Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze, wodą leczniczą jest woda podziemna, która pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie jest zanieczyszczona, cechuje się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznym, o zawartości: rozpuszczonych składników mineralnych stałych (nie mniej niż 1000 mg/dm3) lub jonu żelazawego (nie mniej niż 10 mg/dm3) lub jonu fluorkowego (nie mniej niż 2 mg/dm3) lub jonu jodkowego (nie mniej niż 1 mg/dm3) lub siarki dwuwartościowej (nie mniej niż 1 mg/dm3) lub kwasu metakrzemowego (nie mniej niż 70 mg/dm3) lub radonu (nie mniej niż 74 Bq/dm3) lub niezwiązanego dwutlenku węgla (nie mniej niż 250 mg/dm3). Dodatkowo, aby woda została uznana za leczniczą, musi posiadać właściwości lecznicze stwierdzone na podstawie długotrwałych obserwacji i badań klinicznych. Ogólnie wody lecznicze można podzielić ze względu na:
-
warunki geologiczne i hydrogeologiczne kształtujące właściwości wód podziemnych,
-
obecność składników swoistych,
- swoiste cechy fizyczne.
TYPY WÓD LECZNICZYCH DETERMINOWANE WARUNKAMI GEOLOGICZNYMI I HYDROGEOLOGICZNYMI
Skład chemiczny wód podziemnych ściśle wiąże się budową geologiczną struktury, przez którą wody te przepływają. Należy jednak mieć na uwadze, że występowania poszczególnych typów wód nie można ograniczać jedynie do określonych regionów geologicznych, ponieważ w rzeczywistości wody charakterystyczne dla jednych, z łatwością mogą przedostawać się do innych regionów. W ogólnym spojrzeniu, można przyjąć pewne uproszczenie polegające na wyróżnieniu głównych typów wód podziemnych, jedynie na podstawie składnika anionowego o największym stężeniu. Nadal jednak należy podać pełną informację o mineralizacji, składnikach swoistych i temperaturze. Na tej podstawie wyróżnia się trzy główne typy wód podziemnych: wodorowęglanowe, siarczanowe i chlorkowe.
WODY WODOROWĘGLANOWE
Wody wodorowęglanowe to zazwyczaj wody płytkiego krążenia pochodzenia infiltracyjnego, o odnawialnych zasobach i niewielkiej mineralizacji. Może się jednak zdarzyć, że wody te pojawiają się nawet na głębokościach przekraczających 1000 m. Ma to miejsce zwłaszcza w rejonach zaangażowania tektonicznego podłoża krystalicznego oraz w obrębie niecki podhalańskiej. Pochodzenie jonu wodorowęglanowego w wodach podziemnych, związane jest z rozpuszczaniem w nich atmosferycznego CO2, a także z ługowaniem minerałów węglanowych wodą nasyconą CO2. Nieznaczna ilość jonów powstaje także w procesie hydrolitycznego wietrzenia glinokrzemianów oraz redukcji siarczanów w obecności substancji organicznej. Wody wodorowęglanowe zaliczane są do wód leczniczych głównie na podstawie zawartości składników swoistych. Są to przede wszystkim wody siarczkowe, żelaziste, fluorkowe, krzemowe i radonowe, o mineralizacji mniejszej niż 1 g/dm3. Jedynie w Polańczyku na Podkarpaciu ujęto wody typu HCO3-Ca o mineralizacji 2 g/dm3 i właśnie ta cecha zadecydowała o zaliczeniu ich do wód leczniczych. Lecznicze wody wodorowęglanowe znajdują zastosowanie przede wszystkich w balneoterapii w szeregu polskich uzdrowisk. Są to zazwyczaj wody typu: HCO3-Na (Lądek-Zdrój), HCO3-Ca-Na (Horyniec-Zdrój), HCO3-Ca-Mg (Nałęczów, Przerzeczyn-Zdrój), HCO3-Ca-(Na)-(Mg) (Wapienne), lub HCO3-Na-(Ca)-(Mg) (Świeradów-Zdrój). Drenowane są one poprzez źródła lub ujmowane otworami wiertniczymi o głębokości zwykle do 200 m. Ich występowanie związane jest z utworami różnego wieku - neogen (Horyniec-Zdrój), kreda (Nałęczów i Wapienne) oraz paleozoik lub prekambr (Lądek-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój i Świeradów-Zdrój).
