Sukces seminarium „Energia geotermalna dla pogranicza polsko-saksońskiego”

TGT logo

 

 

 

Pierwsze seminarium informacyjne skierowane do interesariuszy projektu TransGeoTherm już za nami!

Na przeszkodzie nie stanęła mu nawet fala powodziowa na Nysie Łużyckiej. Seminarium odbyło się bowiem 4 czerwca 2013 r. w Zgorzelcu, przez który przechodziła właśnie wysoka woda. Spotkanie zostało zorganizowane w pięknym secesyjnym budynku Górnołużyckiej Hali Pamięci, w której obecnie mieści się Miejski Dom Kultury. Budynek, który zasłynął w niedawnej historii Polski i Niemiec jako miejsce podpisania tzw. układu zgorzeleckiego w roku 1950, tym razem posłużył do upowszechniania wiedzy nt. możliwości wykorzystania energii geotermalnej w polsko-saksońskim obszarze transgranicznym.

 

Uczestnicy seminarium reprezentowali wiele różnych podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem energii geotermalnej – od jednostek samorządu terytorialnego, poprzez instytucje naukowe, urzędy, KWB Turów, KGHM, po inwestorów prywatnych. Wszystkim tym osobom organizatorzy dziękują za obecność i aktywny udział w dyskusji, tym bardziej że spotkanie nieszczęśliwie zbiegło się z powodzią w regionie.

 

Seminarium podzielone było na dwie części – w sesji porannej i południowej zostały wygłoszone prelekcje dotyczące głównych założeń i planowanych rezultatów projektu TransGeoTherm, budowy geologicznej obszaru realizacji projektu, przepisów prawnych związanych z wykorzystaniem niskotemperaturowej energii geotermalnej, rozwoju geotermii niskotemperaturowej w Saksonii oraz aspektów technicznych i wydajności instalacji pomp ciepła. Prelekcje przygotowali i wygłosili pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB: dr Maciej Kłonowski, dr Wiesław Kozdrój i dr Małgorzata Ziółkowska-Kozdrój, oraz Pani Karina Hofmann – przedstawicielka saksońskiego partnera projektu Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie i Pan Markus Hochstein, reprezentujący firmę geoENERGIEKonzept GmbH, zajmującą się projektowaniem i instalowaniem pomp ciepła. Po każdej z prelekcji nawiązywała się żywa dyskusja. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudziły mapy potencjału geotermalnego, które będą efektem realizacji projektu, jak również doświadczenia gości z Saksonii związane z instalacją i eksploatacją instalacji pomp ciepła. 

 

W trakcie seminarium firmy zajmujące się instalacją pomp ciepła i badaniami geofizycznymi wystawiły w holu budynku swoje materiały promocyjne. Sesję południową zakończono wspólnym lunchem. Po nim odbyła się wizyta studyjna, podczas której przedstawiciel firmy PROMONT Sp.J. z Opola – Pan Józef Wystrach, zapoznał uczestników spotkania z instalacją pomp ciepła działającą w szpitalu w Sieniawce, zaprojektowaną i wykonaną przez ww. firmę.

 

Ostatnim punktem programu była krótka prelekcja dotycząca budowy geologicznej rejonu Zgorzelca i Görlitz, w tym złoża węgla brunatnego w Turoszowie, która miała miejsce w punkcie widokowym położonym nad skarpą kopalni.

 

Organizatorzy jeszcze raz dziękują uczestnikom za przybycie i zaangażowanie w dyskusję. Kolejne seminarium - tym razem organizowane z myślą o niemieckich odbiorcach projektu TransGeoTherm - odbędzie się 24 września 2013 r. w Muzeum Senckenberg w Görlitz. Seminarium podsumowujące projekt zaplanowane jest na czerwiec 2014 r. Serdecznie zapraszamy na oba wydarzenia!

 

alt

Uczestnicy seminarium zadają pytania…

 

alt

…organizatorzy udzielają odpowiedzi

 

alt

Sesja posterowa w trakcie przerwy w obradach

 

alt

Instalacja geotermalna w szpitalu w Sieniawce – objaśnia p. Józef Wystrach, PROMONT Sp.J.

 

alt

Prelekcja nt. budowy geologicznej rejonu projektu – objaśnia p. Zbigniew Marek, PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów

 

Strona projektu

 

Tekst: dr Maciej Kłonowski

Zdjęcia: mgr Dorota Russ

 

programmlogo      efrelogo plde