Rządowa delegacja Mongolii z wizytą w PIG-PIB

mongolia210

Otwierają się nowe możliwości zacieśnienia kontaktów z Mongolią. Delegaci tego kraju wyrazili zainteresowanie nawiązaniem współpracy pomiędzy polską i mongolską służbą geologiczną.

 

W dniu 22 stycznia 2013 r. wizytę w PIG-PIB w Warszawie złożyła delegacja mongolskiego Ministerstwa Górnictwa oraz Biura Urzędu Geologii i Zasobów Mineralnych (MRAM) i podległej mu służby geologicznej Mongolii.

 

Pierwszoplanowym celem wizyty były rozmowy na temat przedłużenia realizacji porozumienia pomiędzy Ministerstwem Środowiska RP i Ministerstwem Przemysłu i Handlu Mongolii. Porozumienie to dotyczy geologicznych prac badawczych prowadzonych przez PIG-PIB w rejonie Chasagth w ramach Programu Badań Naukowych w Mongolii. Program ten został wprowadzony na podstawie międzyrządowej umowy z 2006 r. w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Polski.

 

Prace geologiczne skoncentrowane na kartografii złożowej i ocenie zasobów surowców metalicznych w rejonie Chasagth są wieloletnim projektem koordynowanym przez stronę polską i wykonywanym przez PIG-PIB. Obecnie projekt ten jest nadzorowany przez Ministerstwo Górnictwa Mongolii - nowy resort utworzony w wyniku podziału dawnego Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Energii. Sprawy wykonywania porozumienia dotyczącego prac geologicznych leżą właśnie w jego kompetencji, a bezpośrednią realizacją umów w sprawie badań geologicznych zajmuje się Urząd ds. Surowców Mineralnych Mongolii (MRAM), wobec którego Ministerstwo Górnictwa pełni funkcję nadzorczą. MRAM jest agencją rządową powołaną do koordynacji działań w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym Mongolii.

 

mongolia1

Rządowa delegacja Mongolii prowadzi rozmowy z dyrekcją PIG-PIB: (od lewej) dyrektor generalny Służby Geologicznej Mongolii Dambiisuren Bold, zastępca dyrektora MRAM pani Dombon Uriintuya, doradca ministra górnictwa Choijiljav Tumenbayar i dyrektor PIG-PIB Jerzy Nawrocki

 

Podczas spotkania w PIG-PIB stronę mongolską reprezentowali: Choijiljav Tumenbayar - doradca ministra górnictwa, Dombon Uriintuya - zastępca dyrektora MRAM oraz Dambiisuren Bold - dyrektor generalny Służby Geologicznej Mongolii. Ze względu na rangę spotkania wzięli w nim także udział przedstawiciele resortów środowiska oraz finansów. Ministerstwo Środowiska reprezentowali Rafał Miland - zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych oraz Magdalena Gucwa-Rydelek, a Ministerstwo Finansów - Elżbieta Fiszer, zastępca dyrektora Departamentu Zagranicznego i Lucyna Przybyła-Charnas, naczelnik Wydziału Współpracy Dwustronnej. Gospodarzami spotkania byli dyrektor PIG-PIB Jerzy Nawrocki, kierujący państwową służbą geologiczną zastępca dyrektora Andrzej Przybycin oraz Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z Działu Obsługi i Organizacji Współpracy Zagranicznej.

 

mongolia4

Przedstawiciele resortów środowiska i finansów oraz PIG-PIB uczestniczący w spotkaniu: (od lewej) Rafał Miland i Magdalena Gucwa-Rydelek z MŚ, Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z PIG-PIB oraz Elżbieta Fiszer i Lucyna Przybyła-Charnas z Ministerstwa Finansów

 

Udział w rozmowach dyrektora generalnego służby geologicznej Mongolii Dambiisurena Bolda pozwolił na rozszerzenie dyskusji o tematykę współpracy pomiędzy służbami geologicznymi Mongolii i Polski. Na wstępie spotkania dyrektor PIG-PIB Jerzy Nawrocki przedstawił prezentację na temat historii, zadań oraz aktualnych projektów i prac badawczych PIG-PIB, która stała się podstawą do ożywionej dyskusji na temat działań obu służb geologicznych i potencjalnych kierunków współpracy. Wspomniano przy tym wielki wkład w rozpoznanie budowy geologicznej oraz zasobów surowcowych Mongolii, jakie wniosły wspólne prace badawcze geologów i paleontologów w drugiej połowie XX w.

 

Strona mongolska podkreślała swoje zainteresowanie wymianą informacji na temat nowych technologii i metodyk w pracach geologicznych, udostępniania i przechowywania informacji geologicznej w bazach danych, wymianą ekspertyz i specjalistów, modelowaniem geologicznym 3D, wsparciem szkoleniowym oraz pozyskaniem zainteresowania polskich firm inwestycjami w sektorze wydobywczym Mongolii.

 

Dyrektor PIG-PIB Jerzy Nawrocki zaproponował zawarcie porozumienia pomiędzy polską i mongolską służbą geologiczną w sprawie współpracy w dziedzinie geologii. Porozumienie to stanowiłoby ramową umowę wyrażającą intencje rozwoju współpracy dwustronnej i określało jej główne kierunki i formy. Delegacji mongolskiej przekazano wstępny zarys takiego porozumienia, którego treść zostanie uzgodniona drogą dalszych kontaktów korespondencyjnych.

 

Należy również wspomnieć o ważnych okolicznościach towarzyszących wizycie delegacji mongolskiej w Instytucie, a zarazem umożliwiających zorganizowanie tego spotkania. Delegacja Ministerstwa Górnictwa i MRAM towarzyszyła oficjalnej wizycie prezydenta Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorja w Polsce. Podczas powitania w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski powiedział: Pragnę wyrazić nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także prezydentów obu krajów, znajdziemy sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i wzmocnienie współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Ocenił, że wzmocnieniu współpracy będzie służyło nawiązanie bezpośrednich kontaktów gospodarczych w ramach dwustronnego Forum Gospodarczego.

 

Forum odbyło się w Warszawie w dniu 21 stycznia 2013 r. i poświęcone było głównie możliwościom współpracy w przemyśle wydobywczym. Jak to podkreślił C. Tumenbayar z Ministerstwa Górnictwa, ogromne zasoby surowcowe Mongolii, między innymi węgiel i surowce metaliczne, cieszą się rosnącym zainteresowaniem, o czym najlepiej świadczą inwestycje międzynarodowe szacowane już na około 22 mld USD. Także polski biznes mógłby skorzystać z tego boomu górniczego i wejść z inwestycjami w tę gałąź mongolskiej gospodarki. Obroty handlowe między naszymi krajami nie są jednak znaczące i większe zaangażowanie polskich firm jest szansą, aby tę współpracę rozwinąć i pogłębić.

 

W 2011 r. Mongolia osiągnęła imponujące 18-procentowe tempo wzrostu gospodarczego. O możliwościach współpracy z Mongolią w dziedzinie sektora wydobywczego wypowiadał się podczas Forum Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, podkreślając, że nasz kraj ma wiedzę i technologie górnicze, którymi jest zainteresowany mongolski przemysł wydobywczy.

 

Tekst: Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński
Zdjęcia: Barbara Ruszkiewicz