WODY SIARCZANOWE
Dominacja jonów siarczanowych w składzie chemicznym wód podziemnych wiąże się zazwyczaj z występowaniem w ośrodku skalnym łatwo rozpuszczalnych minerałów zawierających siarkę, zwłaszcza gipsów i anhydrytów oraz, w mniejszym stopniu, innych minerałów siarczanowych. Mogą one również pochodzić z utleniania siarczków lub wietrzenia złóż siarki rodzimej. Wraz z jonami siarczanowymi, w wodach podziemnych mogą występować także inne jony decydujące o ich typie chemicznym: jon magnezowy – SO4-Mg (tzw. wody gorzkie), jon sodowy – SO4-Na (tzw. wody glauberskie) oraz jon wapniowy – SO4-Ca (tzw. wody gipsowe). Na obszarze Polski wody siarczanowe występują m.in. w centralnej części wyniesienia środkowopolskiego, południowej części monokliny śląsko-krakowskiej i monokliny przedsudeckiej, północnej i zachodniej części zapadliska przedkarpackiego, a także środkowej i północnej części niecki podhalańskiej. Ich obecność związana jest utworami różnego wieku, m.in. z górnojurajskimi wapieniami i marglami z przewarstwieniami gipsów (Wieniec-Zdrój) czy karbońskimi granitoidami (Cieplice Śląskie-Zdrój). Są one ujmowane zarówno otworami wiertniczymi, jak i drenowane przez źródła. O właściwościach leczniczych wód siarczanowych decyduje wyłącznie zawartość składników swoistych, na ogół siarki dwuwartościowej. Wykorzystywane są one w różnego rodzaju zabiegach leczniczych w ponad dziesięciu polskich uzdrowiskach – Horyniec, Wapienne, Solec-Zdrój, Lądek-Zdrój, Ciechocinek, Wieniec-Zdrój, Wysowa, Przerzeczyn-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Swoszowice i Busko-Zdrój.
WODY CHLORKOWE
Wody chlorkowe są głównym typem głęboko występujących wód podziemnych. Ich właściwości lecznicze determinuje wysoka mineralizacja oraz zawartość składników swoistych, głównie jodu. Pochodzenie jonu chlorkowego w głębszych poziomach wodonośnych przyjmuje się jako geogeniczne. Dawniej sądzono, że wody chlorkowe w głębokich zbiornikach wód podziemnych reprezentują wyłącznie stagnujące reliktowe wody morskie, które nie biorą udziału w aktywnym obiegu wód. Pogląd ten, na podstawie przeprowadzonych obserwacji, ograniczono następnie jedynie do wód w centralnych, najgłębszych częściach poszczególnych zbiorników. Infiltrujące wody rozpuszczały napotykane na drodze migracji pokłady soli kamiennej lub inkluzje solne i wzbogacały się w jony chlorkowe. W obrębie Karpat bierze się także pod uwagę występowanie domieszek wód pochodzenia metamorficznego, związanych z dehydratacją minerałów ilastych. Z uwagi na dużą różnorodność procesów kształtujących skład chemiczny, wody chlorkowe cechują się nie tylko zróżnicowaniem typów chemicznych, np. Cl-Na, Cl-Na-Ca, Cl-SO4-Na i Cl-HCO3-Na, ale też zmiennym stężeniem mikroskładników. Obszary występowania wód chlorkowych pokrywają się z powierzchnią niemal całego kraju. Zazwyczaj napotyka się je poniżej poziomu wód zwykłych, jednak zdarzają się także naturalne wypływy wód chlorkowych (Kołobrzeg, Sól, Tyrawa Solna i Sołonka). Rejonami całkowicie pozbawionymi wód chlorkowych są: rejon wisznicki platformy prekambryjskiej, prowincja sudecka, z wyjątkiem jej marginalnej północno-zachodniej części, Góry Świętokrzyskie, Tatry oraz pieniński pas skałkowy. Na niektórych obszarach, znaczna głębokość występowania wód chlorkowych powoduje, że mają one charakter wód termalnych. Znalazły one zastosowanie w różnych kuracjach leczniczych i wykorzystywane są w lecznictwie uzdrowiskowym, m.in. w Gołdapi, Busku-Zdroju, Ustroniu czy Rabce-Zdroju.
