Wernisaż wystawy "Space Art. Planeta Ziemia"

Pobierz jako plik iCal
14.09.2023, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Helisa Foundation i Muzeum Geologiczne PIG-PIB

banner may

 

Wernisaż kosmicznego projektu Space Art już za nami. Ten interdyscyplinarny artystyczno-naukowy projekt ma na celu uczczenie Roku Mikołaja Kopernika poprzez połączenie sztuki z wiedzą i nauką o kosmosie i przyszłości. Pierwsza jego odsłona w postaci wystawy pt. „Planeta Ziemia”, dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Geologicznym PIG-PIB. Pomysłodawczynią i kuratorką zarówno wystawy, jak i całego projektu jest  Katarzyna Korus – artystka i prezeska Helisa Foundation.

Czwartkowe wydarzenie miało dwa etapy. W pierwszej połowie dnia zaproszeni goście wysłuchali wykładu prof. dr hab. Szymona Kozłowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Co spada z nieba”. Prowadzący zabrał publiczność w przestrzeń kosmiczną przybliżając im świat meteorytów. Dodatkowo, czekała na nich wystawa meteorytów z kolekcji Muzeum Geologicznego specjalnie przygotowana na ten dzień. Na deser, chętni zostali oprowadzeni po wystawie „Planeta Ziemia” oraz po wystawach dostępnych w naszym Muzeum.     

Kolejna cześć wernisażu odbyła się wieczorem. Na zgromadzonych gości czekała moc atrakcji. Uczestnicy mieli okazję podziwiać prace artystów, w gronie których znaleźli się: Dobiesław Gała – artysta rzeźbiarz, Jan Tutaj – artysta rzeźbiarz, Krystyna Szwajkowska – artystka tworząca w technice litografii, Mika Urbaniak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, malarka, pisarka, Monika Błaszkowska – artystka, architekt, designerka, posiadaczka patentów w zakresie materiałów ekologicznych, Monique Chmielewska-Lehman – artystka malarka, graficzka, twórczyni gobelinów,  pisarka, Tomasz Kargul – projektant, złotnik oraz kuratorka wystawy Katarzyny Korus.

W programie znalazł się wykład Tomasza Swaczyny o nowych trendach sztuki cyfrowej/NFT oraz dialog ekspercki Mikołaja Kopernika i Leonarda da Vinci możliwy do przeprowadzenia dzięki sztucznej inteligencji i „Space Spektakl” wyświetlany na ścianach naszego Muzeum autorstwa Daniela Fedorczuka.

Monique Chmielewska Lehman specjalnie przygotowała na ten kosmiczny wieczór sztukę do noszenia z jedwabiu i organzy „Digital Bride, czyli ślub w Chmurze”.

Gość specjalny – artystka włosów Jaga Hupało przygotowała pokaz Cosmic Fashion & Hair „Gwiazdozbiór Jagi Hupało”. Towarzyszyła jej w tym jedna z jej gwiazd – aktorka Katarzyna Figura.

Gościom dziękujemy za udział w tej kosmicznej przygodzie. Wszystkich zapraszamy do oglądania wystawy Planeta Ziemia, dostępnej do 24 listopada 2023 r. oraz do śledzenia kolejnych odsłon naszego Muzeum :)