METALLOGENESIS OF THE WORLD'S OCEAN AGAINST THE BACKGROUND OF OCEAN CRUST EVOLUTION

Ryszard KOTLIŃSKI

Interoceanmetal Joint Organization (IOM), ul. Cyryla i Metodego 9, 71-541 Szczecin, Polan; e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Abstrakt. Na tle ewolucji skorupy oceanicznej przedstawiono wyniki badań metalogenezy głębokowodnych złóż kopalin oraz środowiska ich sedymentacji. Ustalono związki pomiędzy budową i ewolucją skorupy oceanicznej z uwzględnieniem prawidłowości występowania i rozmieszczenia tych złóż. Rozpoznano także główne źródła materiału doprowadzanego do miejsc formowania kopaliny oraz dominujące grupy procesów i czynników środowiskowych determinujące charakter koncentracji składników w złożach. W oparciu o uzyskane wyniki badań przedstawiono autorską koncepcję systematyki metalogenicznej wszechoceanu, wyróżniając megaprowincje morfotektoniczne, prowincje metalogeniczne i formacje złożowe. Odznaczają się one swoistą odrębnością, będącą efektem zróżnicowanej intensywności przebiegu procesów tektoniczno-magmatycznych i sedymentacyjnych, kształtowanych na poziomie regionalnym i lokalnym, przez odmienne grupy czynników. Decydującym czynnikiem wyróżniającym są źródła, a ściślej wzajemne relacje pomiędzy rodzajem i ilością materiału allochtonicznego i autochtonicznego doprowadzonego do poszczególnych oceanów, odległość od źródeł endogenicznych, głębokość oraz charakter morfotektoniczny dna oceanicznego, właściwości fizyczno-chemiczne wód przydennych i porowych, a także swoista struktura i dynamika wód oceanicznych. Na tle ewolucji skorupy oceanicznej, której formowanie rozpoczęło się około 170 mln lat temu i przebiegało w czterech etapach - odmiennie w obszarze Indo-Pacyficznym i Indo-Atlantyckim - wykazano, że decydujący wpływ na formowanie złóż miały procesy zachodzące w ostatnim etapie przeobrażeń skorupy. Manganowy okres metalogeniczny związany jest z najmłodszym, alpejskim cyklem geotektonicznym Ziemi. Decydujące znaczenie miały przy tym procesy subwulkaniczne i wulkaniczne przebiegające w stadium tektoniki załomowej, w okresie magmatyzmu końcowego. W obrębie dwóch głównych megaprowincji morfotektonicznych (Indo-Pacyficznej i Indo-Atlantyckiej) wydzielono prowincje metalogeniczne. W każdej z nich rozpoznano następujące główne formacje złożowe:

  • manganową formację konkrecyjną, odznaczającą się dominacją procesów hydrogenicznych i hydrogeniczno-diagenetycznych;
  • polimetaliczną formację siarczkową, z dominacją przypowierzchniowych procesów w aktywnych systemach hydrotermalnych;
  • fosforytową formację konkrecyjną, z dominacją procesów biohydrogenicznych;
  • formację minerałów ciężkich, z dominacją procesów mechanogenicznych.
Wykazano, że formacje złożowe są regionalnie zróżnicowane. Regiony obejmują grupy złóż nazwane subformacjami. W ich obrębie wydzielono pola złożowe. W polach rozpoznano typy złóż.

Niniejsza praca stanowi syntezę wyników wieloletnich badań autora w zakresie systematyki metalogenicznej złóż wszechoceanu. Wyniki badań złóż oceanicznych zawarte są w opracowaniach monograficznych, w tym: "Gieołogija i mineralnyje resursy moriej i okieanow" - 1990, " Surowce mineralne mórz i oceanów"- 1998, "Explanatory Note - Metallogenic Map of the World Ocean" — 1998 oraz w licznych publikacjach krajowych i zagranicznych cytowanych w niniejszej pracy.

Słowa kluczowe: systematyka metalogeniczna, megaprowincje morfotektoniczne, prowincje metalogeniczne, formacje złożowe (regiony i pola złożowe).

 

pdf  Pełny tekst (2.96 MB)