TYPY CHEMICZNE WÓD LECZNICZYCH WYNIKAJĄCE Z ZAWARTOŚCI SKŁADNIKÓW SWOISTYCH
Podziału wód swoistych dokonuje się w oparciu o zawartość składników specyficznych w ilości wykazującej właściwości farmakodynamiczne. Wody swoiste charakteryzuje mineralizacja nie przekraczająca 1 g/dm3 oraz obecność rzadkich pierwiastków, w tym promieniotwórczych.
WODY ŻELAZISTE
Lecznicze wody żelaziste swoje właściwości terapeutyczne zawdzięczają obecności jonu żelazawego (Fe2+) w stężeniu co najmniej 10 mg/dm3. Występowanie żelaza w wodach podziemnych związane jest z wietrzeniem minerałów skał magmowych oraz, w mniejszym stopniu, skał osadowych. Istotne znaczenie odgrywają także procesy wietrzenia krzemianów, glinokrzemianów oraz węglanów, a także procesy utleniania i hydrolizy minerałów siarczkowych. Dotyczy to szczególnie wód nasyconych CO2. Ponadto niewielkie ilości żelaza mogą pochodzić z rozkładu materii organicznej. Wody żelaziste stanowią najbardziej pospolity typ wód swoistych. Występują one powszechnie na obszarze Karpat i zapadliska przedkarpackiego, w Sudetach, a także w obrębie prowincji platformy paleozoicznej, pozbawiona jest ich tylko platforma prekambryjska. Wodami o najwyższym stężeniu żelaza są lecznicze jodkowe wody chlorkowe ujęte w Goczałkowicach-Zdroju (do 70 mg/dm3), Świnoujściu (do 60 mg/dm3) i w Busku-Zdroju (do 44 mg/dm3).
WODY FLUORKOWE
Wody fluorkowe wykazujące właściwości lecznicze zawierają w swoim składzie jon fluorkowy (F-) w stężeniu nie mniejszym niż 2 mg/dm3. Obecność fluorków w wodach podziemnych wiąże się z procesem wietrzenia minerałów bogatych w fluor, m.in. fluorytu, kriolitu czy turmalinu. Wykorzystanie wód fluorkowych jest raczej rzadkie i ogranicza się przede wszystkim do regionu sudeckiego. Najwyższe stężenia jonu fluorkowego znane są z wód ujmowanych głębokimi otworami w Cieplicach Śląskich-Zdroju i Lądku-Zdroju. Zawartość fluorków w tych wodach waha się w granicach 12-14 mg/dm3. W Lądku-Zdroju fluorki stanowią wręcz jeden z głównych składników wód i decydują o podstawowym typie chemicznym, oznaczonym jako HCO3-F-Na. W Karpatach wody lecznicze rzadko zawierają fluorki. Do nielicznych przykładów należą charakteryzujące się wysoką mineralizacją termalne wody jodkowe w Ustroniu (zawartość fluorków do 6 mg/dm3) oraz chlorkowe wody siarczkowe Buska-Zdroju (zawartość fluorków do 4,5 mg/dm3). Warto także zwrócić uwagę na odnotowaną w rejonie Gdańska i Tczewa tzw. anomalię fluorkową Żuław. Zaobserwowano ją w wodach występujących w obrębie utworów kredy i lokalnie czwartorzędu w postaci zwiększonych stężeń fluorków, miejscami do ponad 5 mg/dm3.
