Aplikacja

Oprogramowanie InTOP

W ramach dotychczas realizowanych zadań PSG tworzone jest specjalistyczne, autorskie oprogramowanie dla interferometrii InTOP.

Oprogramowanie InTOP (InTOP = Interferometric Toolbox Of PGI) powstało w trakcie realizacji zadań PSG „Monitoring osiadania powierzchni terenu w 3 wybranych lokalizacjach poszukiwań gazu łupkowego - projekt pilotażowy” oraz „Monitoring geodynamiczny w zakresie interferometrii satelitarnej pasa wysadów solnych w Polsce oraz próba określenia ruchliwości soli w czwartorzędzie z wykorzystaniem tomografii elektrooporowej i technik modelowania 3D)”. Na potrzeby pomiarów interferometrycznych dla obu tych zadań konieczne było odpowiednie oprogramowanie zapewniające bardzo dużą dokładność i wiarygodność otrzymanych wyników. Jednocześnie oprogramowanie miało umożliwiać przetwarzanie sygnałów pochodzących z reflektorów radarowych. Chodziło przede wszystkim o następujące cechy jakimi powinno się ono charakteryzować:

  • wydajność, pozwalająca na przetwarzanie dużych zbiorów wysokorozdzielczych scen satelitarnych;
  • wykorzystywać najnowsze osiągnięcia algorytmiczne w dziedzinie współrejestracji scen SAR, rozwijania fazy i in. oraz rozwijać własne rozwiązania;
  • posiadać możliwość precyzyjnej analizy sygnału SAR odbitego od reflektorów radarowych;
  • zapewnić możliwość wglądu i modyfikacji w kod źródłowy i instalacji na wielu komputerach;
  • charakteryzować się modularnością, pozwalającą na łatwą adaptację do innych zadań jak również dalszy rozwój w postaci kolejnych modułów.

Po zapoznaniu się z istniejącego na rynku ofertą oprogramowania do opracowywania danych InSAR, podjęto decyzję o potrzebie wytworzenia odrębnego oprogramowania. Jedynym, optymalnym rozwiązaniem do zrealizowania w ramach czasowych projektów było wykorzystanie jednego z istniejących rozwiązań Open Source jako bazy, w oparciu o którą zostaną wytworzone i dodane specyficzne funkcjonalności. Wnikliwa analiza istniejących rozwiązań Open Source wykazała, że należy wykorzystać jako bazę pakiet NEST-DORIS rozwijany przez PPO.labs dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dzięki finansowaniu przez ESA projekt NEST-Doris (obecnie pod nazwą Sentinel-1 Toolbox) ma i będzie miał w nadchodzących latach bardzo duże wsparcie. Pakiet ten tworzony jest w środowisku Java co zapewnia pracę na różnych platformach , wsparcie dla architektury 32 i 64 bitowej, wsparcie dla rozwiązań wieloprocesorowych, wielordzeniowych i klastrów obliczeniowych.

W ramach projektu „Monitoring osiadania powierzchni terenu w 3 wybranych lokalizacjach  poszukiwań gazu łupkowego – projekt pilotażowy” oraz "„Monitoring geodynamiczny w zakresie interferometrii satelitarnej pasa wysadów solnych w Polsce oraz próba określenia ruchliwości soli w czwartorzędzie z wykorzystaniem tomografii elektrooporowej i technik modelowania 3D” opracowano następujące moduły o określonych  funkcjonalnościach:

  • InSAR Stacking - cascading processing and 'simple' data stacking
  • S1 TOPS - Sentinel-1 TOPS mode inteferometry
  • SBAS - Small Baseline Subsets Processing, STaMPS results integration
  • PSI - Persistent Scatterer Inteferometry
  • CR/PTA - Point target analysis toolbox
  • SMF - SAR StripMap data Focusing
  • WAP - Wide Area Processing
  • HDS - Homogenous Distributed Scatterers

Moduły przeznaczone są do opracowywania danych archiwalnych (ERS-1/2, Envisat, ALOS) oraz danych z systemów wysokorozdzielczych (TerraSAR-X, Cosmo-SKYMED).