Służby geologiczne Polski i USA ocenią zasoby gazu łupkowego

gaz lupkowyMożliwości oceny zasobów gazu łupkowego w Polsce były tematem rozmów przeprowadzonych 20 października w Warszawie pomiędzy polską i amerykańską służbą geologiczną - USGS

Po wrześniowej wizycie przedstawicieli amerykańskiej służby geologicznej w Oddziale Karpackim PIG–PIB w Krakowie tym razem wysłannicy USGS zawitali do Warszawy
Krakowska wizyta dotyczyła osuwisk i współpracy, jaką polska służba geologiczna mogłaby podjąć w tej dziedzinie ze swym amerykańskim odpowiednikiem. Wizyta warszawska, która odbyła się niecałe dwa miesiące później, miała na celu podjęcie wspólnych działań w niezwykle ważnym segmencie badań Państwowego Instytutu Geologicznego – ocenie polskiego potencjału surowcowego w dziedzinie gazu łupkowego.

Spotkanie przedstawicieli USGS z dyrekcją i pracownikami naukowymi Instytutu odbyło się 20 października w warszawskiej siedzibie PIG–PIB, przy ul. Rakowieckiej. Stronę amerykańską reprezentowała dr Ingrid Verstaeten, kierująca w przeszłości wieloma międzynarodowymi programami udostępniania wody, obecnie szefowa Europe and Eurasia USGS International Programs Office, oraz dr Donald Gautier, wybitny specjalista w dziedzinie oceny zasobów ropy i gazu, kierownik zespołu, który ostatnio przedstawił głośny szacunek potencjalnych zasobów Arktyki.

Przedstawiciele USGS w Instytucie - dr Ingrid Verstaeten i dr Donald Gautier

Gospodarzem spotkania był dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, któremu towarzyszyli z–ca dyrektora, dyrektor ds. służby geologicznej prof. dr hab. Marek Graniczny i dyrektor ds. kartografii geologicznej doc. dr hab. Marek Jarosiński. W spotkaniu i rozmowach uczestniczyli ponadto: dr Wojciech Brochwicz–Lewiński, dr Monika Konieczyńska, Anna Kuczyńska, Paweł Lis, Paweł Poprawa, Mirosław Rutkowski, dr Małgorzata Woźnicka i Grzegorz Wróbel.

Po powitaniu gości przez dyrektora Instytutu, Paweł Poprawa przedstawił prawie godzinną prezentację dotyczącą geologii polskich łupków różnych formacji, ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnie gazonośnych łupków staropaleozoicznych. Dr Gautier entuzjastycznie skomentował prezentację. Według badacza był to najlepszy wykład o gazie łupkowym, jaki zdarzyło mu się słyszeć w Europie. Dodał, że jest mile zaskoczony wysokim poziomem badań naukowych Instytutu i stopniem rozpoznania polskich formacji łupkowych.

Dr Donald Gautier przedstawił następnie własną prezentację wyjaśniającą metodologię stosowaną w USGS do oceny nieznanych zasobów gazu łupkowego. Niezwykle interesujący wykład, pokazujący możliwości skojarzenia zaawansowanego rachunku prawdopodobieństwa z niepełnymi danymi geologicznymi, badacz uzupełnił rozważaniami o amerykańskich analogach polskiego systemu naftowego na przykładzie Southern Arkoma Basin na pograniczu stanów Oklahoma i Arkansas. Pouczający referat stał się podstawą do ożywionej dyskusji na temat uwarunkowań technicznych, prawnych i merytorycznych przyszłej współpracy PIG-PIB z USGS oraz możliwości zogniskowania w Instytucie badań nad łupkami gazonośnymi Europy Środkowej i Wschodniej.

Należy podkreślić, że Państwowy Instytut Geologiczny nigdy oficjalnie nie przedstawił oceny potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce. Pojawiające się w prasie dywagacje na temat wielkości zasobów, opierające się rzekomo na danych Instytutu, nie zostały potwierdzone przez kierownictwo Państwowego Instytutu Geologicznego. Wstępne szacunki, wykonane przez firmy konsultingowe Wood Mackenzie (1400 mld m3) i Advanced Res. Int. (3000 mld m3), opierają się na nieujawnionej metodologii – nie możemy ich zatem ani potwierdzić, ani zanegować.
Współpraca polskiej i amerykańskiej służby geologicznej oparta na uzupełniających się danych pozwoli na sformułowanie przybliżonej oceny naszych zasobów gazu łupkowego w pełni weryfikowalnej naukowo.

Mirosław Rutkowski