WODY JODKOWE
Lecznicze wody jodkowe charakteryzuje obecność jonu jodkowego (I-) w ilości nie mniejszej niż 1 mg/dm3. Jod w ośrodku skalnym występuje w formie rozproszonej i nie tworzy naturalnych nagromadzeń o większym znaczeniu. Stężenie jodków w wodach podziemnych jest bardzo zróżnicowane i waha się od ilości śladowych do ok. 200 mg/dm3. Głównym źródłem tego pierwiastka w wodach jest proces uwalniania z osadów morskich, zwłaszcza iłów, a także rozkład substancji organicznej. Jodki często występują w solankach morskich o praktycznie nieodnawialnych zasobach. Natomiast w wodach infiltracyjnych jon jodkowy występuje jedynie śladowo. Na Niżu Polski zawartość jodków w wodach podziemnych wynosi na ogół kilka mg/dm3, maksymalnie sięgając 15-30 mg/dm3. Nieco wyższe wartości, jednak nie przekraczające 50 mg/dm3, zaznaczają się w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Wyraźnie wyższe stężenia jodków, przekraczające 50 mg/dm3, występują w solankach i wodach zmineralizowanych w obrębie Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Najwyższą zawartość jonu jodkowego w wodach podziemnych odnotowano na obszarze prowincji karpackiej i wynosiła ona 199 mg/dm3. W lecznictwie uzdrowiskowym wykorzystywane są wody, w których stężenie jodków nie przekracza zazwyczaj 20 mg/dm3, np. w Busku-Zdroju wynosi 18 mg/dm3, a w Rabce-Zdroju zawiera się w przedziale 15-19 mg/dm3.
WODY SIARCZKOWE
Wody siarczkowe swoje właściwości lecznicze zawdzięczają obecności siarki dwuwartościowej (S2-) w ilości co najmniej 1 mg/dm3. Występuje ona w postaci siarkowodoru i produktów jego dysocjacji. Genezę siarkowodoru występującego w wodach podziemnych określa się jako organiczną lub mineralną. Występowanie poszczególnych form siarki dwuwartościowej w wodach podziemnych zależne jest od ich odczynu oraz warunków utleniająco-redukcyjnych. Siarkowodór w wodach leczniczych występujących w Polsce pochodzi z redukcji siarczanów, których źródłem jest proces rozpuszczania skał siarczanowych oraz rozkład siarczków metali w obecności mikroorganizmów lub przy udziale wodoru cząsteczkowego. Wody siarczkowe występują na ogół w utworach neogenu i kredy, niekiedy także jury. Charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem składu chemicznego, mineralizacji oraz stężenia siarkowodoru. Ujmowane są one głównie na obszarze zapadliska przedkarpackiego oraz prowincji platformy paleozoicznej, ale także w Sudetach i Karpatach. W obrębie Karpat zewnętrznych wody siarczkowe występują w licznych niezagospodarowanych naturalnych wypływach, z których przeszło 120 zostało dotychczas zinwentaryzowanych i dokładnie opisanych. Mineralizacja wód ze źródeł waha się w zakresie 0,4-3,6 g/dm3, a zawartość siarkowodoru wynosi od 1 do 50 mg/dm3 (zwykle jednak jest mniejsza od 10 mg/dm3). Lecznicze wody siarczkowe wykorzystywane są w wielu miejscowości uzdrowiskowych, m.in. w Busku-Zdroju, Swoszowicach, Horyńcu-Zdroju, Lądku-Zdroju czy w Wapiennem.
