Głos PIG-PIB na Światowym Kongresie Bezpieczeństwa Chemicznego - CHEMSS 2016

wywiad miniMiędzynarodowa debata na temat bezpieczeństwa chemicznego odbyła się w Kielcach w dniach 18-20 kwietnia. W nurt dyskusji aktywnie włączyli się eksperci PIG-PIB, przedstawiając wyniki i metody badań stanu chemicznego gleb oraz wód podziemnych i powierzchniowych w naszym kraju.

 

 

W dniach 18-20 kwietnia 2016 r. odbył się w Kielcach Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016.  Towarzyszyły mu Międzynarodowe Targi CHEM-SAFETY-EXPO. W trakcie tych imprez eksperci reprezentujący świat nauki, przemysłu, administracji rządowych i organizacji pozarządowych z 40 krajów świata dyskutowali na tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem chemicznym. Ponieważ w dyskusji nie mogło zabraknąć kwestii ochrony środowiska wód podziemnych, gleb i osadów wodnych, czynny udział w kongresie wzięli także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.

 

O randze wydarzenia najlepiej świadczy fakt, że strategicznymi partnerami CHEMSS 2016 były: Departament Stanu oraz Departament Bezpieczeństwa Publicznego USA, Chińska Federacja Przemysłu Naftowego i Chemicznego oraz Związek Bezpieczeństwa Pożarowego i Komitet ds. Regulacji Niebezpiecznych Substancji na Ukrainie. Potwierdzeniem rangi wydarzenia było również spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa chemicznego państw należących do G7, do którego doszło w trakcie CHEMSS 2016.

 

otwarcie 1 

Kongres otworzył ambasador Krzysztof Paturej, prezes Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS)

 

Podczas trzech dni obrad kongresu odbyło się prawie 30 sesji, seminariów, szkoleń oraz paneli dyskusyjnych. Historyczne, obecne i nowe zagrożenia chemiczne, cyberbezpieczeństwo, zwiększenie bezpieczeństwa chemicznego na świecie i redukcja szkodliwego wpływu chemikaliów na zdrowie człowieka, odpowiedzialne rolnictwo i bezpieczne nawozy – to tylko niektóre z głównych tematów rozmów.

 

W dyskusji o światowym bezpieczeństwie chemicznym nie mogło zabraknąć kwestii ochrony środowiska naturalnego. Dotyczy to szczególnie związków między zanieczyszczeniem środowiska a wykorzystywaniem substancji chemicznych, które nigdy dotąd nie były tak silne. Błędy w stosowaniu środków chemicznych prowadzą bowiem do trudnego do usunięcia zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych, osadów wodnych i gleb.

 

W imieniu organizatorów CHEMSS 2016 Andrzej Jagusiewicz, dyrektor ds. ekobezpieczeństwa Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS) i były Główny Inspektor Ochrony Środowiska, zaprosił naszych ekspertów do przedstawienia bogatego doświadczenia PIG-PIB w monitoringu środowiska i badaniu zanieczyszczeń związanych z działalnością przemysłową. Nasz udział obejmował zorganizowanie wystawy dotyczącej bezpieczeństwa chemicznego wód podziemnych, gleb i osadów wodnych i aktywny udział w seminarium nt. zintegrowanej oceny oddziaływania zakładów przemysłowych na środowisko oraz w panelu dyskusyjnym pt. Odpowiedzialność biznesu we wdrażaniu zintegrowanej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

 
 wystawa

Wystawa pt. Bezpieczeństwo chemiczne wód podziemnych, gleb i osadów wodnych to 12 wielkoformatowych plansz, na których zostały zaprezentowane zagadnienia monitoringu stanu chemicznego wód podziemnych, monitoringu osadów wodnych, kartografii geochemicznej i działań interwencyjnych zespołów Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej  ds. badań zasięgów zanieczyszczeń zaistniałych w wyniku zdarzeń incydentalnych, awarii lub katastrof

 

wywiad 3 

Dyrektor Tomasz Nałęcz udziela wywiadu na temat stanu chemicznego wód podziemnych w Polsce

 

delegacja pig 

Delegacja PIG-PIB (od lewej): Wojciech Brochwicz-Lewiński, dyrektor Edyta Majer i dyrektor Tomasz Nałęcz

 

Seminarium poświęcone problematyce zintegrowanej oceny oddziaływania zakładów przemysłowych na środowisko było głównym punktem obrad ostatniego dnia kongresu. Z ramienia władz ICCSS seminarium poprowadził dr Andrzej Jagusiewicz, a jako gość honorowy wystąpił prof. Hans Bruyninckx – dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA). Prelegentami byli m.in. Wiek Schrage (były sekretarz Konwencji UNECE o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, UNECE Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context, Holandia), prof. Józef Pacyna – NILU (Norwegia), dr Leonor Tarrason – NILU (Norwegia) oraz dr Monika Konieczyńska z PIG-PIB, której referat pt. Integrated Impact Assessment in Exploration of Unconventional Hydrocarbon Deposits wzbudził duże zainteresowanie i stał się punktem wyjścia do ożywionej dyskusji w kuluarach.

 

monika pw

Dr Monika Konieczyńska przedstawia ocenę skutków poszukiwań niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce

 

Z kolei w panelu dyskusyjnym pt. Odpowiedzialność biznesu we wdrażaniu zintegrowanej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko PIG-PIB był reprezentowany przez dr Wojciecha Wołkowicza. Ponadto w panelu udział wzięli prof. Hans Bruyninckx (EEA, Holandia), prof. Józef Pacyna (Norwegian Institute for Air Research, NILU) i dr Tomasz Szczygielski (Politechnika Warszawska), a w roli moderatora wystąpił Przemysław Stangierski (AT Kearney, Polska).  

 

panel 

Panel dyskusyjny. Przemawia prof. Hans Bruyninckx – dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA), obok siedzi reprezentant PIG-PIB – dr Wojciech Wołkowicz

 

Końcowym akcentem kongresu było przyjęcie deklaracji szczytu w sprawie rozwoju międzynarodowej współpracy w celu wzmocnienia chemicznego bezpieczeństwa i ochrony oraz promocji kultury globalnej ochrony chemicznej.

 

W sumie w ciągu trzech dni w debatach i spotkaniach udział wzięło kilkuset gości z krajów europejskich, a także pozostałych kontynentów, w tym liczni  przedstawiciele administracji i dyplomacji. Tym samym Kongres CHEMSS 2016 i imprezy towarzyszące stały się niewątpliwie ważnym wydarzeniem na wielu płaszczyznach, włącznie z polityczną. W tej sytuacji można uznać, że aktywny udział przedstawicieli PIG-PIB w jego organizacji przysłużył się do promocji naszego instytutu, jak i geologii i jej roli w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem chemicznym środowiska.

 

Tekst: Anna Bagińska i Wojciech Brochwicz-Lewiński

Zdjęcia: Anna Bagińska, Joanna Kaczmarzyk i Andrzej Jagusiewicz (ICCSS)

 

pdf Integrated Impact Assessment in Exploration of Unconventional Hydrocarbon Deposits - prezentacja dr Moniki Konieczyńskiej, PIG-PIB (2.98 MB)

pdf Bezpieczeństwo chemiczne wód podziemnych, gleb i osadów wodnych - plansze wystawy (7.93 MB)

document Global Summit on Chemical safety and Security – Summit Declaration (415 KB)

Film - Dobre Klimaty na Enex, część 2 - wypowiedzi specjalistów PIG-PIB od 7 minuty