Prelegenci

wojciech ciezkowskiProf. dr hab. inż. WOJCIECH CIĘŻKOWSKI - jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej (1974). Od 1998 r. jest kierownikiem Zakładu Geologii i Wód Mineralnych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, a w latach 2012-2016 pełnił także funkcję dziekana tego Wydziału. Główny kierunek jego zainteresowań to poszukiwanie, eksploatacja i ochrona wód leczniczych i termalnych Polski, z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badań wód podziemnych. Jest autorem i współautorem ponad 250 prac naukowych, z czego ponad 150 opublikowano (w tym dziewięć książek, z których sześć pod jego redakcją naukową). Z prac niepublikowanych ok. 40 wdrożono do praktyki (m.in. dokumentację hydrogeologiczną złoża wód leczniczych Krynicy-Zdroju). Wypromował ośmiu doktorów. Jest członkiem wielu gremiów, m.in.: Komitetu Górnictwa PAN, Komitetu Nauk Geologicznych PAN, Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych oraz Głównej Geologicznej Komisji Egzaminacyjnej przy Ministrze Środowiska. Posiada uprawnienia geologa górniczego oraz geologiczne kat. IV.


izabella gryszkiewiczMgr IZABELLA GRYSZKIEWICZ - jest absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność geologia inżynierska). W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe w realizacji projektów i dokumentacji z zakresu geologii złożowej, geotermii i ochrony środowiska. Od 2005 roku pracowała w Przedsiębiorstwie Geologicznym Polgeol S.A (od 2017 r. HPC Polgeol S.A.) kierując m.in. działem geologii złożowej i ochrony środowiska. Uczestniczyła w pełnym zakresie prac od momentu poszukiwania kopaliny aż do uzyskania koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża, w tym wód termalnych (projekty robót geologicznych, dokumentacje geologiczne złoża kopaliny, projekty zagospodarowania złóż, decyzje środowiskowe, uzyskanie koncesji). Od 2018 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z zagospodarowaniem wód podziemnych zaliczonych do kopalin. Koordynuje zadanie Państwowej Służby Geologicznej pn. „Prowadzenie Banku Danych Wód Podziemnych zaliczonych do Kopalin (solanki, wody lecznicze i termalne)”, a także bierze udział w zadaniu „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Posiada uprawnienia geologiczne kategorii II, IV oraz VII.

piotr herbichDr PIOTR HERBICH - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studia na kierunku hydrogeologia ukończył w 1973 r., zaś stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1983 r. W latach 1973-2000 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1999 r. jest zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Od 2001 r. jest Głównym koordynatorem Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000. Od 1992 jest członkiem Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych przy Ministrze Środowiska (od 2014 Zastępcą Przewodniczącego KDH). W latach 1999 – 2015 - członek Komisji Opracowań Kartograficznych przy Ministrze Środowiska, aktualnie - Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB. Od 2006 jest członkiem Sekcji Gospodarki Wodnej i Jakości Wód Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Posiada uprawnienia do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi kat. V. Jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji naukowych, poradników i instrukcji oraz ponad 200 dokumentacji, projektów badań, ekspertyz, opinii, ocen i raportów oddziaływania na środowisko w dziedzinie hydrogeologii i gospodarki wodnej, w tym – odwadniania kopalń odkrywkowych i jego wpływu na środowisko.

teresa jasiak taraziewiczDr TERESA JASIAK-TARAZIEWICZ - absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego; w roku 2003 uzyskała tytuł doktora nauk o Ziemi z zakresu hydrogeologii. Posiada uprawnienia geologiczne kategorii IV. W latach 2002-2005 była pracownikiem Wydziału Geologii Urzędu Wojewódzkiego. Od 2006 r. jest zatrudniona w Wydziale Geologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Kierownika Działu Koncesji Geologicznych i Hydrogeologii.

 

 

 


roman kaczmarczykMgr ROMAN KACZMARCZYK - absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunkach: zarządzanie przedsiębiorstwem oraz informatyka w zarządzaniu. W ciągu 25 lat pracy nabywał doświadczenia w zakresie zarządzania, marketingu oraz turystyki, prowadząc m in. własną firmę oferującą usługi informatyczne, internetowe, sieciowe i programistyczne dla firm. Współtwórca i operator serwisów internetowych reklamujących i promujących region Sudetów i Lądka-Zdroju. Funkcję Burmistrza Lądka-Zdroju pełni od 2014 r. Realizuje szereg działań w zakresie promowania i wdrażania elektromobilności. Jest także Członkiem Rady Programowej Programu Dolny Śląsk - Zielona Dolina Żywności i Zdrowia - jedynego w Polsce programu stanowiącego oficjalną strategię rozwoju regionu, osadzonego w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji Żywność Wysokiej Jakości wpisanego do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Będąc aktywnie zaangażowany w poprawę warunków życia ludności na obszarach górskich w Sudetach jest także jednym z inicjatorów koncepcji stworzenia strategii rozwoju obszarów górskich na Dolnym Śląsku - Sudety 2030. Ściśle współpracuje ze Światowym Stowarzyszeniem Weteranów Misji Pokojowych ONZ. Ponadto podejmuje i koordynuje szeroko zakrojone działania promocyjne i inwestycyjne, w tym udziela się w wydarzeniach i inicjatywach promujących nie tylko Lądek-Zdrój, ale także region powiatu kłodzkiego - wysokiej jakości wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Jego osobistym staraniem Lądek-Zdrój został przyjęty w 2019 r. do prestiżowego stowarzyszenia Europejskich Historycznych Miast Termalnych (EHTTA).

