pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r. Nowy

W Aktualna sytuacja hydrogeologiczna

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r.

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:
- położenia zwierciadła wód podziemnych
- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych
- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym
Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 marca 2024 r.

W marcu 2024 r. wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca nastąpił w ponad połowie analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych, obserwowane najczęściej w południowej części kraju, zostało zarejestrowane w ponad 41% ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku ponad 4% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w lutym 2024 r.

Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na całym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W omawianym miesiącu w żadnym z punktów obserwacyjnych nie odnotowano braku rezerw zasobów wód podziemnych, w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia. Nie odnotowano również zagrożenia stanu rezerw wód podziemnych.

W marcu 2024 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, nie stwierdzono zagrożenia hydrogeologicznego związanego z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), występującego w skali regionalnej. Obniżenie zwierciadła wód podziemnych poniżej granicy stanu SNO występowało jedynie lokalnie i stwierdzone zostało tylko w dwóch punktach obserwacyjnych na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

 

Analiza została opracowana na podstawie interpretacji zebranych w trybie operacyjnym wyników pomiarów w wytypowanych punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB, przy uwzględnieniu dla poszczególnych punktów obserwacyjnych następujących wartości charakterystycznych:* najniższej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (NNG),* średniej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (SSG),* średniej z najniższych rocznych głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej z wielolecia (SNG),* wartości granicznej dla wystąpienia zjawiska niżówki hydrogeologicznej, przyjętej na poziomie stanu niskiego ostrzegawczego (SNO),* wyznaczonego z najniższych rocznych stanów położenia zwierciadła wody charakteryzujących się wartościami niższymi od wartości SNG,* średniej głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej (AG) z okresu od 1 do 31 marca 2024 r.

 

1. Zmiany położenia zwierciadła wód podziemnych

W marcu 2024 r. w ponad połowie punktów obserwacyjnych (ponad 54% - spadek o około 42% w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca) odnotowano wyższe położenie zwierciadła wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w stosunku do stanu z lutego 2024 r. Wzrosty średniego poziomu wód podziemnych najczęściej mieściły się w przedziałach od 0 do 0.1 m (24% punktów obserwacyjnych), od 0.1 do 0.25 m (22% punktów obserwacyjnych) oraz od 0.25 do 0.5 m (6% punktów obserwacyjnych). Niższy poziom wód podziemnych w ppw w stosunku do średniego stanu z poprzedniego miesiąca odnotowany został w przypadku około 41% poddanych analizie punktów obserwacyjnych (tj. o około 38% więcej w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca). Sytuacja taka występowała na obszarze całego kraju. Obniżenia średniego poziomu wód podziemnych mieściły się najczęściej w przedziałach od 0 do 0.1 m (około 15% punktów obserwacyjnych), od 0.1 do 0.25 m (około 15% punktów obserwacyjnych) oraz od 0.25 do 0.5 m (8 % punktów obserwacyjnych) W przypadku ponad 4% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w lutym 2024 r (Ryc. 1).

 

Mapa przedstawiająca zmianę położenia zwierciadła wody podziemnej w objętych analizą punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych w lutym 2024 r.

Ryc.1. Zmiana położenia zwierciadła wody podziemnej w objętych analizą punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych w marcu 2024 r.

 

2. Zmiany zasobów wód podziemnych

W marcu 2024 r. we wszystkich analizowanych punktach obserwacyjnych (100%) średni poziom wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym wskazywał na brak zagrożenia stanu rezerw zasobów w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia (*NNG). Oznacza to, że wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na obszarze całego kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę (Ryc. 2).

 

 * NNG [m] – najniższa roczna wartość głębokości zwierciadła wody z okresu wielolecia

Mapa prezentująca poziom rezerw zasobów wód podziemnych w marcu 2024 r. w objętych analizą punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych

Ryc. 2. Poziom rezerw zasobów wód podziemnych w marcu 2024 r. w objętych analizą punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych.

 

3. Występowanie zagrożeń dla wód podziemnych

Wykonane w marcu br. pomiary głębokości położenia swobodnego zwierciadła wody wykazały, że w przypadku 155 punktów obserwacyjnych, co stanowi ponad 93% wszystkich analizowanych punktów (wzrost o około 4% w stosunku do stanu z poprzedniego miesiąca), zwierciadło to znajdowało się powyżej wartości średniej z najniższych rocznych głębokości (***SNG). Stan wód podziemnych niższy od stanu niskiego ostrzegawczego (**SNO), oznaczający występowanie niżówki hydrogeologicznej utrzymywał się w tym czasie tylko w 2 punktach obserwacyjnych, co stanowi około 1,0 % wszystkich uwzględnionych w analizie punktów obserwacyjnych (spadek o 2% w odniesieniu do lutego br.). Obecnie zjawisko niżówki hydrogeologicznej występuje jedynie lokalnie w północno-zachodniej części kraju i nie stanowi regionalnego stanu zagrożenia hydrogeologicznego. W 9 punktach obserwacyjnych (ponad 5%) średni poziom zwierciadła wód podziemnych w marcu utrzymywał się w strefie między granicami stanów **SNO i ***SNG, co oznacza, że w rejonach tych punktów w przypadku utrzymywania się niekorzystnych warunków meteorologicznych, w tym przede wszystkim przy braku lub niewielkich opadach atmosferycznych, również może pojawić się niżówka hydrogeologiczna.

Lokalizację wybranych reprezentatywnych punktów obserwacyjnych wraz z oceną stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną na terenie kraju w marcu 2024 r. przedstawiono na rycinie 3. 

 

**SNO [m] – stan niski ostrzegawczy (tj. głębokość położenia zwierciadła wody uzasadniająca wydanie ostrzeżeń i ograniczeń w korzystaniu z wód podziemnych) określony, jako poziom zwierciadła wody, który jest obliczany, jako średnia z minimalnych rocznych stanów położenia zwierciadła wody
***SNG - średniej z najniższych rocznych głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej z wielolecia

 

 Mapa przedstawiająca ocenę zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w marcu 2024 r.

 Ryc. 3. Ocena zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w marcu 2024 r.