ramach projektu są wytwarzane narzędzia informatyczne, tzw. System Przetwarzania Danych Geologiczno-Inżynierskich SPDGI, rozumiany jako kompleksowe rozwiązanie informatyczne w obrębie PIG-PIB, zgodne ze strategią Geoinformacji oraz zharmonizowane z istniejącą infrastrukturą IT oraz CBDG, obejmujące aplikacje, oprogramowanie, licencje, sprzęt komputerowy oraz procedury organizacyjne pozwalające na gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych geologiczno-inżynierskich.
Główne elementy systemu to interfejs wprowadzania danych otworowych BDGI – dedykowane, wytworzone specjalnie na potrzeby projektu BDGI narzędzie informatyczne, oparte o program GEOSTAR 7 BDGI, służące do gromadzenia, zarządzania i udostępniania otworów geologiczno-inżynierskich oraz moduł produkcji kartograficznej – rozwiązanie informatyczne wykorzystywane przez projekt BDGI do zarządzania symbolizacją, objaśnieniami i ramkami map geologiczno-inżynierskich oraz do generowania plików pdf i wydruków kompozycji map geologiczno-inżynierskich.
Mapy udostępniane w ramach systemu SPDGI to graficzna analiza informacji uzyskana z syntezy danych geologiczno-inżynierskich. Zastosowanie metod cyfrowych na ogromnym zasobie danych o podłożu pozwala na ocenę warunków geologiczno-inżynierskich, przede wszystkim dla potrzeb planowania przestrzennego i projektowania inwestycji. Informacje zawarte w atlasach umożliwiają także podejmowanie decyzji związanych z projektowaniem szczegółowych badań podłoża, minimalizacją szkód w środowisku i przygotowaniem prognoz oraz ekonomicznych aspektów inwestycji.
Realizacja zadania umożliwia zrównoważone gospodarowanie przestrzenią podziemną miast poprzez udostępnianie danych geologiczno-inżynierskich z bazy BDGI przez system SPDGI obywatelom, administracji rządowej i samorządowej, urzędom publicznym oraz podmiotom gospodarczym.
Szczegółowa informacja geologiczna jaką oferuje Baza Danych Geologiczno-inżynierskich, przedstawiana w skali 1:10 000 jest gromadzona głównie dla najbardziej zurbanizowanych i podlegających dynamicznemu rozwojowi obszarów kraju, obecnie 11 aglomeracji.
Uzupełnieniem bazy BDGI, która zawiera informację o litologii, genezie i stratygrafii wydzieleń otworów geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych wraz z ich klasyfikacją w serie geologiczno-inżynierskie, z przedstawieniami graficznymi w postaci kart otworów, przekrojów i map jest Baza Danych Właściwości Fizyczno-Mechanicznych Gruntów i Skał (BDWFM). Jest to zadanie państwowej służby geologicznej, które obejmuje wprowadzenie 55 000 archiwalnych wyników badań laboratoryjnych gruntów i skał jako uzupełnienie bazy danych otworów geologiczno-inżynierskich BDGI.
Realizowane przedsięwzięcie wykorzystuje dane zgromadzone w Narodowym Archiwum Geologicznym, zasila centralną bazę danych geologicznych CBDG w zakresie wyników badań parametrów fizyczno-mechanicznych i hydraulicznych głównych typów litogenetycznych gruntów i skał Polski, np. współczynnik filtracji, parametry uziarnienia, parametry odkształceniowe itp.
Baza BDWFM będzie podstawą do prowadzenia regionalnych ocen właściwości geologiczno-inżynierskich oraz podstawowym źródłem informacji do parametryzacji płytkich modeli geologicznych 2D i 3D.
- Profile Głębokich Otworów Wiertniczych PIG.
Celem zadania jest kompleksowe opracowanie, uaktualnienie oraz opublikowanie w formie wydruku wszystkich dostępnych wyników prac geologicznych wykonanych w trakcie głębienia 11 głębokich profili otworów wiertniczych, uzupełnionych o najnowsze wyniki badań.
Opracowane dane zostaną również przygotowane w odpowiednim formacie i wprowadzone do podsystemu „Otwory” Centralnej Bazy Danych Geologicznych, wydrukowane w formie 10 zeszytów serii wydawniczej pt.:”Profile głębokich otworów wiertniczych Państwowego Instytutu Geologicznego” oraz umieszczone na stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego.
Opracowane dane ze względu na szerokie spektrum i aktualność, będą wykorzystywane w zależności od potrzeb zarówno przez podmioty państwowe, jak i prywatne w dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego państwa, optymalizacji doboru i lokalizacji inwestycji w ramach zagospodarowania przestrzennego, jak również ochrony środowiska naturalnego.