Nowy odwiert geotermalny w sieci ciepłowniczej Zakopanego - Bańska PGP-7

Geotermia Podhalańska intensyfikuje działania w zakresie wykorzystania zasobów geotermalnych, kontynuując rozwój infrastruktury energetycznej w regionie Zakopanego.

Spółka rozpoczęła prace przygotowawcze związane z realizacją czwartego odwiertu geotermalnego (produkcyjnego), którego celem jest zasilenie sieci ciepłowniczej w tej popularnej miejscowości turystycznej. Odwiert Bańska PGP-7, o planowanej głębokości przekraczającej 4 kilometry, ma dostarczać wodę o spodziewanej temperaturze około 85°C, co pozwoli na podłączenie nowych odbiorców do systemu ciepłowniczego. Całkowity koszt inwestycji w zakres której wchodzą następujące zadania:

  • wiercenie otworu produkcyjnego Bańska PGP-7,
  • podłączenie nowego odwiertu produkcyjnego PGP-7 do systemu ciepłowniczego PEC Geotermia Podhalańska S.A.,
  • budowa rurociągu zrzutowego pomiędzy Ciepłownią i Pompownią Geotermalną wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • dostawa i montaż 4 wymienników ciepła na Ciepłowni Geotermalnej,
  • budowa chłodni wentylatorowych,
  • budowa sieci i przyłączy ciepłowniczych – planowana długość wybudowanej sieci łącznie z przyłączami wynosi ok. 6 km, moc zamówiona odbiorców podłączonych w ramach projektu 5 MW,

wynosi 108,5 mln zł, a zakończenie projektu planowane jest na koniec 2025 roku. Kluczową rolę w realizacji przedsięwzięcia odgrywa wsparcie finansowe uzyskane w ramach programu „Polska Geotermia Plus”, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja na poziomie 52,6 mln zł znacznie przyczyniła się do rozpoczęcia działań na tak dużą skalę.

Odwiert Bańska PGP-7 będzie miał bezpośrednie przełożenie na wzrost zdolności wytwarzania energii cieplnej w regionie o niemal 15 MWt, co oznacza zwiększenie obecnej mocy systemu ciepłowniczego, która wynosi obecnie około 94 MWt (moc zainstalowana po stronie geotermalnej). Nowa infrastruktura umożliwi redukcję niskiej emisji oraz efektywniejsze gospodarowanie zasobami geotermalnymi.

Te działania pozwolą na  dalszy rozwój usług geotermalnych w Zakopanem i okolicach, gdzie obecnie około 40% rynku ciepłowniczego jest zasilane energią geotermalną.

Geotermia Podhalańska, założona w 1993 roku z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nieustannie rozwija swoje zasoby i infrastrukturę w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne źródła energii.

pgp 7

                                             Fot. Geotermia Podhalańska (źródło: www.geotermia.pl)

 

Tekst: Paulina Kopera