WODY KRZEMOWE
Wody krzemowe o właściwościach leczniczych cechuje obecność krzemu w formie kwasu metakrzemowego (H2SiO3) w stężeniu nie mniejszym niż 70 mg/dm3. Składnik ten w wodach podziemnych pojawia się na skutek rozpuszczania kwarcu i chalcedonu oraz wietrzenia minerałów krzemianowych. Procesy te zachodzą intensywniej przy wysokiej temperaturze, kwaśnym odczynie wód oraz obecności fluorków, a także przy nasilonym rozwoju mikroorganizmów. Wody zawierające kwas metakrzemowy w stężeniach uznanych za terapeutyczne są dość rzadko wykorzystywane lecznictwie uzdrowiskowym. Jego najwyższe stężenia stwierdzono w źródłach i otworach wiertniczych ujmujących fluorkowe wody termalne w Cieplicach Śląskich-Zdroju oraz w ujęciu szczaw w Dusznikach-Zdroju (ponad 140 mg/dm3). Niższe wartości, nie przekraczające 127 mg/dm3, udokumentowano w szczawach termalnych w Grabinie leżącej na obszarze bloku przedsudeckiego. Ponadto obecność kwasu metakrzemowego odnotowano w wodach ujmowanych w Kudowie-Zdroju i Czerniakowie-Zdroju (zawartość H2SiO3 rzędu 100-120 mg/dm3), Krynicy-Zdroju (zawartość H2SiO3 powyżej 110 mg/dm3) oraz w Długopolu-Zdroju (zawartość H2SiO3 poniżej 100 mg/dm3). Potencjalnie lecznicze wody krzemowe występują także w Starych Bobrownikach i drenowane są przez źródło Maria.
WODY RADONOWE
Wody radonowe swoje właściwości lecznicze zawdzięczają obecności izotopu radonu 222Rn powstającego w wyniku rozpadu promieniotwórczego α izotopu radu (226Ra), w ilości nie mniejszej niż 74 Bq/dm3. Największe stężenia radonu w wodach podziemnych obserwuje się w rejonach złóż uranu, jednak jego obecność związana jest na ogół z rozproszonym okruszcowaniem minerałami rudnymi skał krystalicznych. Wyraźnie większą zawartością radonu, lokalnie nawet do 2000 Bq/dm3, charakteryzują się wody współczesnej infiltracji o mineralizacji nie przekraczającej zwykle 0,2 g/dm3. Związane są one z systemem płytkiego krążenia w strefach spękań w obrębie skał krystalicznych. Niższe aktywności radonu dotyczą wód zmineralizowanych. W tym przypadku, obecność izotopu radonu 222Rn związana jest z procesem mieszania się wód wgłębnych o podwyższonej mineralizacji z wodami płytkiego krążenia zawierającymi radon. Nie wyklucza się także możliwości rozpuszczania radonu bezpośrednio w wodach o już ukształtowanym składzie chemicznym, niedaleko stref ich drenażu lub ujęć. Występowanie wód radonowych w Polsce ogranicza się prawie wyłącznie do obszaru prowincji sudeckiej, a zawartość radonu wynosi na ogół od 3 do 1000 Bq/dm3. Obecność wód radonowych potwierdzono w okolicy intruzji granitoidowej Strzegomia-Sobótki, w rejonie Ślęży oraz Śnieżnika. Wody radonowe są tam drenowane przez źródła. Stężenie radonu waha się od 229 Bq/dm3 na północnych stokach Ślęży do niemal 3000 Bq/dm33 na wypływie ze sztolni na zboczach Śnieżnika. Potencjalnie lecznicze wody radonowe udokumentowano w naturalnych wypływach w Kowarach, Sosnówce i Szklarskiej Porębie, w których stężenie radonu wynosi odpowiednio 540 Bq/dm3, 315 Bq/dm3 i 1720 Bq/dm3. Wody radonowe wykorzystywane są do celów leczniczych w szeregu miejscowości uzdrowiskowych, m.in. w Przerzeczynie-Zdroju, gdzie stężenie radonu sięga 215 Bq/dm3, a także w Długopolu-Zdroju, Świeradowie-Zdroju, Jedlinie-Zdroju i Szczawnie-Zdroju, gdzie udokumentowano szczawy radonowe. W Świeradowie-Zdroju obok szczaw radonowych (870 Bq/dm3), występują także ultrasłodkie radonowe wody wodorowęglanowe i siarczanowe całkowicie pozbawione CO2. Stężenie radonu wynosi w nich nawet 2000 Bq/dm3. Radon jest także składnikiem leczniczym swoistych wód termalnych Lądka-Zdroju i Cieplic-Zdroju. Ponadto lecznicze szczawy radonowe udokumentowano także poza uzdrowiskami, w Jeleniowie czy Szczawinie.
