Kolejny numer "Przeglądu Geologicznego" jest już bezpłatnie dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas wydano już 823 numery.
W najnowszym numerze zamieszczono blok artykułów przeglądowych i naukowych przygotowanych przez autorów reprezentujących ośrodki naukowe i badawcze zaangażowane w organizację VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego 2020+1. Wydarzenie miało miejsce w dniach 28-30 września i odbywało się w formule on-line.
Publikowane w najnowszym "Przeglądzie..." artykuły przedstawiają wybrane prace, badania, prace badawczo-rozwojowe i aplikacyjne w obszarze geotermii w Polsce, zwłaszcza powstałe w okresie od poprzedniego spotkania, które odbyło się w 2018 r.
Autorami czterech artykułów zamieszczonych w aktualnym numerze czasopisma są pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, realizujący zadania z zakresu poszukiwania i wykorzystania energii geotermalnej:
- Jerzy Nawrocki, Mariusz Socha - Regiony hydrogeotermalne na Niżu Polskim
- Jakub Sokołowski - Poszukiwanie i dokumentowanie złóż wód termalnych w Polsce w latach 2010–2020 w aspekcie rozpoznania warunków hydrogeologicznych głębokich systemów wodonośnych
- Aleksandra Łukawska, Mateusz Żeruń, Grzegorz Ryżyński - Wpływ wilgotności gruntów mineralnych na wartość efektywnej przewodności termicznej na podstawie wyników pomiarów laboratoryjnych
- Izabella Gryszkiewicz, Dorota Lasek-Woroszkiewicz, Mariusz Socha, Jadwiga Stożek - Wspieranie rozwoju geotermii w Polsce przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
"Przegląd Geologiczny" jest miesięcznikiem adresowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauki. Publikowane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.
Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj bezpłatnie cały numer on-line >>. Artykuły otwierają się w nowym oknie w formie plików PDF.