Informacja geologiczna

INFORMACJĄ GEOLOGICZNĄ są dane i próbki geologiczne wraz z wynikami ich przetworzenia i interpretacji, w szczególności przedstawione w dokumentacjach geologicznych oraz zapisane na informatycznych nośnikach danych (Dz. U. 2023 poz. 633).

Bank Danych Wód Podziemnych zaliczonych do Kopalin umożliwia dostęp do informacji geologicznej zgromadzonej w jego zasobach.  Dostęp jest realizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:

  • ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. 2023 r. poz. 633);

  • rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie korzystania z informacji geologicznej za wynagrodzeniem (Dz. U. 2011 nr 292 poz. 1724);

  • rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 października 2017 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej (Dz. U. 2017 r. poz. 2075);

  • rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 czerwca 2015 r. w sprawie przekazywania informacji z bieżącego dokumentowania przebiegu prac geologicznych (Dz. U. 2015 r. poz. 903).

 

Prawo do informacji geologicznej

Prawo do informacji geologicznej regulują przepisy o charakterze cywilnoprawnym. W celu ustalenia podmiotu uprawnionego oraz zakresu uprawnień konieczne jest każdorazowo odwołanie się do przepisów prawa obowiązujących w dacie jego powstania oraz przepisów przejściowych.

Według aktualnie obowiązujących przepisów prawo do informacji geologicznej przysługuje Skarbowi Państwa. Przepisy prawa przewidują jednak szczególne uprawnienia dla podmiotów, które poniosły koszt prac geologicznych. Zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze ten, kto poniósł koszt prac prowadzonych na podstawie:

  • decyzji wydanych na podstawie ustawy (decyzja o udzieleniu koncesji lub decyzja o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych)

    lub
  • zgłoszenia projektu robót geologicznych prowadzonych w celu wykorzystania ciepła Ziemi lub zbadania struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów badań (badania geofizyczne)

    i uzyskał informację geologiczną, ma prawo do nieodpłatnego korzystania z niej.

Udostępnianie informacji geologicznej

Zgodnie z art. 98 ust. 1 Prawa geologicznego i górniczego (PGG) organy administracji geologicznej oraz państwowa służba geologiczna gromadzą, archiwizują, ewidencjonują, chronią i udostępniają informację geologiczną zgromadzoną w prowadzonych przez nie archiwach.

Dostęp do informacji geologicznej realizowany jest z ramach zadań państwowej służby geologicznej na zasadach wglądu lub udostępnienia, które jest poprzedzone złożeniem odpowiedniego wniosku.

Wzór wniosku oraz informacje o udostępnianiu i opłatach  można uzyskać na stronie Centralnego Archiwum Geologicznego.