maciej klonowskiDr MACIEJ KŁONOWSKI - ukończył studia magisterskie na kierunku geologia w zakresie hydrogeologii na Uniwersytecie Wrocławskim w 1994 r. W latach 1994-1995 odbył studia na Wydziale Geologii University College Dublin na poziomie M.Sc., a w latach 1996-1997 był słuchaczem studiów podyplomowych „European Postgraduate Course in Environmental Management” na Wageningen Agricultural University, gdzie uzyskał stopień Master of Environmental Management. Studia doktoranckie odbył na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Oslo, tam też w 2005 r. obronił pracę doktorską. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe „Zarządzanie Projektem Badawczym i Komercjalizacja Wyników Badań” na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Dr Kłonowski od 1996 r. jest zatrudniony w Państwowowym Instytucie Geologicznym, przy czym w latach 2005-2009 był oddelegowany do pracy w Europejskim Stowarzyszeniu Służb Geologicznych EuroGeoSurveys na stanowisku asystenta Sekretarza Generalnego i doradcy naukowego. W latach 2009-2010 koordynował w PIG-PIB prace grup roboczych ds. nowego portalu internetowego i strategii działań na lata 2010–2015. Dr Kłonowski uczestniczył także w projektach międzynarodowych związanych z geotermią niskotemperaturową: TransGeoTherm, GeoPLASMA-CE, Geothermal4PL (koordynator projektu), MUSE (kierownik polskiej części projektu). Od 2014 r. realizował tematy związane m.in. z integracją danych złóż węglowodorów w Polsce, monitoringiem światowych działań składowania CO2, koncesjami węglowodorowymi oraz rozpoznaniem warunków i wykorzystaniem geotermii niskotemperaturowej w Polsce. Jest autorem recenzowanych artykułów naukowych (m.in. w: „Geological Quarterly”, „Environmental Geology”), konferencyjnych, a także recenzentem artykułów naukowych. W latach 2010-2016 koordynował realizacje Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W 2012 r. był członkiem Komitetu Organizacyjnego międzynarodowego seminarium “Ca and Mg in Groundwater – Distribution and Significance”, a w roku 2017 Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Hydrogeologów. Od 2010 r. jest członkiem grupy roboczej Zarządzanie Danymi Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. W 2016 r. otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla polskiej geologii”. Od roku 2000 posiada uprawnienia geologiczne kategorii V.

pawel lachmanMgr inż. PAWEŁ LACHMAN - absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej na kierunku inżynieria środowiska. W latach 1992-1994 zatrudniony jako specjalista ds. techniki grzewczej w firmie Hydrosolar w Krakowie. Od 1995 r. jest zatrudniony jako inżynier szkoleniowy w firmie Vaillant sp. z o.o. a później Vaillant Saunier Duval sp. z o.o. Posiada ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie z prowadzenia szkoleń dla instalatorów i projektantów branży grzewczej oraz OZE (termiczne kolektory słoneczne, pompy ciepła, układy hybrydowe pomp ciepła, kotły kondensacyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, systemy hydrauliczne c.o. ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Od 2011 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła czołowego stowarzyszenia branży pomp ciepła w Polsce. Koordynator i członek zespołu autorskiego branżowych wytycznych PORT PC w zakresie pomp ciepła cz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. W latach 2011-2012 prowadził kursy certyfikowanego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła w ramach europejskiego systemu szkoleń „Instal+RES” (Politechnika Krakowska). Od 2014 r. prowadzi kursy certyfikowanego Europejskiego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła w ramach europejskiego systemu szkoleń „Eucert”.

anna ogorekANNA OGÓREK - absolwentka Technikum Geodezyjnego ze specjalizacją geologa. Pracę zawodową rozpoczęła w Przedsiębiorstwie Geologicznym „Zachód Wrocław”. Od 1976 roku pracuje w Uzdrowisku „Lądek - Długopole” S.A. Od 1985 r. pełni funkcję Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego, do niedawna łącząc przeważnie te obowiązku z innymi na kierowniczych stanowiskach.

