Mapy
GeoLog - mobilna przeglądarka mapowa
GeoLOG to aplikacja do publicznego udostępniania informacji Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG). Wszystkie geologiczne dane w aplikacji GeoLOG pochodzą z serwera danych przestrzennych CBDG i podzielone są na poszczególne dziedziny. Dzięki tej aplikacji możliwe jest przeglądanie danych geologiczno-inżynierskich, dla wybranych częćci kraju, takich jak m.in.:
- otwory wiertnicze BDGI (Baza Danych Geolgiczno-Inżynierskich),
- serie geologiczno-inżynierskie na różnych poziomach głebokościowych,
- warunki bydowlane,
- formy geomorfologiczne.
GEOLOGIA - przeglądarka mapowa
Bazująca na usługach mapowych przeglądarka GEOLOGIA, umożliwia dostęp do szczegółowych informacji z największej bazy danych geologicznych – CBDG. Skategoryzowane zakładki pozwalają na szybki dostęp do wielu dziedzin geologii. Ułatwiony został sposób przeglądania wyszukanych danych, tzn. możliwe jest przeglądanie ich w formie tabelarycznej z funkcjonalnościami jak sortowanie, filtrowanie a nawet eksport do pliku. Przygotowane i zapisane kompozycje mapowe, mogą być również umieszczane na stronach www poprzez wygenerowanie odpowiedniego kodu.
Aplikacja służy do efektywnego wyszukiwania i przeglądania udostępnianych w sieci zasobów CBDG. Są tu zebrane informacje ze wszystkich dziedzin geologii w tym geologi inżynierskiej. Aplikacja ta bazuje przede wszystkim na usługach mapowych dostarczanych z serwera danych przestrzennych CBDG. W oknie mapy aplikacji można na żywo podejrzeć zawartość danego zbioru danych i szybkość działania usługi mapowej, która je udostępnia. W zależności od specyfiki danych mogą one być udostępnione przez usługi: WMS, WFS, REST. Ponadto w aplikacji CBDG GIS można zamówić do pobrania dane przestrzenne w formie spakowanego pliku SHP.
SERWISY ZEWNĘTRZNE
Serwis www.geoportal.gov.pl pełni rolę centralnego węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej pośrednicząc w dostępie do danych przestrzennych i związanych z nimi usług.
GEOPORTAL.GOV.PL udostępnia informacje geoprzestrzenne w formie przekierowań lub wskazań do danych zewnętrznych (dowolne serwisy z danymi przestrzennymi zarejestrowane w systemie) oraz umożliwia funkcjonowania również jako punkt dostępowy do danych wskazujący źródło danych (tzw. „one stop”).
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. W ramach Geoserwisu zostały utworzone dwie usługi według otwartych standardów Open Geospatial Consortium zgodnych z dyrektywą 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego Unii Europejskiej z dnia 14 marca 2007 r. o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej oraz zapisami ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej:
- usługa przeglądania WMS: https://sdi.gdos.gov.pl/wms
- usługa pobierania WFS: https://sdi.gdos.gov.pl/wfs
Hydroportal to publiczny portal dotyczący szeroko pojętej tematyki wodnej na terenie Polski. Umożliwia przegląd danych dotyczących ryzyka powodziowego, przeciwdziałania suszy czy prezentujący plany gospodarowania wodami. Zawiera szereg danych zebranych w jednym miejscu, takich jak m.in.:
- wstępna ocena ryzyka powodziowego,
- mapy zagrożenia powodziowego.
Głównym zadaniem portalu internetowego BDL jest udostępnianie informacji o stanie lasów oraz prognozach rozwoju w postaci danych opisowych oraz przestrzennych. W związku z tym w zasobach portalu znajdą się następujące grupy danych:
- Dane Taksacyjne,
- Dane prognostyczne.
- Dane ze źródeł zewnętrznych z zakresu np.:,
- ochrony lasu,
- ochrony przyrody.
Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM)
Geoportal publiczny Systemu Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM) prezentuje zestaw danych przestrzennych utworzonych na podstawie dokumentów administracji morskiej, które powstały w wyniku realizacji zdań wynikających z ustawy dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Dane dostępne w geoportalu publicznym w czasie rzeczywistym prezentują dane pochodzące z poszczególnych geoportali wewnętrznych