Badania terenowe prowadzone są w miejscach, które zgłoszone zostały przez urzędy gmin i starostwa powiatowe. Prace prowadzone są również we współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego.

Badania wykonywane są przede wszystkim na obszarach, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie mieszkańców i zachodzi konieczność podjęcia trudnych decyzji dotyczących ewentualnego wysiedlenia lub możliwości odbudowy. Dla osuwisk z zagrożonych terenów sporządzane są Karty Rejestracyjne Osuwisk (KRO) wraz z opinią o prawdopodobieństwie wystąpienia dalszych ruchów masowych oraz możliwości zabezpieczenia osuwiska.


Do najgroźniejszych, uaktywnionych na przełomie maja i czerwca 2010 r., należą osuwiska w miejscowościach: Skawinki (gm. Lanckorona), Kłodne (gm. Limanowa), Szczepanowice (gm. Pleśna), Zembrzyce (gm. Zembrzyce), Winiary (gm. Gdów), Laskowa (gm. Laskowa), Międzybrodzie Bialskie (gm. Czernichów), Gródek nad Dunajcem (gm. Gródek nad Dunajcem), Dziekanowice (gm. Dobczyce), Biecz (gm. Biecz). Na tych obszarach zniszczonych zostało kilkadziesiąt domów, z czego większość nie nadaje się do zamieszkania i odbudowy.

 

 

Paweł Marciniec, Ziemowit Zimnal