DRUGIE SPOTKANIE Z GEOLOGAMI WOJEWÓDZKIMI W RAMACH PROJEKTU "GEOLOGIA SAMORZĄDOWA"

W dniach 20-21 listopada 2023 r. odbyło się drugie robocze spotkanie pracowników PIG-PIB z Geologami Wojewódzkimi, w którym uczestniczyli przedstawiciele z 13 województw. Głównym tematem rozmów była analiza funkcjonowania administracji geologicznej w kontekście podziału kompetencji między różnymi szczeblami władzy oraz współpraca z Państwową Służbą Geologiczną i organami nadzoru górniczego. Podczas tego dwudniowego spotkania poruszono także kluczowe kwestie związane z formalnymi procedurami, kompetencjami Marszałków Województw oraz liczne zagadnienia praktyczne, mające wpływ na codzienną pracę geologów.

Szeroko omówiono temat zmian, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, m.in. poruszono problem sposobu archiwizacji i udostępniania dokumentacji geologicznych w urzędach. Omówiono także kwestie dotyczące udokumentowanych złóż, ale z różnych względów nieeksploatowanych, między innymi z powodu konfliktów środowiskowych, społecznych oraz sposobu zagospodarowania terenu, uniemożliwiającego ich wykorzystanie. Zwrócono uwagę na potrzebę weryfikacji stanu zasobów i konieczność wybilansowania takich złóż. W rozmowach poświęcono także uwagę zagadnieniom związanym ze sprawowaniem nadzoru nad kontrolą zakładów górniczych, w tym problemowi naliczania opłat eksploatacyjnych. Ponadto, jak zwykle wiele kontrowersji wzbudziły tematy dotyczące dokumentowania inwestycji liniowych, zarówno w aspekcie uwarunkowań formalnych jak i treści merytorycznych.

Spotkanie zakończono podsumowaniem 2. Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa oraz omówieniem planów na kolejne spotkania. W trakcie dyskusji jednogłośnie podkreślono konieczność kolejnych zmian przepisów, głównie ustawy Prawo geologiczne i górnicze, a w odniesieniu do aktualnego stanu prawnego – potrzebę ujednolicenia interpretacji przepisów oraz wypracowania zasad współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, takimi jak Urzędy Marszałkowskie, starostwa, Państwowa Służba Geologiczna oraz organy nadzoru górniczego. Jednomyślnym wnioskiem z obrad jest uznanie potrzeby stałej wymiany informacji i doświadczeń między geologami wojewódzkimi, również w formie cyklicznych spotkań, przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, co z pewnością przyczyniłoby się do bardziej efektywnego zarządzania zasobami geologicznymi.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu pn.: „Geologia Samorządowa” serwis informacyjno-edukacyjny Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”. Zadanie jest realizowane od 2012 roku w ramach działania państwowej służby geologicznej. Ma na celu wsparcie pracowników samorządowej administracji geologicznej w realizacji powierzonych obowiązków, poprzez prowadzenie strony internetowej Geologia Samorządowa wraz z Forum dyskusyjnym, udzielanie konsultacji eksperckich oraz organizację warsztatów, szkoleń i Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa. Projekt jest finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 1

 4