Od ćwierćwiecza Polska działa w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO). Na odbywającym się 24 stycznia 2011 r. seminarium "Polska w UNIDO – 25 lat członkostwa" dr T. Nałęcz przedstawił doświadczenia ze współpracy między Polską a Ukrainą w ramach transgranicznego projektu finansowanego przez UNIDO a współrealizowanego przez Instytut.
W konferencji odbywającej się w Ministerstwie Gospodarki wzięli udział wicepremier Waldemar Pawlak oraz dyrektor generalny organizacji Kandeh K. Yumkella. Spotkanie było poświęconej historii współpracy Polski z UNIDO oraz bieżącym wyzwaniom dotyczącym zmian klimatu i bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z ważniejszych zadań instytucji będzie przeprowadzenie w najbliższej przyszłości rewolucji energetycznej, czyli zagwarantowanie wszystkim ludziom, niezależnie od ich narodowości i zamożności, dostępu do energii z różnych źródeł.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego została powołana do życia w 1966 r. na mocy rezolucji 2152 Zgromadzenia Ogólnego ONZ i rozpoczęła działalność w 1967 r. Początkowo UNIDO funkcjonowało w strukturach ONZ jako organ Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obecnie jest niezależną agendą zrzeszającą 173 państwa. Polska od początku aktywnie uczestniczy w pracach organizacji. Jako wyspecjalizowana agencja współpracy technicznej UNIDO przygotowuje oraz wdraża programy i projekty dotyczące energii i środowiska, zmniejszania ubóstwa i rozwijania handlu, czyli urzeczywistnia Milenijne Cele Rozwoju ONZ.
Polska współpracuje z UNIDO wedle koncepcji „pomoc za programy". Dzięki uprzywilejowanej pozycji firm i specjalistów z kraju, który finansuje program, nasze przedsiębiorstwa i instytucje wygrywają konkursy na realizację projektów opłacanych z polskiego budżetu. Z takiej szansy skorzystał Państwowy Instytut Geologiczny, angażując się w realizację projektu na Ukrainie.
Wiele organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, stawia sobie za podstawowy cel zapewnienie ludziom dostępu do bezpiecznych zasobów wód pitnych i urządzeń sanitarnych. Zlewnia zachodniego Bugu została uznana przez społeczność międzynarodową za jeden z punktów zapalnych, gdzie doszło do znacznej dewastacji środowiska naturalnego. Poprzez projekty badawcze UNIDO podejmuje próbę redukcji zanieczyszczeń antropogenicznych na tym terenie i przywrócenie środowisku naturalnych walorów. Państwowy Instytut Geologiczny jest jednym z liderów w dziedzinie ochrony środowiska i prowadzi działania zmierzające do łagodzenia zagrożeń środowiskowych wywołanych działalnością człowieka, jak i tych związanych z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie.
W obecności dyrektora generalnego UNIDO Kandeha K. Yumkelli przedstawiciel PIG prezentuje projekt z obszaru zlewni Bugu jako przykład wspomagania przez UNIDO krajów rozwijających się w zakresie ochrony środowiska naturalnego
W roku 2007 i 2008 dobrowolne wpłaty Polski do UNIDO zostały wykorzystane na realizację projektu "Kondycja ekologiczna basenu Zachodniego Bugu: analiza przyczynowo-skutkowa i wpływ transgraniczny". Celem projektu była identyfikacja ognisk zanieczyszczeń wód w dorzeczu zachodniego Bugu na Ukrainie oraz ich negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, również w wymiarze transgranicznym. W perspektywie długoterminowej oczekiwana jest poprawa jakości wód powierzchniowych, wydajne i ekologiczne wykorzystywanie zasobów wodnych basenu zachodniego Bugu i pogodzenie tych zamierzeń z interesami i potrzebami okolicznej ludności oraz regionalnych zakładów przemysłowych. Jako ekspert zewnętrzny w projekcie brał udział przedstawiciel PIG dr Tomasz Nałęcz, który swoje doświadczenia wyniesione ze współpracy z UNIDO przedstawił w czasie panelu tematycznego na seminarium w Ministerstwie Gospodarki. Uczestnictwo polskich ekspertów w projektach finansowanych przez UNIDO służy współpracy międzynarodowej na obszarach transgranicznych, a także pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami partnerskimi.
Tomasz Nałęcz