WODY KWASOWĘGLOWE I SZCZAWY
Swoistym składnikiem wód kwasowęglowych i szczaw jest rozpuszczony w nich wolny CO2. Wody kwasowęglowe zawierają go w ilości nie mniejszej niż 250 mg/dm3, natomiast szczawy w stężeniu co najmniej 1000 mg/dm3. Wody wzbogacone naturalnie w CO2 występują w Polsce w Karpatach i Sudetach oraz w obrębie bloku przedsudeckiego, w rejonach o znacznym zaangażowaniu tektonicznym. Pochodzenie CO2 zawartego w szczawach nie jest do końca wyjaśnione. W przypadku Sudetów przyjmuje się, że gaz ten może pochodzić z górnego płaszcza Ziemi lub być produktem procesów magmowych. Inne koncepcje mówią także o termicznym rozkładzie skał węglanowych (marmurów) lub o pochodzeniu CO2 z atmosfery, który rozpuszcza się w wodach infiltrujących w głąb ośrodka skalnego. Z kolei hipotezy odnośnie genezy CO2 w szczawach karpackich, najczęściej mówią o jego pochodzeniu magmowym, z utleniania bituminów oraz z termalnego rozkładu skał węglanowych. Skład chemiczny wód kwasowęglowych i szczaw zależy od pierwotnego składu wody, agresywności wody nasyconej CO2 względem ośrodka skalnego, przez który przepływa oraz litologii utworów, w obrębie których wody te migrują. Z uwagi na genezę wyróżnia się szczawy zwykłe i szczawy chlorkowe. Pochodzenie szczaw zwykłych przyjmuje się jako infiltracyjne. Charakteryzują się one mineralizacją w zakresie 0,6-14,4 g/dm3 i są to głównie wody typu HCO3-Ca i HCO3-Ca-Mg. Obok CO2 zawierają także jony żelaziste i jodkowe. Szczawy i wody kwasowęglowe o genezie infiltracyjnej cechuje odnawialność zasobów i obecność zarówno w obrębie Sudetów, jak i Karpat. Powstawanie szczaw chlorkowych jest procesem bardziej złożonym. Przypuszcza się, że dominującą rolę w formowaniu ich składu chemicznego pełni diageneza kompakcyjna, prowadząca do uwalniania się wody dehydratacyjnej z uwodnionych minerałów ilastych, a także ultrafiltracja przez membrany ilaste, powodująca wzrost mineralizacji wody. Ostateczny charakter szczaw zależy od wzajemnego zaawansowania tych procesów. Stanowią one zwykle mieszaninę wód infiltracyjnych oraz dehydratacyjnych i reprezentują typ HCO3-(Cl)-Na lub HCO3-Cl-Na-Ca o mineralizacji 1-29 g/dm3. Obecność szczaw chlorkowych udokumentowano jedynie w Karpatach, a ich zasoby są praktycznie nieodnawialne. Unikalnym typem szczaw chlorkowych są tzw. zubery, które ujęto w Krynicy-Zdroju, Złockiem i Zubrzyku. Są to szczawy typu HCO3-Na o mineralizacji 20-30 g/dm3 i charakterystycznej dla nich zawartości jodków oraz bromu, które świadczą o związku tych wód z wodami