Woda termalna zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego to woda, której temperatura na wypływie z ujęcia osiąga minimum 20°C. Wody termalne występujące w Polsce charakteryzują się zróżnicowaną temperaturą, a ich wykorzystanie może być związane zarówno z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, jak również rekreacji i balneologii. Trudno natomiast uznać, że mogą być one w bliskiej przyszłości źródłem wytwarzania energii elektrycznej.
Główne obszary występowania wód termalnych w Polsce:
- Platforma paleozoiczna
- Karpaty z zapadliskiem przedkarpackim
- Sudety z blokiem przedsudeckim
Wody termalne w obrębie platformy paleozoicznej występują przede wszystkim w mezozoicznych i paleozoicznych skałach osadowych tworzących rozległe, nieckowate struktury o charakterze zbiorników – synklinorium brzeżne oraz synklinorium szczecińsko-miechowskie. Mimo znacznej głębokości występowania poziomów zbiornikowych i ich izolacji od powierzchni terenu wody termalne platformy paleozoicznej są wodami infiltracyjnymi. Obszarami zasilania zbiorników wód termalnych są głównie strefy wychodni skał osadowych w brzeżnych fragmentach struktur, a także strefy tektoniczne. Wody przepływając w głąb ku osiowym częściom struktur ulegają mineralizacji i ogrzaniu oraz mieszaniu z wodami wgłębnymi. Szczególnie korzystnymi warunkami dla ujmowania wód termalnych w obrębie platformy paleozoicznej cechują się zbiorniki kredy dolnej i jury dolnej, zwłaszcza w północno-zachodniej i środkowej części synklinorium szczecińsko-miechowskiego, środkowej części synklinorium brzeżnego (niecka warszawska) oraz północnej części monokliny przedsudeckiej. Wody termalne z utworów kredy dolnej wykorzystywane są do produkcji ciepła oraz do celów rekreacyjnych w Mszczonowie, Poddębicach i Uniejowie. Wody termalne ze zbiornika jury dolnej zaopatrują ciepłownie geotermalne w Pyrzycach i Stargardzie Szczecińskim, a także ośrodki rekreacyjne w Poznaniu i Grudziądzu.
W Karpatach wewnętrznych (niecka podhalańska) skałami zbiornikowymi wód termalnych są wapienie i dolomity triasu, piaskowce i skały węglanowe jury oraz utwory eocenu węglanowego zalegające pod serią utworów fliszu podhalańskiego. Obszarem infiltracyjnego zasilania wód podziemnych niecki podhalańskiej jest obszar Tatr. Wody termalne w niecce podhalańskiej zaopatrują ciepłownię geotermalną w Bańskiej Niżnej oraz ośrodki rekreacyjne w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Szaflarach oraz Zakopanem.
W Karpatach zewnętrznych wody termalne występują w utworach fliszowych oraz w skałach stanowiących ich podłoże. Skomplikowana budowa geologiczna powoduje, że wody termalne rozpoznawane są raczej punktowo. Wody termalne w obrębie Karpat zewnętrznych wykorzystywane są jako wody lecznicze w uzdrowiskach: Ustroń, Rabka-Zdrój oraz Iwonicz-Zdrój, a także zaopatrują ośrodek rekreacyjny w Porębie Wielkiej.
W zapadlisku przedkarpackim wody termalne występują w utworach neogeńskich (miocen), mezozoicznych oraz paleozoicznych. Wody termalne wykorzystywane są w uzdrowisku Busko-Zdrój.
W Sudetach i na obszarze bloku przedsudeckiego zasadniczą rolę w kształtowaniu się wód termalnych ogrywa tektonika blokowa, która doprowadziła do wydźwignięcia obszarów zasilania (Sudety) oraz do powstania głębokich rozłamów tektonicznych w obrębie skał krystalicznych. Rozłamy te umożliwiają infiltrację wód opadowych w głąb górotworu oraz ich podziemny przepływ, dzięki czemu możliwe jest ich ogrzanie. Lokalnie, w obrębie obniżeń terenu, w strefach krzyżowania się uskoków możliwy jest naturalny drenaż wód termalnych. Wody termalne regionie sudeckim wykorzystywane są w dwóch uzdrowiskach: Cieplicach Śląskich Zdroju oraz Lądku-Zdroju.