Relacja z I Konferencji Budowa Farm Wiatrowych 2023

W dniach 16-17 maja 2023 r. w Gdańsku odbyła się I Konferencja Budowa Farm Wiatrowych. Tematem przewodnim wydarzenia były możliwości techniczne posadowienia i przyłączy morskich farm wiatrowych. W konferencji udział wzięli przedstawiciele z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w związku z realizacją zadań państwowej służby geologicznej (psg) w zakresie budowy morskich farm wiatrowych na morzu oraz prowadzeniem bazy danych geologiczno-inżynierskiej (BDGI) na obszarach morskich RP.

W konferencji udział wzięło ponad 120 osób, w tym przedstawiciele instytucji naukowych, stowarzyszeń oraz firm komercyjnych. Tematyka konferencji dotyczyła całego procesu inwestycyjnego związanego z przygotowaniem, budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych (MFW) oraz ich przyłączy. W trakcie dwóch dni wygłoszono 17 referatów podczas pięciu sesji tematycznych.

uczestnicy I Konferencji Budowa Farm Wiatrowych

I Konferencja Budowa Farm Wiatrowych. Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

Sesje tematyczne dotyczyły uwarunkowań, rozwoju, bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem, projektowania, procesu inwestycyjnego, badań podłoża gruntowego, realizacji przewiertów bezwykopowych na potrzeby MFW.

Podczas sesji III zatytułowanej "Od projektowania do budowy MFW" dr Edyta Majer (kierownik Zakładu Geologii Inżynierskiej)., wygłosiła referat pod tytułem:   pdf Badania podłoża gruntowego na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania MFW oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy (16.58 MB) . W prezentacji zostały omówione różne aspekty związane z rozpoznaniem podłoża gruntowego na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania Morskich Farm Wiatrowych oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Przedstawiono także zalecenia do opracowywania projektów robót geologicznych, dostęp do danych geologicznych na obszarach morskich, doświadczenia z prowadzonego dozoru geologicznego na statkach badawczych, specyfikę metod badań stosowanych w warunkach morskich (metody offshore).

I Konferencja Budowa Farm Wiatrowych. Dr Edyta Majer (Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy)

I Konferencja Budowa Farm Wiatrowych. Dr Edyta Majer (Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy). Fot. Quality Studio dla inzynieria.com

Uczestników konferencji zapoznano również z tematyką zadań psg realizowanych na obszarach morskich RP w tym z zadaniempn. „Zasady dokumentowania geologiczno-inżynierskiego warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego. Część druga: Morskie farmy wiatrowe wraz z zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy” oraz zadaniem pn. „Prowadzenie i aktualizacja Bazy Danych Geologiczno - Inżynierskich (BDGI) oraz Właściwości Fizycznych i Mechanicznych gruntów i skał (BDGI-WFM) wraz ze sporządzeniem Atlasów geologiczno - inżynierskich wybranych obszarów kraju w skali 1:10 000” w zakresie studium wykonalności bazy danych geologiczno-inżynierskiej dla obszarów morskich RP.

Po prezentacji prelegenci otrzymali wiele pytań od uczestników konferencji dotyczących tematyki badań podłoża na obszarach morskich oraz prośby o udostępnienie prezentacji z uwagi na fakt, że zawierała wiele praktycznych informacji.

Prezentacja: Badania podłoża gruntowego na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania MFW oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy

grafika ilustracyjna


Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a jej organizatorem było Wydawnictwo Inżynieria. Do zobaczenia za rok!

Tekst: Edyta Majer
Zdjęcia: Quality Studio dla www.inzynieria.com 

Informacje o konferencji >>

Przeglądanie danych geologicznych: https://geologia.pgi.gov.pl

Dostęp do danych geologicznych: https://gis.pgi.gov.pl

Informacja o projekcie BDGI: https://geoportal.pgi.gov.pl/atlasy_gihttps://www.pgi.gov.pl/drogi.html