Będziemy współpracować z Chińską Służbą Geologiczną

W dniu 4 kwietnia wizytę w Państwowym Instytucie Geologicznym złożyła delegacja Chińskiej Służby Geologicznej. Podczas spotkania z dyrekcją ustalono, że do obszarów wspólnych zainteresowań należy kartowanie geologiczne 3D, geologiczne składowanie CO2, geologia morza i zagrożenia naturalne.

 

 


Celem wizyty delegacji Chińskiej Służby Geologicznej (CGS) w naszym Instytucie było zamknięcie pierwszego etapu rozmów na temat głównych pól współpracy. W rozmowach tych stronę chińską reprezentowali: Zhong Ziran - zastępca dyrektora generalnego CGS, Xu Yong - zastępca dyrektora Biura Głównego Geologa CGS, Bai Qin - zastępca dyrektora Departamentu CGS ds. Nauki, Technologii i Współpracy Międzynarodowej, Ma Shen Da - dyrektor Morskiej Służby Geologicznej Guangzhou, Ziye Han - dyrektor Instytutu Geofizyki i Geochemii Poszukiwawczej CGS, oraz He Yuanxin - dyrektor Instytutu Inżynierii Poszukiwawczej CGS. Gospodarzem spotkania był Marek Graniczny – zastępca dyrektora PIG, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej, któremu towarzyszyli Szymon Uścinowicz - kierownik Pracowni Geologii Morza w Oddziale Geologii Morza w Gdańsku, Adam Wójcicki - koordynator ogólnokrajowego projektu badawczego Rozpoznanie formacji i struktur do bezpiecznego składowania CO2 wraz z ich programem monitorowania, Paweł Poprawa - kierownik Pracowni Geologii Naftowej oraz Ilona Śmietańska - kierownik Samodzielnej Sekcji ds. Współpracy z Zagranicą i Wojciech Brochwicz-Lewiński z tejże sekcji. W spotkaniu uczestniczył także profesor Andrzej Witkowski - prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego i członek rady naukowej PIG-PIB, który wraz ze swoim zespołem od kilku lat z powodzeniem współpracuje z CGS i był inicjatorem zeszłorocznej wizyty delegacji chińskiej w Zakładzie Regionalnym Geologii Pomorza PIG-PIB w Szczecinie.

 


Pamiątkowe zdjęcie pod mamutem w głównej sali Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Stoją od lewej: Xe Yuanxin, Szymon Uścinowicz, Wojciech Brochwicz-Lewiński, Andrzej Witkowski, Zhong Ziran, Marek Graniczny, Ma Shenda i Bai Quin


Rozmowy rozpoczęły się od prezentacji strategicznych kierunków działalności i współpracy międzynarodowej Instytutu (dyrektor M. Graniczny). Kolejne wystąpienia dotyczyły badań nad geologicznym składowaniem CO2 (A. Wójcicki), krajowych zasobów gazu łupkowego, coraz bardziej interesującej kwestii możliwości pozyskiwania ropy z łupków (P. Poprawa) oraz badań w zakresie geologii morza (S. Uścinowicz).

 

 

logo_chinska_sluzba_geologicznaDrugą część spotkania poprowadzili goście z Chin. Rozpoczął ją przewodniczący delegacji, dr Zhong Ziran, od przedstawienia umocowania, struktury i głównych zadań CGS. Służba chińska jest nadzorowana przez Ministerstwo ds. Gruntów i Zasobów Mineralnych (Ministry of Land and Resources) i kierowana przez dyrektora generalnego w randze wiceministra tego resortu (dr Wang Min), dlatego też określa się w swoich materiałach informacyjnych jako agencja pararządowa. W jej skład wchodzi 11 departamentów i biur oraz 27 afiliowanych instytutów i centrów naukowo-badawczych, które koordynują i prowadzą prace w 13 subregionach (przeważnie co najmniej dwukrotnie większych obszarowo od Polski) i w przyległych akwenach morskich. Imponujące są też coroczne nakłady na prace CGS, gdyż sięgają 20 miliardów euro. Zakres prac prowadzonych przez CGS przybliżyli nam Xu Yong, Ziye Han i Ma Shenda, podkreślając zwłaszcza znaczenie przypisywane przez kierownictwo służby dalszemu poszukiwaniu surowców mineralnych koniecznych do zaspokojenia coraz szybciej rosnących potrzeb chińskiej gospodarki.

Dyskusja, jaka rozwinęła się po prezentacjach, pozwoliła na wstępne zakreślenie tematyki interesującej obie strony i będącej potencjalnym polem obustronnie korzystnej współpracy. Zaliczono tu kartowanie geologiczne 3D, geologiczne składowanie CO2 (czyli CCS), geologię morza oraz zagrożenia naturalne. Ponadto spore zainteresowanie strony chińskiej wzbudziła prezentacja dotycząca polskich badań i prac w zakresie szacowania zasobów gazu łupkowego oraz ekologiczne aspekty jego ewentualnej eksploatacji, więc i ta tematyka może stać się kierunkiem przyszłej współpracy.


Głównym punktem spotkania stała się ceremonia podpisania przez dyrektorów Zhong Ziran i Marka Granicznego protokołu ze spotkania CGS i PIG-PIB, w którym wyrażono intencje obu stron do prowadzenia współpracy w dziedzinie nauk geologicznych.

 


Zhong Ziran, zastępca dyrektora generalnego Chińskiej Służby Geologicznej i Marek Graniczny, dyrektor ds. służby geologicznej podpisują protokół ze spotkania. Towarzyszą im od lewej: Xe Yuanxin, Ma Shen Da, Andrzej Witkowski (prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego), Bai Quin, Wojciech Brochwicz-Lewiński i Szymon Uścinowicz (PIG-PIB) oraz Han Ziye


Protokół ten rozpoczyna etap dalszych ustaleń odnośnie do zakresu współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy służbami oraz jest wstępem do zawarcia w przyszłości formalnej umowy o współpracy. Jak to podkreślili w podsumowaniu spotkania dyrektorzy obu służb geologicznych, zakres i tematyka zadań obu służb są jak najbardziej zbliżone, gdyż geologia nie zna granic, a różnice są jedynie wynikiem skali. Rozwój współpracy z CGS w dziedzinie geologii jest bardzo interesującą perspektywą ze względu na potencjał badawczy i technologiczny Chin – kraju, który jest największym dostawcą towarów na unijny rynek.


tekst Wojciech Brochwicz-Lewiński i Ilona Śmietańska
zdjęcia Ilona Śmietańska