W sobotę, 12 czerwca, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbył się 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Udział w tej imprezie jest wyróżnieniem, ponieważ zabiega o to wiele instytucji, a organizatorzy wybierają tylko najbardziej interesujące propozycje. W tym roku stoisko piknikowe organizował zespół Muzeum Geologicznego PIG-PIB.
Nawiązując do hasła przewodniego pikniku Wielki mikroświat przedstawiliśmy Mikroświat zaklęty w skałach. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem. Od godziny 11, kiedy piknik został oficjalnie otwarty, aż do jego zamknięcia, o godzinie 20, nasz namiot był pełen gości.
Jedną z atrakcji była interaktywna wystawa pokazująca proces prowadzący do powstania preparatu mikropaleontologicznego. Faza wstępna to rozkruszenie i rozpuszczenie skały. Następnie rozdrobniony materiał jest przesiewany przez sita, na których zostają między innymi szczątki organiczne. Te możemy w końcu identyfikować przy użyciu mikroskopu. Ukoronowaniem tej ekspozycji była możliwość obserwowania mikroskamieniałości pod binokularem, dzięki czemu odwiedzający mogli się wcielić w rolę paleontologa.
Na najmłodszych czekała piaskownica z modelami mikroskamieniałości. Zabawa polegała na przesianiu piasku przez sita i rozpoznaniu za pomocą wcześniej przygotowanego „klucza” modeli mikroskamieniałości, które na nich zostały.
Kolejną atrakcją były „lunety” przez które można było obserwować ziarna pyłku drzew i roślin zielnych. Na wyobraźnię zwiedzających działały modele mikroskamieniałości powiększone około pięćdziesięciokrotnie oraz dla porównania gigantyczne zapałka, powiększona również około pięćdziesiąt razy. Całość merytorycznie podparta była plakatami ze zdjęciami mikroorganizmów spod mikroskopu skaningowego.
Z plakatami powiązana była ekspozycja skał, które powstały przy udziale mikroorganizmów. Pokazaliśmy m.in. radiolaryty, gytie i różne wapienie. Atrakcją była rekonstrukcja tetrapoda naturalnej wielkości – pierwszego kręgowca, który wyszedł na ląd.
Dzieci uczestniczące w zabawach otrzymywały dodatkowo drobne geologiczne upominki – kamienie ozdobne i modele dinozaurów. Wszyscy odwiedzający mogli zaopatrzyć się w wydawnictwa, promujące działalność Państwowego Instytutu Geologicznego i zachęcające do odwiedzenia Muzeum Geologicznego.
Tekst: Jolanta Iwańczuk, Jolanta Smoleń
Fot. Andrzej Szymkowiak