Publikacje

Ocena potencjału surowcowego i gospodarczego nieużytkowanych złóż wód leczniczych

okładka

Zadanie miało na celu przeprowadzenie oceny możliwości i celowości zagospodarowania nieużytkowanych złóż wód leczniczych, a także wód zmineralizowanych i swoistych, w tym wykorzystywanych w dawnych uzdrowiskach i zdrojowiskach, a także wskazanie innych obszarów perspektywicznych dla ujmowania tego rodzaju wód.

Wody lecznicze są cennym surowcem wykorzystywanym w wielu dziedzinach gospodarki, cieszącym się rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Inwestycje związane z zagospodarowaniem tych wód stanowią istotny impuls dla rozwoju gospodarczego wielu rejonów kraju. Celem zadania było przygotowanie wiarygodnego, kompletnego i dostępnego źródła informacji o tego rodzaju wodach oraz prowadzenie prac mających na celu lepsze rozpoznanie ich występowania, niezbędnego przy poszukiwaniu, rozpoznawaniu, a także zagospodarowywaniu wód podziemnych zaliczonych do kopalin.

Zakres prac obejmował wskazanie obszarów perspektywicznych dla ujmowania i użytkowania wód leczniczych wraz z oceną możliwości zagospodarowania złóż wód leczniczych, na podstawie analizy dostępnych materiałów archiwalnych i kwerendy zasobów baz danych. Zadanie obejmowało wytypowanie miejscowości, w których istnieją udokumentowane, nieużytkowane ujęcia wód leczniczych lub wód zmineralizowanych i swoistych, w tym również użytkowane w przeszłości do celów leczniczych.

Dokumentowanie zasobów eksploatacyjnych ujęć wód leczniczych. Poradnik metodyczny

okładka

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB opublikował kolejny poradnik metodyczny, tym razem dotyczący dokumentowania zasobów eksploatacyjnych ujęć wód leczniczych. Publikacja jest dostępna bezpłatnie online w formie pliku pdf oraz w postaci drukowanej w wybranych bibliotekach.

W Poradniku zebrano, przeanalizowano i usystematyzowano aktualny stan wiedzy o dokumentowaniu zasobów eksploatacyjnych ujęć wód leczniczych oraz sformułowano szereg zaleceń metodycznych pomocnych przy dokumentowaniu tych zasobów, tak, aby zapewnić ich racjonalne wykorzystanie i ochronę. Dotychczas nie opracowano poradnika metodycznego, który w tak szerokim zakresie poruszałby aspekty zarówno formalno-prawne, środowiskowe, złożowe, jak i metodyczne, związane bezpośrednio z dokumentowaniem zasobów eksploatacyjnych ujęć wód leczniczych.

pdf Poradnik metodyczny Dokumentowanie zasobów eksploatacyjnych ujęć wód leczniczych (17.85 MB)

Katalog wybranych źródeł wód mineralnych i swoistych w Karpatach i Sudetach

okładka

Opracowanie zawiera informacje o najcenniejszych i najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo źródłach wód mineralnych i swoistych polskiej części Karpat i Sudetów oraz wskazuje możliwe kierunki ich zagospodarowania.

Autorzy zwrócili szczególną uwagę na warunki geologiczne i hydrogeologiczne badanych obszarów oraz ich wpływ na występowanie poszczególnych rodzajów wód zmineralizowanych i swoistych. Charakterystyka źródeł uwzględniła m.in.: genezę wód i składników swoistych, a także warunki formowania się składu chemicznego różnych typów wód podziemnych. W katalogu zawarto dodatkowe informacje w postaci różnorodnych ciekawostek czy opisu atrakcji przyrodniczych i turystycznych danego obszaru.

pdf Katalog źródeł (24.93 MB)

Mapa zagospodarowania wód podziemnych zaliczonych do kopalin w Polsce

okładka

Mapa zagospodarowania wód podziemnych zaliczonych do kopalin w Polsce została opracowana w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym. Pierwsze opracowanie zostało wydane w 2015 r. i zawierało informacje o wodach leczniczych, termalnych i solankach aktualnych na koniec poprzedniego roku.

Ze względu na dynamiczny wzrost liczby dokumentowanych złóż i zasobów, a także duże zainteresowanie odbiorców mapa jest aktualizowana w cyklu rocznym i dostępna w formie cyfrowej. Każda edycja mapy zawiera informacje dotyczące występowania wód leczniczych, termalnych i solanek – które zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze uznawane są za kopaliny – ich charakterystyki fizyczno-chemicznej, zasobów eksploatacyjnych, sposobu i intensywności zagospodarowania oraz zaplanowanych inwestycji związanych z ich ujmowaniem. Prezentowane są także dane dotyczące obszarów szczególnie predysponowanych do poszukiwania i ujmowania tego rodzaju wód.

Optymalne lokalizacje dla rozwoju geotermii na Niżu Polskim

okładka

Jednym z zakończonych zadań Państwowej Służby Geologicznej było opracowanie metodyki oceny opłacalności eksploatacji wód termalnych na Niżu Polskim i wskazanie lokalizacji, w których budowa ciepłowni geotermalnych wraz z wykorzystaniem kaskadowym będzie przynosiła najlepsze efekty finansowe. Efektem projektu było opracowanie 11 dokumentacji pt. „Wstępne studium techniczno-ekonomiczne wykorzystania wód termalnych” dla wybranych lokalizacji.