Podczas tegorocznej edycji Dnia Ziemi, odbywającej się w Muzeum PIG-PIB, została udostępniona czytelnia Biblioteki Geologicznej. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się
z publikacjami z zakresu szeroko pojętej georóżnorodności i geoturystyki Polski, ze szczególnym uwzględnieniem geologii i ochrony przyrody nieożywionej Dolnego Śląska.

Wydarzenie było okazją do przedstawienia Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, który
w marcu 2024 roku uzyskał status Światowego Geoparku UNESCO. Geopark ten, położony
w Sudetach Zachodnich, jest wyjątkowym obszarem pod względem georóżnorodności, przyrody
i kultury. Skały i wzgórza opowiadają geologiczną historię aktywności wulkanicznej nawet sprzed 400–500 milionów lat. Natrafić tam można także na jaskinie i głębokie przełomy rzeczne. Zachwycająca jest różnorodność skał i minerałów, a wielkie wrażenie robią materialne pamiątki wykorzystywania zasobów Ziemi przez ludzi.

 

20240421 120923 niska

 

W czytelni zaprezentowane zostały trzy ekspozycje. Pierwsza pn. „Geoturystyka w Polsce” zawierała literaturę dotyczącą terminologii związanej z georóżnorodnością i geoturystyką. Pokazane zostały publikacje odnoszące się do polskich geostanowisk, między innymi „Katalog obiektów geoturystycznych”. Druga wystawa książek i czasopism poświęcona była geoturystycznym skarbom Dolnego Śląska. Poruszony został temat wulkanizmu i roli śląskich wulkanów w historii geologicznej tego rejonu.

 

st1niskastol2niska

 

Największe zainteresowanie wzbudził film na temat polskich geoparków, ze szczególnym uwzględnieniem tych należących do grona Światowej Sieci Geoparków UNESCO: Geopark Łuk Mużakowa, Geopark Świętokrzyski i wspomniany już Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów.

Dla najmłodszych przygotowane zostało stanowisko z „wulkanicznymi” kolorowankami, a dla starszych zwiedzających quizy z elementami wiedzy o przyrodzie nieożywionej.

Cieszymy się, że tak wiele osób skorzystało z odwiedzenia czytelni Biblioteki Geologicznej. Dziękujemy za zainteresowanie, odwiedziny oraz ciekawe rozmowy.

Tekst: A. Sochacka i M. Ścibisz-Kosanowska
Zdjęcia: E. Tarka, D. Mikulska i M. Zalewska