WYKORZYSTAMY BOGACTWO MATERIAŁÓW GEOLOGICZNYCH
H. Sylwestrzak
  • Wywiad z doc. dr hab. Hanną Matyją, kierownikiem Zakładu Geologii Regionalnej i Naftowej (plik .doc)


  • POMAGAMY UTRZYMAĆ WYSOKI POZIOM PRAC INSTYTUTU
    M. Podemski
  • Rozmowa z prof. dr hab. Zbigniewem Kotańskim, kierownikiem Komisji Oceny i Odbioru Prac Naukowo - Badawczych PIG finansowanych przez KBN (plik .doc)


  • Nadanie odznaki "ZASŁUŻONY DLA PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO"
    H. Sylwestrzak
       
    Nowa odznaka "Zasłużony dla Państwowego Instytutu Geologicznego" została zaprojektowana przez artystę-plastyka Irenę Tyborowską-Kowalską w formie medalu. Na awersie znajduje się fronton Starego Gmachu w ujęciu en trois-quarts obwiedziony napisem "PAŃSTWOWY INSTYTUT GEOLOGICZNY". Na rewersie w polu środkowym znajdują się młotki górnicze, na których skrzyżowaniu umieszczona jest tarcza herbowa z godłem państwowym - orłem Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1918-1927, a więc z okresu w którym Państwowy Instytut Geologiczny został powołany do życia (zapożyczone z logo PIG, którego projektantem był Z. Werner). Poniżej młotków wpisana jest dewiza "Mente et malleo". W obwódce znajdują się stylizowane liście laurowe, nad którymi góruje napis: "Za zasługi".

    Odznaka została wykonana z posrebrzanego mosiądzu w zakładzie brązowniczym Jerzego B. Miecznika, niegdyś długoletniego pracownika Instytutu, który mimo sukcesów w zawodzie geologa, przed kilku laty przejął zakład dla podtrzymania rodzinnej tradycji szlachetnego rzemiosła.

    W dniu 19 stycznia br. w siedzibie Oddziału Geologii Morza w Gdańsku-Oliwie odbyła się uroczystość wręczenia pierwszych nowych odznak. Aleksander Łuczak, Zdzisław Kłeczek i Krzysztof Szamałek otrzymali je z rąk Dyrektora Naczelnego Stanisława Speczika. Wśród gości zgromadzonych na tej uroczystości był minister Jan Krzysztof Frąckowiak - podsekretarz stanu, sekretarz Komitetu Badań Naukowych oraz Witold Wiśniowski - dyrektor Instytutu Lotnictwa, a także kierownictwo i wszyscy pracownicy Oddziału.


    NAGRODY SPECJALNE ZA 1998 ROK
    B. Żbikowska
  • (plik .doc)


  • Pomiar cytowań nowym miernikiem pozycji Instytutu
    M. W. Zapolski
       
    Ważnym zadaniem Państwowego Instytutu Geologicznego jest działalność publikacyjna. Jest to również jedno z głównych kryteriów oceny jednostek naukowych przez Komitet Badań Naukowych. Szczególne znaczenie przypisywane jest przy tym zarówno publikacjom ukazującym się w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, jak i powołaniom na prace poszczególnych badaczy w czasopismach, które na owej liście się znajdują.

    Chcąc zorientować się, jakie jest oddziaływanie artykułów pracowników Instytutu, publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, mierzone ilością powołań, zespół opracowujący Bibliografię Geologiczną Polski przeanalizował liczbę powołań na prace opublikowane w ciągu kilku ostatnich lat przez instytutowych profesorów i doktorów habilitowanych. Pod uwagę wzięto czasopisma z listy filadelfijskiej (1994-1998 r.) oraz siedem czasopism publikowanych w Polsce (1995-1998 r.), z których jedno - Acta Palaeontologica Polonica - znajduje się na owej liście, a pozostałe to: Geological Quarterly, Przegląd Geologiczny, Acta Geologica Polonica, Annales Societatis Geologorum Poloniae, Bulletin of the Polish Academy of Sciences - Earth Sciences i Geologica Sudetica.

    Jeśli chodzi o cytowania z listy filadelfijskiej, to na analizowaną grupę pracowników przypada prawie 350 powołań. Aż 61% powołań przypada na kilku z nich. Są to: T.M. Peryt, R. Dadlez, S. Oszczepalski, Z. Cymerman, i S. Speczik.