chlorkowymi strefy głębokiego krążenia. Szczawy na obszarze Karpat występują jedynie w obrębie Karpat zewnętrznych. Charakteryzuje je znaczne zróżnicowanie składu chemicznego i mineralizacji, powiązane ze skomplikowanymi procesami ich tworzenia oraz złożonymi warunkami ich występowania. Cechą szczególną szczaw karpackich jest wyraźna pozioma strefowość hydrochemiczna przejawiająca się w różnych wartościach mineralizacji, zróżnicowanym składzie chemicznym oraz w obecności poszczególnych składników swoistych. Największy obszar występowania szczaw rozciąga się od Tylicza po Głębokie i obejmuje dolinę Popradu wraz z jego prawobrzeżnymi dopływami. Udokumentowano tu wody o przeważnie niskiej mineralizacji, wynoszącej od poniżej 1 do 6 g/dm3 (maksymalnie powyżej 14 g/dm3) i zawartości CO2 do 3 g/dm3. Reprezentują one głównie typ HCO3-(Ca)-(Mg)-(Na) oraz, w mniejszym stopniu, HCO3-Mg-(Na)-(Ca) i HCO3-Mg-Ca. W szczawach karpackich pojawia się żelazo dwuwartościowe oraz sporadycznie kwas metakrzemowy i fluorki. Wody te ujmowane są otworami eksploatacyjnymi o głębokości nie przekraczającej zwykle 200 m, ale także drenowane są przez źródła. W rejonie Szczawnicy, Szczawy, Wysowej-Zdroju, Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju występują szczawy chlorkowe typu HCO3-Cl-Na-(Ca) o mineralizacji dochodzącej do 27 g/dm3. Wyróżnia je zawartość żelaza dwuwartościowego oraz jodków. W Lubatówce niedaleko Iwonicza-Zdroju ujęto termalne wody kwasowęglowe. W rejonie Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju wody te wykazują związek z występującymi tu złożami ropy naftowej. W Sudetach szczawy stanowią mieszaniny wód płytkiego i głębokiego krążenia i reprezentują różnorodne typy chemiczne wód – HCO3-Na-Ca, HCO3-Ca-Mg-Na, HCO3-Ca-(Na), HCO3-Ca-Mg-(Na) i HCO3-Na-(Ca)-(Mg) o zróżnicowanej mineralizacji (0,2-7,0 g/dm3) i zawartości CO2, do 3,5 g/dm3. Poza tym, szczawy te zawierają także składniki swoiste, tj. żelazo, fluorki, siarkę dwuwartościową, kwas metakrzemowy, a w kilku przypadkach również radon (np. Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój, oraz Szczawno-Zdrój). Osobliwością na obszarze Sudetów są szczawy typu HCO3-SO4-Na-(Ca)-(Mg) o mineralizacji 1,4-19,2 g/dm3, zawierające jodki w ilości sięgającej do 3,8 mg/dm3. Występują one w Zdrojowisku oraz Starych Rochowicach. Z kolei w Grabinie, Jeleniowie, Krosnowicach oraz Dusznikach-Zdroju udokumentowano, unikatowe w skali całego kraju, szczawy termalne osiągające na wypływie z ujęcia temperaturę rzędu 20-35°C.
