Rozwój geotermii w Polsce był tematem konferencji prasowej, która odbyła się 16 września 2020 r. w Ciepłowni Geotermalnej w Mszczonowie z udziałem Ministra Środowiska Michała Wosia, Wiceministra Klimatu Jacka Ozdoby oraz Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju w PGNiG Arkadiusza Sekścińskiego.
Nieprzypadkowo wybrano Mszczonów jako miejsce spotkania. Wydobywana w tutejszym zakładzie woda termalna wykorzystywana jest do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych oraz – co jest ewenementem na skalę europejską – do celów pitnych.
Zagadnienia dotyczące perspektyw rozwoju geotermii w Polsce przedstawili (od prawej): Wiceminister Klimatu Jacek Ozdoba, Minister Środowiska Michał Woś, Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński; konferencję poprowadził Michał Gzowski – szef Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska i rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska
Minister Michał Woś podkreślił, że geotermia to w polskich warunkach najlepsze i najczystsze odnawialne źródło energii. Wskazał także, że program priorytetowy NFOŚiGW pt. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” stanowi kompleksowy instrument wsparcia walki o czyste powietrze. Minister Woś dodał: „Bardzo liczymy na współpracę z samorządami. Zachęcamy do aplikowania, do składania wniosków. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, z wielkim udziałem Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, który jest podstawową instytucją w Polsce odpowiadającą za rozpoznanie geologiczne Polski, dzięki któremu wiemy, co mamy pod ziemią, jakie wielkie bogactwo jest pod ziemią i jak dobrze powinniśmy ten potencjał właściwie wykorzystać”.
Konferencja była również doskonałą okazją do zaprezntowania efektów zakończonego zadania Państwowej Służby Geologicznej, realizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, którą w wybranych zagadnieniach wspierali pracownicy Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa. Dr Mariusz Socha, kierownik zdania, przedstawił 11 lokalizacji na Niżu Polskim, optymalnych dla budowy ciepłowni geotermalnych. Są to: Kutno, Lesznowola, Mogilno, Murowana Goślina, Oborniki, Piaseczno, Police, Strzelno, Ślesin, Września i Zgierz. Miejscowości te zostały wytypowane w oparciu o opracowaną wielokryterialną metodykę opłacalności eksploatacji wód termalnych na Niżu Polskim, która została wypracowana wspólnie z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej.
Udzielając wywiadu Telewizji Mazowsza Zachodniego dr Mariusz Socha podkreślił: „Jako Państwowa Służba Geologiczna wykonaliśmy na zlecenie Ministerstwa Środowiska analizy, badania, ekspertyzy na Niżu Polskim, w wyniku których wskazaliśmy 11 najbardziej perspektywicznych lokalizacji dla budowy ciepłowni geotermalnych. Dla regionu Mazowsza mamy dwie takie lokalizacje, o bardzo dobrych parametrach. Jeśli te środki, o których mówił Pan Minister, zostaną wykorzystane, to te lokalizacje mają szansę na rozwój podobny do tego, jaki przeżywa Mszczonów”.
Dr Mariusz Socha udziela wywiadu Telewizji Mazowsza Zachodniego
Tekst i zdjęcia: Michał Zieliński
Więcej informacji o wynikach projektu:
https://www.pgi.gov.pl/wody-mineralne/wm-aktualnosci/12423-wody-termalne-dla-samorzadow.html
Organizacja konferencji prasowej została sfinansowana ze środków NFOŚiGW