    Dość podobnie przedstawia się skład grupy badaczy szczególnie często cytowanych w czasopismach polskich. Ogółem analizowani pracownicy są cytowani tam prawie 1600 razy, w tym K. Krupiński i T.M. Peryt mają po 10% powołań, Z. Cymerman, R. Dadlez, Z. Migaszewski i K. Żytko po 5-6% cytowań, natomiast Z. Kowalczewski, S. Kozłowski, A. Maliszewska, L. Marks, W. Mizerski, J. E. Mojski, M. Narkiewicz, B. Olszewska i J. Znosko po 3-5% całości cytowań. Na piętnastu wymienionych badaczy przypada w sumie 78% powołań w badanych czasopismach polskich.


    Mikroświat w Kielcach
    A. Krzyż
       
    W dniu 16 listopada 1998 r. w Muzeum Geologicznym Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie czasowej wystawy zatytułowanej "Okruchy mikroświata". Tym razem zwiedzający mogli zapoznać się z bogactwem i unikalnym pięknem tego, czego na co dzień nie dostrzegamy i zapominamy, że istnieje - mikroorganizmów odkrywanych dopiero pod mikroskopem. Trzon ekspozycji stanowiły doskonale wykonane fotografie, przedstawiające kilkusetkrotne powiększenia kopalnej mikroflory i mikrofauny. Obok nich umieszczono odtworzone z iście zegarmistrzowską dokładnością przestrzenne modele mikroorganizmów. Eksponaty zgromadzone w kilkunastu gablotach pokazały mikroświat minionych okresów w dziejach Ziemi. Dopiero duże powiększenia kopalnych szczątków radiolarii, otwornic, konodontów czy zarodników lub ziarn pyłków, uświadomiły ich obecność oraz znaczenie w otaczającym nas i dzisiaj świecie. Zgromadzone okazy opatrzone były zwięzłymi objaśnieniami, przybliżającymi poszczególne grupy mikroorganizmów.

    Wystawa została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów w dziedzinie mikropaleontologii pod kierownictwem Włodzimierza Mizerskiego, w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie. Tam też można ją było już obejrzeć w pierwszej połowie 1998 r. Dzięki czasowej ekspozycji w Kielcach "okruchy mikroświata" miały szansę zadziwić szersze grono odbiorców. W Świętokrzyskim Muzeum Geologicznym wystawę przygotowała jego Kierownik - pani Jolanta Studencka. W kolejnym wydarzeniu z życia PIG, jakim było otwarcie tej czasowej wystawy, uczestniczyli m.in.: Włodzimierz Mizerski - Kierownik Muzeum Geologicznego PIG, Zbigniew Kowalczewski - Dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PIG, Paweł Król (Dział Przyrody Muzeum Narodowego w Kielcach), oraz przedstawiciele Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych mediów.


    Bursztyn w Kielcach
    J. Gągol
       
    4 lutego br. w Muzeum Geologicznym Oddziału Świętokrzyskiego Instytutu w Kielcach została otwarta wystawa czasowa "Bursztyn - skarb dawnych mórz", ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Otwarcie wystawy poprzedziła prelekcja autorek jej scenariusza: B. Kosmowskiej-Ceranowicz i K. Leciejewicz. Niezwykle interesująca i piękna ekspozycja obejmuje ok. 500 eksponatów i przedstawia genezę i złoża bursztynu, jego odmiany, inkluzje roślinne i zwierzęce oraz bursztyn w archeologii, etnografii i wyrobach artystycznych. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie kielczan. Ekspozycja trwać będzie do końca marca br.


    Ochrona świętokrzyskiej przyrody
    J. Gągol
       
    W dwudziestoosobowym składzie Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody w Kielcach (ustawowym organie opiniodawczo-doradczym wojewody w zakresie konserwatorskiej ochrony przyrody) powołanej na lata 1999-2002 znalazło się 5 geologów, w tym 3 przedstawicieli Oddziału Świętokrzyskiego PIG - T. Wróblewski (Vice Przewodniczący Komisji), Z. Kowalczewski i J. Prażak. Jest to niewątpliwie wyraz wysokiej oceny zaangażowania geologów, w tym także instytutowych, w ochronę przyrody.

