Wizyta CGS w Szczecinie 23.08.2010

W dniu 23 sierpnia 2010 roku w Zakładzie Regionalnym Geologii Pomorza PIG– PIB w Szczecinie gościła 6-ścio osobowa grupa przedstawicieli Chińskiej Służby Geologicznej (CGS). Chińscy geolodzy przebywali w Szczecinie na zaproszenie Prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego, członka Rady Naukowej PIG-PIB.

Wizyta geologów Chińskiej Służby Geologicznej miała na celu wspólną prezentację prac prowadzonych przez służby geologiczne obu krajów oraz możliwości współpracy. Delegacji Geologów Chińskiej Republiki Ludowej przewodniczył Dyrektor Generalny CGS Li Guangyong oraz dyrektor departamentu badań geologicznych dr Zhuang Yuxun, a także Pani Bai Qin Dyrektor współpracy zagranicznej CGS.


wspólne zdjęcie przed siedzibą PIG-PIB w Szczecinie

Na spotkaniu, w którym udział wzięli pracownicy Zakładu Regionalnego Geologii Pomorza w Szczecinie, dr Andrzej Piotrowski przedstawił dotychczasowe osiągnięcia i zakres prac geologicznych prowadzonych przez PSG i PSH w regionie zachodniopomorskim oraz współpracę placówki PIG-PIB w Szczecinie z landowymi służbami geologicznymi Niemiec. W trakcie prezentacji prac geologicznych prowadzonych przez placówkę PIG-PIB w Szczecinie, mgr Ryszard Dobracki przedstawił dotychczasowe wyniki prac geologicznych w polskiej strefie brzegowej Bałtyku i dalsze zamierzenia badań geologicznych w strefie brzegowej morza. Zaprezentowane zostały również prace prowadzone w zakresie ochrony georóżnorodności i dziedzictwa geologicznego oraz geoturystyki (nature touristic) w naszym regionie.

Przedstawiona prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem chińskich geologów, które zaowocowało szeregiem pytań i dyskusją przy przedstawionych planszach i posterach.
Druga część spotkania należała do strony chińskiej. Jest rzeczą oczywistą, iż ogrom tego kraju jest porażający i imponujący zarazem. I to można też bezpośrednio przełożyć na geologię. Geolodzy chińscy przedstawili dwie prezentacje. Pierwsza, którą zaprezentował dyrektor departamentu badań geologicznych CGS dr Zhuang Yuxun już na wstępie zrobiła na nas ogromne wrażenie wobec dużego rozmachu i zakresu prowadzonych prac. Nic dziwnego skoro nakłady finansowe na badania geologiczne prowadzone przez CGS w 2010 roku szacowane są na poziomie 19 mld USD. Mieliśmy możliwość zapoznania się z realizacją map geologicznych, surowcowych, hydrogeologicznych, geośrodowiskowych (w skalach 1:200 000 i 1:250 000) oraz morskich (strefa brzegowa, dna mórz przybrzeżnych i Pacyfiku). Na dużą skalę rozwijają się prace w zakresie „urbangeology” realizowane dla największych aglomeracji tego kraju oraz infrastruktury (obiekty hydrogeologiczne i energetyczne, porty, szlaki komunikacyjne).

Druga z prezentacji przedstawionych przez dyrektora departamentu geologii morza CGS Prof. Wen Ning nakreśliła dotychczasowe wyniki, realizowane prace i projekty badawcze. Prócz prac geologicznych prowadzonych przez CGS od 1963 r. (ochrona brzegu i strefy brzegowej) zadania badawcze i utylitarne realizuje Instytut Geologii Morza – jednostka naukowo-badawcza wyposażona w nowoczesny sprzęt i aparaturę oraz wielodyscyplinarne laboratoria. Dla badań morskich i oceanicznych CGS dysponuje sześcioma statkami badawczymi o wyporności 2,5 – 4,5 tys. ton BRT z pełnym oprzyrządowaniem.

Spotkanie to było niezwykle ciekawe i satysfakcjonujące dla obu stron. Jest to o tyle istotne, że była to pierwsza wizyta w tak szerokim składzie przedstawicieli Chińskiej Służby Geologicznej w Polsce. Jak zapewniali reprezentanci CGS są oni bardzo przychylnie nastawieni do nawiązania współpracy oraz wzajemnych kontaktów naukowych i badawczych z PIG-PIB. Dowodem tego jest zaproszenie do udziału w organizowanej w najbliższym czasie w Chinach konferencji geologicznej.


Ryszard Dobracki
Andrzej Piotrowski
Justyna Relisko-Rybak