Geotermia Podhalańska intensyfikuje działania w zakresie wykorzystania zasobów geotermalnych, kontynuując rozwój infrastruktury energetycznej w regionie Zakopanego. Spółka rozpoczęła prace przygotowawcze związane z realizacją czwartego odwiertu geotermalnego (produkcyjnego), którego celem jest zasilenie sieci ciepłowniczej w tej popularnej miejscowości turystycznej. Odwiert Bańska PGP-7, o planowanej głębokości przekraczającej 4 kilometry, ma dostarczać wodę o spodziewanej temperaturze około 85°C, co pozwoli na podłączenie nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego.

Energia geotermalna odgrywa istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, i w przyszłości może przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienia stabilnych dostaw energii cieplnej dla odbiorców instytucjonalnych, biznesowych i indywidualnych. Równocześnie wykorzystanie energii geotermalnej promuje rozwiązania ekologiczne, wpisując się w globalne strategie zrównoważonego rozwoju. W ramach działań Państwowej Służby Geologicznej, Zakład Wód Termalnych, Leczniczych i Solanek realizuje projekt „Potencjał energetyczny, surowcowy i zagospodarowanie wód termalnych, leczniczych i solanek w Polsce”.

PIG-PIB dokonał oceny potencjału surowcowego i gospodarczego nieużytkowanych i wstępnie rozpoznanych złóż wód leczniczych w Sudetach wraz ze wskazaniem obszarów perspektywicznych dla ich ujmowania i zagospodarowania.