    W ramach reformy administracyjnej zdecydowanie wzrosła rola województw w organizacji ochrony przyrody. Utworzenie województwa świętokrzyskiego (o co aktywnie walczyli zresztą pracownicy Oddziału) ma z oczywistych względów wielkie korzystne znaczenie dla właściwej ochrony przyrody Krainy Gór Świętokrzyskich, w tym zabytków geologicznego dziedzictwa.


    Byli wśród nas ...
    Zebrał H. S.
       
  • Irena Romanowicz urodziła się w 1922 r. w Tomaszowie Lubelskim. W czasie wojny, będąc członkiem Armii Krajowej ukończyła szkołę średnią na tajnych kompletach, po wojnie - studia botaniczne na UW. Skierowana nakazem pracy do IG prowadziła badania palinologiczne utworów trzeciorzędowych. W 1959 r. wstąpiła do Zakonu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jej domem i miejscem pracy stał się Zakład dla Niewidomych w Laskach, gdzie zmarła w dniu 5 maja 1997 r., jako siostra Anzelma.

  • Maria Harapińska-Depciuch ur. w 1928 r. w Wituszyńcach k/Przemyśla po ukończeniu w 1954 r. studiów na Wydziale Geologii UWr podjęła pracę w Zakładzie Petrologii PIG. Badania jej obejmowały utwory kredy górnej Niżu Polskiego, pozostawiła wiele opracowań i publikacji. W 1987 r. przeszła na emeryturę. Zmarła w dniu 9 listopada 1997 r.

  • Jan Calikowski urodził się w 1924 r. w Krakowie. Tradycje rodzinne (ojciec był konstruktorem aparatury naukowej na UJ) sprawiły, że rozpoczął pracę jako mechanik. Zetknąwszy się w Instytucie Naftowym z geologią podjął studia geologiczne na UJ (1949-1953). Już w czasie studiów związał swe losy z Instytutem Geologicznym, w którym stworzył nowy kierunek badań - geochemię naftową, zorganizował laboratorium, stosując w nim wiele własnych, oryginalnych rozwiązań technicznych. Badaniami tymi kierował do odejścia na emeryturę w 1982 r. Zmarł w dniu 16 listopada 1997 r.

  • W dniu 30 czerwca 1998 roku zmarła w wieku 81 lat emerytowana pracownica Oddziału Świętokrzyskiego, Antonina Pisarczyk. Pracowała w Instytucie w latach 1949-1977 jako pomoc techniczna i laborantka. Do pracy rekomendował ją sam J. Czarnocki. Pani Antosia była osobą samotną, oddaną bez reszty pracy zawodowej, służbie Bogu i ludziom. Cieszyła się wielką sympatią i szacunkiem pracowników. Na emeryturze poświęciła się bezinteresownej opiece nad chorymi i dziećmi.

  • 16 sierpnia 1998 r. po ciężkiej chorobie zmarła Barbara Zofia Czarniecka, emerytowany pracownik Instytutu. W latach 1971-1982 pracowała w Pracowni Mikropaleontologii Zakładu Stratygrafii. Pozostała w pamięci współpracujących z nią kolegów jako osoba niezwykle wrażliwa, odpowiedzialna, pracowita i skromna.

  • Jadwiga Mamczar urodziła się w 1913 r. w Warszawie. Rozpoczęte przed wojną studia przerwała z powodu trudnych warunków materialnych. Dorywcze prace pozwoliły jej przetrwać okupację. Po wojnie uzupełniła brakujące egzaminy uzyskując magisterium z botaniki. Po kilku latach pracy w szkolnictwie rozpoczęła w IG pracę jako palinolog. Opublikowała szereg prac dotyczących trzeciorzędu i kredy dolnej. W 1974 r. przeszła na emeryturę; zmarła 16 września 1998 r.

  • Jerzy Krystek ur. 1938 r. w Żywcu. Po studiach w AGH pracował w latach 1962-1975 w PIG w Zakładzie Geologii Czwartorzędu. Od 1976 r. pracował w OBRTG. Był wspaniałym kolegą obdarzonym poczuciem humoru, urokiem osobistym i specyficzną wrażliwością. Pracował nad realizacją map w skalach 1:50 000 i 1:200 000 - był doskonałym organizatorem. Odszedł przedwcześnie 20 listopada 1998 r. po długiej, ciężkiej, wyniszczającej chorobie.


  • Ważniejsze wydarzenia stycznia 1999 r.
    Redakcja
  • (plik .doc)