Londyn, Wielka Brytania
Departament Energii i Zmian Klimatu Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, City
W dniu 12 maja 2014 r. w Londynie odbędzie się szczyt poświęcony gorącym kwestiom związanym z zagospodarowaniem gazu z łupków. Zapowiada się on jako wyjątkowo ważne wydarzenie polityczne, tym bardziej że jest organizowany pod auspicjami brytyjskiego Departamentu Energii i Zmian Klimatu (DECC) i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W szczycie zapowiadają swój udział przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii i Polski, szefowie europejskich służb geologicznych oraz wiele ważnych osób ze świata przemysłu, jak również organizacji pozarządowych - z Greenpeace na czele. Państwowemu Instytutowi Geologicznemu przypadła rola jednego z głównych sponsorów szczytu.
Będzie to drugi europejski szczyt w sprawie gazu łupkowego po warszawskiej konferencji Shale Gas as a Bridge Energy Carrier – from Fossil Fuels to Green Energy z listopada 2013 r.
Organizatorzy zamierzają stworzyć forum, na którym przedstawiciele administracji, centrów badawczo-rozwojowych, przemysłu i organizacji pozarządowych będą mogli przedyskutować kwestie regulacji prawnych, jakie należy wprowadzić do tej gałęzi przemysłu w Europie, oraz polityki kształtującej się na poziomie krajowym i UE.
Drugim tematem obrad będzie zagadnienie, jak stworzyć efektywny łańcuch dostaw (supply chain), który zdoła zapewnić wsparcie dla należytego wykorzystania potencjału europejskiego przemysłu wydobywczego gazu z łupków.
Planowane są trzy główne bloki tematyczne
- Kwestie prawne i podatkowe
- Kwestie środowiskowe
- Obrady okrągłego stołu ws. przemysłu (z podtematami: Tworzenie efektywnego łańcucha dostaw oraz Atrakcyjność łupków europejskich w porównaniu z zasobami z innych części świata)
Oczekiwania wobec szczytu najlepiej ujmują wypowiedzi przedstawicieli administracji polskiej i brytyjskiej, którzy będą go otwierać:
Michael Fallon, minister ds. energii i zmian klimatu, Wielka Brytania:
Gaz z łupków może mieć ogromny wpływ na konkurencyjność Europy. W tej sytuacji kluczowego znaczenia nabiera środowisko polityczne i prawne, w jakim powstaje ta gałąź przemysłu. Stąd też traktuję ten szczyt jako użyteczne forum do przedyskutowania tych wszystkich kluczowych kwestii. (Shale gas has the potential to have a significant impact on Europe’s competitiveness. The regulatory and policy environment in which the industry develops is therefore critical and I welcome this summit as a useful forum in which the key issues can be discussed).
Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Polska:
W czasie, gdy polityka UE w zakresie gazu z łupków zaczyna się kształtować, szczyt ten będzie doskonałą okazją dla wszystkich zainteresowanych rozwojem przemysłu gazu z łupków w UE do poznania, jak kraje najbardziej zaangażowane podchodzą do kwestii regulacji prawnych i jak plany UE mogą wpływać na ten przemysł. (At a time when EU policy on shale gas is beginning to take shape, this important summit will provide all those involved in the EU shale gas industry with a timely opportunity to hear how the countries most involved are approaching its regulation and how the EU’s plans may impact the industry).
Pełna informacja o szczycie i prelegentach, program obrad oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne pod adresem:
Organizatorzy informują osoby zainteresowane udziałem w szczycie o dużym zainteresowaniu i apelują o jak najszybsze zgłaszanie udziału!