Delegacja PIG uczestniczyła w posiedzeniu Polsko-Gruzińskiej Komisji Międzyrządowej

flaga gruzjiW dniu 9 maja 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Spotkanie prowadzili przewodniczący polskiej i gruzińskiej sekcji komisji - Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, i Abesalom Kekelia, wiceminister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Gruzji. W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele ambasad oraz kilkunastu organów administracji państwowej obu krajów, które są już zaangażowane w tworzenie programu współpracy. Nie zabrakło też miejsca dla reprezentantów Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB jako instytucji wypełniającej zadania państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej.


W trakcie spotkania komisja pozytywnie oceniła realizację postanowień pierwszego posiedzenia, które odbyło się w Tbilisi (4 marca 2010 r.), a zwłaszcza dialog prowadzony przez administrację państwową i misje gospodarczo-handlowe polskich przedsiębiorców do Gruzji i gruzińskich do Polski. Komisja dokonała przeglądu planów współpracy, jakie przedstawiły poszczególne resorty, i zarekomendowała priorytetowe kierunki. Rekomendacje komisji zostały podkreślone w protokole, który na zakończenie obrad uroczyście podpisali wicemin. G. Henclewska i wicemin. A. Kekelia.

podpisanie protokołu polsko-gruzińskiego
Protokół podpisują Abesalom Kakelia, wiceminister gospodarki Gruzji,
i Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP.
Fot. I. Dżygała, Ministerstwo Gospodarki (Polsko-gruzińskie rozmowy gospodarcze, 10.05.20111)


Nasze środowisko z pewnością najbardziej zainteresują zalecenia intensywniejszej współpracy w dziedzinie energetyki i ochrony środowiska. W sektorze energetyki znalazła się bowiem oferta szkoleń z zarządzania zasobami surowców mineralnych, a zwłaszcza udzielania koncesji na poszukiwanie złóż kopalin, ich rozpoznawanie i eksploatację oraz gromadzenia i udostępniania danych geologicznych, jaką przedstawił Departament Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska RP. Ponadto delegacja PIG-PIB potwierdziła chęć nawiązania współpracy z właściwymi organami Gruzji i przygotowania projektu pomocy i szkolenia pracowników gruzińskich instytucji odpowiedzialnych za badania oraz prace geologiczne i hydrogeologiczne. Warto też odnotować gotowość Gruzinów do pracy nad inwestycjami zwiększającymi wykorzystanie krajowych źródeł hydroenergii. Jest to istotne dla obu stron, gdyż takie źródła dają Gruzji ponad 90% dostaw energii, a nawet pozwalają na jej znaczny eksport od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Z tych doświadczeń moglibyśmy wiele skorzystać. Trzeba też zaznaczyć, że wybór lokalizacji i budowa hydroelektrowni to z reguły ogromne wyzwanie dla geologów i hydrogeologów.


Z kolei w rekomendacjach dotyczących współpracy w dziedzinie ochronie środowiska znalazł się zapis o propozycjach PIG-PIB. Chodzi tu przede wszystkim o tematy zgłaszane przez PIG-PIB poprzez Ambasadę Gruzji (patrz Rozmowy z Ambasadą Gruzji) oraz ustalane z instytucjami gruzińskimi.


Należy dodać wyrazy uznania dla Iriny Japaridze i Włodzimierza Sadzika, sekretarzy gruzińskiej i polskiej sekcji komisji, za świetne przygotowanie spotkania. Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w Batumi w przyszłym roku i mamy głęboką nadzieję, że tematy geologiczne zajmą poczesne miejsce w jego programie.


Wojciech Brochwicz-Lewiński i Ilona Śmietańska