W Chotomowie otwarto energooszczędną szkołę ogrzewaną ciepłem ziemi

szkolaW budynku zastosowano innowacyjny system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, wykorzystujący energię zmagazynowaną w gruncie. Nadzór naukowy nad wykonaniem instalacji prowadzili geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego.

 

 

 

Pierwszego września ponad 750 dzieci z gminy Jabłonna pod Warszawą rozpoczęło naukę w nowej szkole podstawowej im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie. Jest to jeden z najnowocześniejszych i wysoce energooszczędnych budynków użyteczności publicznej na Mazowszu, ogrzewany przez ciepło pochodzące z ziemi. Naukowy nadzór nad wykonaniem instalacji dolnego źródła ciepła do ogrzewania szkoły prowadzili geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Szkoła ta jest pierwszym etapem budowy Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego (CEKS), w którego skład wejdą ponadto gimnazjum, biblioteka i dom kultury.

 

szkola

Ogrzewana ciepłem ziemi nowa szkoła podstawowa w Chotomowie. Fot. Arch. Gminy Jabłonna

 

W budynku szkolnym zastosowano innowacyjny, energooszczędny  system klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji, którego sercem jest pompa ciepła przekazująca do pomieszczeń energię zmagazynowaną w gruncie. Cały budynek jest objęty wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nad komfortem osób przebywających w budynku czuwa zaawansowany system pomiaru jakości powietrza, który sprawia, że bez względu na liczbę osób przebywających w pomieszczeniach powietrze jest zawsze czyste i świeże.

 

Szkoła w Chotomowie jest jednym z nielicznych przykładów zastosowania w Polsce wysoko energooszczędnej i ekologicznej technologii budownictwa, a zarazem największą inwestycją publiczną na Mazowszu związaną z pozyskiwaniem ciepła ziemi. Koszt ogrzewania obiektu zmniejszono ponad ośmiokrotnie, natomiast emisję dwutlenku węgla wynikającą z użytkowania budynku o podobnej kubaturze - ponad trzykrotnie.

 

Chcąc wesprzeć administrację samorządową, która podjęła decyzję o sfinansowaniu budowy tej nowoczesnej i wysoce proekologicznej szkoły, PIG-PIB udzielił fachowych informacji na temat płytkiej geotermii i objął naukowy nadzór nad wykonaniem instalacji wykorzystującej ciepło ziemi.

 

baner pompy 

 

W grudniu 2013 r. nasi specjaliści wykonali badania typu TRT (thermal response test), mające na celu sprawdzenie poprawności założeń projektowych instalacji dolnego źródła ciepła. Tym dolnym źródłem ciepła w projektowanej instalacji jest pole 60 odwiertów o głębokości 85 m. Pod powierzchnią ziemi występują w tym miejscu holoceńskie osady aluwialne oraz miąższe warstwy plejstoceńskich piasków i żwirów wodnolodowcowych. Wyniki badań TRT pokazały, że w celu zapewnienia poprawnego działania systemu ogrzewania i chłodzenia należy zwiększyć metraż pionowych wymienników ciepła. Dzięki przeprowadzeniu testu można było dostosować system ogrzewania i klimatyzacji do warunków termicznych ziemi i uniknąć ewentualnych niedoborów energii w systemie.

 

Takie ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych, a w szczególności energię ciepła ziemi, będą coraz popularniejsze w najbliższych latach. A Państwowy Instytut Geologiczny, w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na fachową informację o możliwościach zastosowania w budownictwie systemów wykorzystujących energię geotermalną, oferuje pomoc i zapowiada, że chętnie obejmie nadzór naukowy nad kolejnymi inwestycjami publicznymi tego typu.

 

W uroczystym otwarciu szkoły udział wzięli m.in. biskup Marek Solarczyk, poseł Artur Dębski, przedstawiciel wicepremiera Janusza Piechocińskiego Przemysław Cichocki, wójt gminy Jabłonna Olga Muniak, starosta powiatu legionowskiego Jan Grabiec, dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki, samorządowcy, wykonawcy inwestycji, przedstawiciele kuratorium oświaty i delegaci z PIG-PIB.

 

Koszt budowy szkoły wraz z infrastrukturą wyniósł 20 mln zł i został sfinansowany z budżetu gminy Jabłonna oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Kompleksowe rozwiązanie w zakresie energooszczędności budynku dostarczyła firma Euros Energy Sp. z o.o. Projekt architektoniczny szkoły wykonali architekci z firmy „90 Architekci”.

 

Tekst: Grzegorz Ryżyński i Jakub Sokołowski

Zdjęcia: Arch. Gminy Jabłonna