Warszawa, park Pole Mokotowskie
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, ul. Raszyńska 32/44, lok. 140, 02-026 Warszawa
Światowy Dzień Ziemi 2015 pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła"
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 r., a od 1990 r. obchodzony jest również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Otwarty festyn z tej okazji organizowany jest w niedzielę 26 kwietnia 2015 r. Głównym zadaniem święta jest przybliżenie problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również okazja do przedstawienia zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. Tegoroczne obchody Światowego Dni Ziemi poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii. Dzień Ziemi obchodzony jest również na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu.
Podczas festynu Muzeum Geologiczne PIG-PIB zaprezentuje ekspozycję pod hasłem: "Woda - źródłem energii"
Nasza ekspozycja obejmować będzie m.in. plansze edukacyjne, na których znajdą się informacje o jednym z głównych źródeł energii odnawialnej - wodzie. Energia pozyskiwana z wód płynących znana i wykorzystywana jest przez człowieka od stuleci. Współcześnie uzyskuje się ją również z pływów i prądów morskich, a także z falowania. Jednak to nie jedyne źródła energii z wody. Duży potencjał mają zalegające głęboko pod ziemią i charakteryzujące się podwyższoną temperaturą tzw. wody geotermalne. Dlaczego wody te są gorące, gdzie występują, w jaki sposób wytwarza się energię z wód powierzchniowych i podziemnych wód termalnych i do jakich celów jest ona wykorzystywana - to nie jedyne pytania, na które odpowiedzi znajdą odwiedzający stoisko Muzeum Geologicznego PIG-PIB.
Dodatkowo przygotowujemy ekspozycję okazów geologicznych. Na najmłodszych będą czekały takie atrakcje jak konkursy tematyczne z nagrodami, a także warsztaty, doświadczenia i pokazy. Rozdamy także materiały edukacyjne Muzeum Geologicznego PIG-PIB dla dzieci i młodzieży oraz postery i foldery informacyjne Państwowego Instytutu Geologicznego na temat ochrony i popularyzacji przyrody nieożywionej kraju poprzez geoturystykę.
Będziemy w Sektorze Wymiany Informacji. Zapraszamy!
PROGRAM FESTYNU
Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła - jak co roku przewidziano zbiórkę odpadów i rozdawanie w zamian roślin. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, a nad jego organizacją będzie czuwać Remondis Electrorecycling.
Obowiązuje następujący przelicznik:
- 1 szt. dużego sprzętu = 1 roślinka
- 3 szt. średniego sprzętu = 1 roślinka
- 6 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
- 1 szt. średniego sprzętu i 4 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
- 2 szt. średniego sprzętu i 2 szt. drobnego sprzętu = 1 roślinka
- 20 opakowań szklanych (słoiki, butelki) = 1 roślinka
- 20 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) = 1 roślinka
- 20 puszek aluminiowych po napojach = 1 roślinka
Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Więcej informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce na stronie www.edenpolska.pl.
Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, będą wydawane od 13:00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych będzie można poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się, jak racjonalnie korzystać z lasu, poznać 3 Leśne Kompleksy Promocyjne.
Kraina Małych Przyjaciół OZE, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. odnawialnych źródeł energii. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian.
Stół Darów Ziemi - produkty tradycyjne i ekologiczne - ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego
Więcej informacji na stronie organizatora www.dzienziemi.org.pl