 

 

 

grzegorz ryzynskiMgr inż. GRZEGORZ RYŻYŃSKI - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością geologia inżynierska. oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania ze specjalnością energooszczędne technologie w budownictwie. Doświadczenie w dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim zdobył podczas pracy w Instytucie Techniki Budowlanej w latach 2006-2011. Od 2012 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jest zaangażowany w działania Instytutu związane z geotermią niskotemperaturową (członek sieci badawczej COST GABI TU1405– Geothermal Energy Applications in Buildings and Infrastructure). Od roku 2017 koordynuje w PIG-PIB zadanie państwowej służby geologicznej pn.: „Ocena potencjału energetycznego i uwarunkowań środowiskowych dla wsparcia zrównoważonego rozwoju geotermii niskotemperaturowej”. Posiada kwalifikacje geologiczne kategorii VII.



mariusz sochaDr MARIUSZ SOCHA - absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność: geologia złożowa i gospodarcza, a także absolwent studiów doktoranckich Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność: wody termalne. Studia ukończył w 2008 r. broniąc rozprawę doktorską „Geośrodowiskowe uwarunkowania wykorzystania energii wód termalnych paleogeńsko-mezozoicznego zbiornika podhalańskiego” Od 2009 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym zajmując się zagadnieniami związanymi z oceną ryzyka geologicznego, zagospodarowaniem wód podziemnych zaliczonych do kopalin, a także ocenami opłacalności eksploatacji tego typu wód. Od 2017 r. kieruje Zespołem Wód Uznanych za Kopaliny w Programie Geologia Złożowa i Gospodarcza Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Koordynuje zadanie Państwowej Służby Geologicznej pn. „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Jest zaangażowany w działania Instytutu związane z promocją wykorzystania potencjału energii geotermalnej. Uczestnik i prelegent na wielu konferencjach naukowych poświęconych tematyce geotermalnej. Brał udział między innymi w Pomorskich Dniach Energii 2018, Forum Przemysłu w Karpaczu, oraz targach POLEKO w Poznaniu. Współautor wielu publikacji z zakresu oceny możliwości wykorzystania wód termalnych. Od wielu lat związany z samorządem terytorialnym i pracą na rzecz społeczności lokalnych, w kadencji 2014-2018 radny Gminy Lesznowola.

jadwiga stozekMgr JADWIGA STOŻEK - ukończyła w 2011 r. Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: hydrogeologia). Od 2012 r. pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z hydrogeologią wód zaliczonych do kopalin oraz wód zwykłych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z ich zagospodarowaniem i badaniami składu chemicznego wód leczniczych. Realizuje zadania Państwowej Służby Geologicznej w tematach pn. „Prowadzenie Banku Danych Wód Podziemnych zaliczonych do Kopalin (solanki, wody lecznicze i termalne)” oraz „Ocena potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych termalnych w wybranych obszarach zurbanizowanych wraz z analizą geośrodowiskowych oraz ekonomicznych uwarunkowań ich zagospodarowania”. Pełni funkcję administratora bazy danych Banku Danych Wód Podziemnych Zaliczonych do Kopalin (moduł Mineralne), działającej w ramach Systemu Przetwarzania Danych Państwowej Służby Hydrogeologicznej.

 

joanna walaszczykMgr JOANNA WALASZCZYK - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Roberta Schumana w Strasburgu (Francja). Specjalista ds. polityk publicznych w Europie, zarządzania HR oraz pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych. Od stycznia 2019 r. Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Uzdrowiska Lądek – Długopole S.A. z siedzibą w Lądku-Zdroju. Wcześniej wieloletni pracownik samorządowy, obecnie od 2014 roku radna Rady Powiatu Kłodzkiego.

 

 

 

 malgorzata woznickaDr MAŁGORZATA WOŹNICKA - absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności hydrogeologia. Studia ukończyła w 1998 r, zaś stopień doktora uzyskała w 2004 r. Po kilkuletniej pracy na Wydziale Geologii UW od 2006 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo zaangażowana była w prace w zakresie hydrogeologii regionalnej oraz kartografii hydrogeologicznej. Obecnie zajmuje się tematyką gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony oraz analizą ryzyka i zagrożeń dla wód podziemnych. Jest odpowiedzialna za koordynację i realizację zadań państwowej służby hydrogeologicznej, określonych w ustawie Prawo wodne. Aktualnie pełni funkcję kierownika Programu Hydrogeologia i Środowisko w PIG-PIB. Posiada uprawnienia geologiczne IV kategorii. Jest członkiem Komisji Opracowań Geologicznych w PIG-PIB oraz Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych działającej przy Ministrze Środowiska.