Do 21.05.2015
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Spotkanie Grupy Roboczej ds. Granicy Oksfordu i Kimerydu Międzynarodowej Podkomisji Stratygrafii Jury
W Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie spotyka się międzynarodowa Grupa Robocza ds. Granicy Oksfordu i Kimerydu (w skrócie zwana Grupą Kimerydzką) Podkomisji Stratygrafii Jury (ISJS) z Komisji Stratygrafii (ICS) Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS). Spotkanie poświęcone będzie dyskusji nad wyróżnieniem światowego wzorca granicy (GSSP), który proponowany jest w obszarach borealnych na wyspie Skye w Szkocji, oraz korelacji tak wyróżnionej granicy z profilami obszarów tetydzkich – zwłaszcza strefy submedyterańskiej, do której w jurze należała przeważająca część Polski.
Oprócz części kameralnej, która odbędzie się w PIG-PIB w Warszawie, przewidziana jest półtoradniowa wycieczka w okolice Bobrowników i Łobodna na Wyżynie Wieluńskiej, gdzie prezentowane będą profile opracowane ostatnio biostratygraficznie i cyklostratygraficznie. Właśnie one umożliwiają korelację pomiędzy wzorcowym profilem szkockim oraz profilami strefy tetydzkiej, co powinno umożliwić podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie granicy obu pięter. Sprawa jest istotna z punktu widzenia generalnej stratygrafii i wszystkich związanych z tym elementów praktycznych (np. konstrukcji map geologicznych, szerszych rozważań o ewolucji basenów sedymentacyjnych). Jak dotąd korelacje pomiędzy obszarami północnym (borealnymi) i południowymi (tetydzkimi) przeprowadzane były błędnie, co powodowało, że granica oksfordu i kimerydu przyjmowana była w każdym z tych obszarów w innej pozycji stratygraficznej.
W czasie spotkania przewidziane są prezentacje ustne i posterowe oraz ogólna dyskusja dotycząca granicy oksfordu i kimerydu. Na specjalnej zorganizowanej z tej okazji wystawie zostaną przedstawione amonity pochodzące z warstw pogranicza oksfordu i kimerydu różnych obszarów – z profilu wyspy Skye (amonity borealne i subborealne), z profilów polskich (amonity submedyterańskie) oraz z profilów hiszpańskich (amonity medyterańskie) – co umożliwi dyskusje w gronie specjalistów nad podstawowymi kryteriami biostratygraficznymi definiującymi omawianą granicę. Przewidziane jest także opublikowanie recenzowanych artykułów w Volumina Jurassica.
Oficjalny język konferencji - angielski
KOSZT
konferencji to 250 euro/1000 PLN (obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, trzy lunche, oficjalny obiad, koszt wycieczki – z pełnym utrzymaniem i transport).
TERMINY
30.04.2015 - rejestracja, opłaty i zgłoszenia abstraktów
KONTAKT
W sprawie informacji prosimy kierować zapytania do:
Katarzyna Sobień, tel. +48 22 459 22 74, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marta Hodbod, tel. + 48 22 459 22 28, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(ewentualnie do wiadomości Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Cyrkularz 1 (1.08 MB 2015-02-13 12:21:48)
Cyrkularz 2 (1.96 MB 2015-03-12 15:57:09)