Światowe Forum Miejskie (https://wuf.unhabitat.org/) to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat. To największe na świecie wydarzenie, na którym międzynarodowa społeczność dyskutuje o przyszłości miast. Odbywa się co dwa lata i gości uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe z całego świata. Do tej pory wydarzenie to odbywało się daleko od Polski – w Kenii, Kanadzie, Brazylii, Chinach czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W dniach 26–30 czerwca Forum odbyło się w Katowicach – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, po raz pierwszy w Europie środkowo-wschodniej.
Fotościanka WUF 11. Nikt nie przeszedł obojętnie. Tutaj delegacja PIG-PIB.
Geologia miejska / Urban Geology to hasło, które od kilku lat jest coraz bardziej obecne nie tylko w środowiskach branżowych specjalistów z zakresu nauk o Ziemi, ale także w świadomości projektantów, architektów oraz włodarzy miast. Dzisiaj eksperci z obszaru szeroko rozumianej problematyki geologii miejskiej, czyli geotechniki, zagrożeń dla środowiska naturalnego wywołanych działalnością człowieka, hydrogeologii, geotermii, informacji geologicznej i planowania przestrzennego, w znacznie większym stopniu uczestniczą w planowaniu rozwoju obszarów miejskich i rozwiązywaniu problemów oraz wyzwań z tym związanych. Dzieje się tak dlatego, że budujemy coraz częściej, coraz więcej i coraz głębiej. Pod zabudowę są przeznaczane miejsca, które kiedyś były wyłączone z tego procesu np. tereny poprzemysłowe wymagające remediacji czy obszary, na których mogą występować zagrożenia naturalne lub antropogeniczne, wywołane np. działalnością górniczą. Potrzebujemy coraz więcej wody pitnej o dobrej jakości, a jej najlepszym źródłem są wody podziemne. Zużywamy coraz więcej energii cieplnej, którą możemy pozyskać z wód termalnych lub z ciepła zgromadzonego w płytkich warstwach podłoża gruntowo skalnego.
Geologia miejska przychodzi miastom również z pomocą w sytuacjach kryzysowych – przy zanieczyszczeniu poziomów wodonośnych, antropogenicznym skażeniu gruntów, osuwiskach, pogórniczych deformacjach powierzchni terenu, podtopieniach czy suszy. Geologia miejska to również wspominane wcześniej wykorzystywanie energii cieplnej Ziemi do grzania i chłodzenia budynków.
Podczas WUF 11 delegaci PIG-PIB wzięli aktywny udział w sesjach „Equitable and Inclusive Cities” oraz „Green City”, podczas których zaprezentowali aż 8 posterów.
Sesja Equitable and Inclusive Cities:
-
pdf
Urban Geology – digital tools for management of cities subsurface.
(1.92 MB)
-
pdf
Action towards a circular economy in mining – The possibility of using mining waste from rehabilitation waste facilities.
(1.80 MB)
-
pdf
Perspectives for post – mining areas in the highly urbanized region.
(1.64 MB)
Sesja Green City:
-
pdf
Shallow geothermal energy for future-proof cities.
(26.45 MB)
-
pdf
Remediation for contaminated land (Restoration of the utility functions for degradated areas).
(2.53 MB)
-
pdf
Chemical condition of soli in cities (need for monitoring of contamination area and assessment of the impact on population health).
(2.45 MB)
-
pdf
The problem of mass movements in Polish cities – the example of Kraków city
(14.04 MB)
.
-
pdf
The influence of underground mining on cities geodynamics. The example of the Upper Silesian Coal Basin in Poland
(4.42 MB)
Podczas sesji posterowej „Green City” PIG-PIB zaprezentował pięć posterów. Dotyczyły one płytkiej geotermii, ruchów masowych ziemi,
remediacji, stanu chemicznego gleb i gruntów w miastach.
Grzegorz Ryżyński prezentuje poster "Shallow geothermal energy for future-proof cities".
Zagadnienia dotyczące zagospodarowania terenów poprzemysłowych przedstawiła podczas sesji posterowej dr Joanna Fajfer.
Sesje posterowe były dobrą okazją do prezentacji zadań realizowanych przez PIG-PIB. Tematykę geozagrożeń na obszarach miejskich
omawia dr Sylwester Kamieniarz.
Niezależnie od posterów, tematykę geologii miejskiej prezentowano uczestnikom konferencji na stoisku ekspozycyjnym PIG-PIB w strefie Urban Expo. Nasze stoisko spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników Światowego Forum Miejskiego. Odwiedzali je zarówno goście z Polski, jak i zagranicy. Nie brakowało uczestników z krajów afrykańskich i azjatyckich, zainteresowanych seryjnymi produktami kartograficznymi Instytutu. PIG-PIB jako delegat EuroGeoSurvey (organizacji zrzeszające służby geologiczne Europy) promował projekty realizowane i zakończone przez EGS, takie jak GeoEra, GSE, PanAfGeo i & II, EGDI.
Na stoisku PIG-PIB uczestnicy WUF11 mogli porozmawiać ze specjalistami z zakresu: geologii-inżynierskiej, geotermii, hydrogeologii, geochemii, geozagrożeń oraz geologii regionalnej. Udzielano informacji o możliwych kierunkach współpracy i rozwoju zarówno dla podmiotów krajowych, jak i zagranicznych. Informowano o możliwościach wykorzystania danych geologicznych dla celów projektowych. Przedstawiono również możliwości wykorzystania energii geotermalnej jako stabilnego źródła OZE. Promowano mapy seryjne PIG-PIB, geoportale geologia.pgi.gov.pl oraz geolog.pgi.gov.pl oraz wykorzystanie baz danych geologicznych dla lepszego projektowania i zarządzania nowoczesnymi miastami.
Geolodzy – eksperci PIG-PIB ds. geologii inżynierskiej, geologii środowiskowej, hydrogeologii, geotermii, geozagrożeń – gotowi do
udzielania informacji.
Rozmowy prowadzone podczas sesji posterowych kontynuowano na stoisku ekspozycyjnym PIG-PIB.
Delegaci PIG-PIB mieli również możliwość zapoznania się z najnowszymi światowymi osiągnięciami, pomysłami oraz trendami w temacie inteligentnych miast oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDG) w zakresie polityk miejskich. Liczymy na to, że interdyscyplinarne rozmowy i konsultacje oraz wiedza zdobyta podczas WUF 11 przełożą się na nowe krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe oraz pozwolą na lepsze zrozumienie wymagań nowoczesnych miast oraz potrzeb ludzi ich zamieszkujących.
Zobacz: Wypowiedź Grzegorza Ryżyńskiego na temat geologii miejskiej
Tekst: Marta Szlasa, Anna Bagińska
Zdjęcia: Michał Zieliński, Paweł Jaskóła
Udział PIG-PIB w Światowym Forum Miejskim WUF 11 zostało zorganizowane w ramach zadania Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021 – 2023 i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.