TYPY CHEMICZNE WÓD LECZNICZYCH WYNIKAJĄCE ZE SWOISTYCH CECH FIZYCZNYCH
LECZNICZE WODY TERMALNE
Wody termalne osiągają na wypływie z ujęcia temperaturę nie mniejszą niż 20°C. Temperatura wód podziemnych zależy nie tylko od głębokości występowania warstw wodonośnych, ale także od wartości strumienia cieplnego i właściwości termicznych skał, w których gromadzą się wody, przede wszystkim ich przewodnictwa cieplnego. O właściwościach leczniczych wód termalnych decyduje obecność składników swoistych w odpowiednich określonych prawnie stężeniach farmakologicznie czynnych. Wody lecznicze o temperaturze powyżej 20°C ujęto w szeregu uzdrowisk, m.in. w Ciechocinku, Konstancinie-Jeziornej, Lądku-Zdroju, Rabce-Zdroju czy Ustroniu. Na Niżu Polski szczególnie korzystne warunki do występowania i ujmowania wód termalnych związane są ze zbiornikami kredy i jury dolnej w północno-zachodniej i środkowej części synklinorium szczecińsko-miechowskiego, w granicach niecki warszawskiej oraz północnej części monokliny przedsudeckiej. Są to wody infiltracyjne zasilane głównie w brzeżnych fragmentach struktur oraz strefach tektonicznych. Wraz z przepływem wód w kierunku osi basenu, wzrasta ich mineralizacja, mieszają się one z wodami wgłębnymi oraz ulegają ogrzaniu. W Sudetach i na obszarze bloku przedsudeckiego występowanie wód termalnych związane jest z tektoniką blokową, która spowodowała wyniesienie obszarów zasilania oraz powstanie sieci spękań i rozłamów w obrębie podłoża krystalicznego. Z jednej strony szczeliny umożliwiają migrację wód atmosferycznych w głąb ziemi i ogrzanie ich ciepłem zgromadzonym w ośrodku skalnym, z drugiej mogą być miejscami drenażu już ogrzanych wód. Lecznicze wody termalne Sudetów charakteryzuje niska mineralizacja oraz obecność CO2, fluorków, siarczków, radonu i kwasu metakrzemowego. Wody termalne udokumentowano tu m.in. w Cieplicach Śląskich-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Grabinie, Staniszowie i Lądku-Zdroju, jednak eksploatowane są wyłącznie w Cieplicach Śląskich-Zdroju i Lądku-Zdroju, gdzie wypływają w źródłach i ujęte zostały głębokimi otworami wiertniczymi. Mineralizacja wód w Cieplicach Śląskich-Zdroju i Lądku-Zdroju wynosi odpowiednio 0,4-0,6 g/dm3 oraz 0,2 g/dm3. Temperatura wód na wypływie z ujęć waha się w zakresie 20-87°C w Cieplicach Śląskich-Zdroju oraz ok. 45°C w Lądku-Zdroju. Niższą temperaturę, w granicach 20-29°C, wykazują wody drenowane przez źródła. W Karpatach, z uwagi na skomplikowaną budowę geologiczną, warunki występowania wód termalnych są bardzo zróżnicowane. Wody lecznicze o temperaturze powyżej 20°C ujęto m.in. na obszarze Karpat zewnętrznych, gdzie ich występowanie związane jest z nieciągłościami tektonicznymi w obrębie utworów fliszowych i ich podłoża. Charakteryzują się one ograniczonymi zasobami i brakiem lub bardzo niskim stopniem odnawialności. Relatywnie dobre warunki występują w okolicy Rabki-Zdroju i Poręby Wielkiej, gdzie ujęto wody o mineralizacji 24-28 g/dm3 i temperaturze 28-42°C. W Lubatówce ujęto w zasadzie niespotykane w tej części kraju termalne wody kwasowęglowe. Cechują się one mineralizacją 16-19 g/dm3 i temperaturą 21-25°C. Stosunkowo dobre warunki dla formowania się zasobów wód termalnych rozpoznano również w podłożu zachodniego fragmentu Karpat wewnętrznych. Wody o temperaturze 32°C ujęto m.in. w otworach w Ustroniu. Obecność leczniczych wód termalnych na obszarze zapadliska przedkarpackiego udokumentowano w Busku-Zdroju, gdzie ujęto leczniczą wodę siarczkową typu Cl-Na o temperaturze sięgającej 25°C.